Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Jak założyć firmę transportową we Francji? Kompleksowy poradnik (cz. II)

drogi-wyrok-tsue

Proces zakładania firmy transportowej we Francji nie jest skomplikowany. Gorzej jest w przypadku poszczególnych formalności. W poprzedniej części omówiliśmy kwestie ogólne – wybór odpowiedniej formy prawnej działalności, kapitał zakładowy oraz kwestie podatków. W drugiej poruszymy wszystkie niezbędne formalności potrzebne do prowadzenia działalności przewozowej we Francji. Przeczytaj, Jak założyć firmę transportową we Francji. 

Z artykułu dowiesz się:

  • jak założyć firmę transportową we Francji,
  • jak zdobyć certyfikat kompetencji zawodowych we Francji,
  • jak zdobyć licencję transportową we Francji
  • wszystkiego o ubezpieczeniu transportowym we Francji

*

Oficjalnie Francja jest otwarta na obcy kapitał i tworzy dla zagranicznych inwestorów przyjazne warunki rozwoju. Dotyczy to również transportu – regulacje prowadzenia działalności z zagranicznym kapitałem nie różnią się zbytnio od prawa, obowiązującego względem lokalnych przedsiębiorców. Formalnie, ponieważ w praktyce sytuacja wygląda nieco inaczej.

Certyfikat kompetencji zawodowych we Francji

Certyfikat kompetencji zawodowych otrzymuje się po odbyciu szkoleń. Kurs trwa 105 godzin w akredytowanym centrum szkoleniowym. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest zaliczenie egzaminu końcowego. Szkolenia dotyczą transportu, realizowanego pojazdami o dmc poniżej 3,5 t. W przypadku przewozów pojazdami o dmc powyżej 3,5 t kurs nie jest konieczny. Egzamin jest obowiązkowy we wszystkich przypadkach.

We Francji w zależności od planowanej działalności przewozowej istnieje kilka rodzajów szkoleń:

- transport towarów pojazdami o dmc poniżej 3,5 t,

- transport towarów pojazdami o dmc powyżej 3,5 t,

- transport osób do 9 osób,

- transport osób powyżej 9 osób,

- szkolenia na samochód turystyczny z kierowcą,

- szkolenia na transport do przewozu osób niepełnosprawnych fizycznie.

Egzamin jest krajowy, organizuje się go raz do roku. Zapisać się na egzamin można w DREAL (Direction Régionale de l’Environnement, de l’Aménagement et du Logement przy Ministerstwie ekologii, zrównoważonego rozwoju, transportu i mieszkalnictwa), składając formularz CERFA 11414-04.

Właściciel firmy nie musi mieć tego certyfikatu. W takim przypadku trzeba wyznaczyć osobę zarządzającą transportem, która będzie zarządzać transportem, przeglądem pojazdów ciężarowych, sprawdzać umowy transportowe oraz prowadzić podstawową rachunkowość. Posiadacz certyfikatu może być pracownikiem firmy. Jeżeli firma ma mniej niż 20 ciężarówek, może być to osoba zewnętrzna, ale może pracować maksymalnie tylko dla 2 przedsiębiorstw przewozowych.

Z egzaminu są zwolnione osoby, które posiadają ekwiwalenty dyplomów, czyli maturalnych oraz minimum dwa dyplomy z zarządzania i transportu. Istnieje lista dyplomów uznawanych jako ekwiwalent (decyzja z 20.02.2014 r.). Nie zdawać mogą go również osoby z odpowiednim doświadczeniem zawodowym – co najmniej 10-letnim prowadzeniem firmy transportowej bez przerw przed 4 grudnia 2009 roku.

Czas otrzymania certyfikatu kompetencji zawodowych wynosi we Francji około 2 miesięcy. Jest to dokument niezbędny przy staraniu się o licencję przewozową.

Francja – licencja transportowa

Licencję transportową wydaje DREAL. Licencję transportową stanowią dwie podstawy – dokument i numer licencji. Licencja nie jest potrzebna dla przedsiębiorstw rolniczych, które zajmują się zbiórką mleka w obszarze 100 kilometrów od gospodarstwa, dla grupy przedsiębiorstw rolniczych, dla podmiotów z sektora transportu publicznego.

Z posiadania licencji są zwolnione również przedsiębiorstwa, które przewożą firmowymi pojazdami własną produkcję i towary. Dotyczy to również międzynarodowego transportu pomiędzy Polską a Francją oraz w tranzycie przez terytorium Francji. Trzeba tylko udokumentować, że zarówno pojazd, jak i ładunek są własnością firmy, kierowca natomiast jest zatrudniony w danej firmie.

W celu uzyskania licencji należy wysłać do DREAL dokumenty:

- formularz CERFA 14557,

- certyfikat zawodowy,

- oświadczenie o rzetelności zawodowej

- zaświadczenie o miejscu rejestracji działalności gospodarczej na terenie Francji,

- poświadczenie o możliwościach finansowych, potwierdzających, że w kapitale są odpowiednie minimalne kwoty w zależności od samochodów.

Są to:

- 9 tys. euro za pierwszy samochód oraz 5 tys. euro za każdy następny (dotyczy pojazdów powyżej 3,5 tony).

Jeżeli decyzja urzędu jest pozytywna, czas oczekiwania na dokument wynosi od 2 do 3 miesięcy. Licencję można przedłużyć poprzez przestawienie ostatniego wyciągu z rejestru spółek, czyli tak zwanego Kbis). Wyciąg można uzyskać po przekazaniu CFE. Żeby przedłużyć licencję, Kbis należy wysłać do Rejestru transporterów. Proces przedłużenia licencji wynosi od 1 do 3 miesięcy.

W kabinie musi widnieć fioletowa winieta, na której jest zapisany numer licencji transportowej.

Ubezpieczenie transportowe we Francji

Umowy ubezpieczeniowe są regulowane przez Kodeks ubezpieczeń (Code des assurances) oraz pisemne polisy ubezpieczeniowe. Polisa zawiera dwa dokumenty, zawierające warunki: ogólne oraz szczególne. W przypadku ich niezgodności, pierwszeństwo stosowania mają warunki szczególne. Zaletą ubezpieczeń transportowanych towarów jest możliwość otrzymania odszkodowania nawet w sytuacji braku winy przewoźnika.

Co ważne, należy odróżnić ubezpieczenie towaru (assurance de la marchandise) od deklaracji wartości towaru (déclaration de valeur). Deklaracja wartości towaru powoduje powstanie odpowiedzialności po stronie przewoźnika do rzeczywistej wartości ładunku. Niezależnie od tego, czy ładunek stanowi przedmiot deklaracji wartości, czy nie, przewoźnik jest zwolniony z odpowiedzialności. Musi tylko wykazać, że szkoda została wywołana wadą ładunku, działaniem siły wyższej lub z winy załadowcy.

Autor: Joanna Pasterzak-Jarosz, współwłaściciel kancelarii Groupe Espro, świadczącej usługi m.in. reprezentanta polskich przewoźników we Francji.

***

Firma transportowa we Francji. Jak ją zarejestrować? Kompleksowy poradnik (cz. I)

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0