Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Inny punkt widzenia

astra

“Chińczycy wolą płacić gotówką i na miejscu”. Transport drogowy z Chin to kolejny etap rozwoju Jedwabnego Szlaku

Jedwabny Szlak stał się jednym z najszerzej komentowanych tematów w globalnej logistyce. Kwestia rozwoju nowej „handlowej tętnicy świata” wybrzmiewa podczas każdego ważnego wydarzenia logistycznego. Istotną rolę w dostawach z Państwa Środka odgrywa tradycyjnie transport kolejowy, lotniczy i morski. Jak wygląda zatem sytuacja z przewozami drogowymi?

       2019-07-18
62381086_357174231663551_75782193971986432_n

Chcesz zostać kierowcą ciężarówki w Kanadzie? Pospiesz się, bo niedługo zaostrzą się przepisy [FELIETON]

Nie potrafi usiedzieć w miejscu, ciągle szuka nowych wyzwań i – jak sama przyznaje – szybko się nudzi. Kiedy ostatnio rozmawialiśmy z Karoliną, zawodowym kierowcą ciężarówki, właśnie przygotowywała się do swojego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych i pracy za kierownicą kanadyjskiego trucka! Po pierwszych miesiącach w Kanadzie szczerze stwierdza: to łatwiejsze niż się wydaje.

       2019-07-04
shutterstock_681334471

Transport w obliczu zmian. [KOMENTARZ] eksperta

Rynek transportu drogowego w Europie stoi w obliczu wielu zmian. Pakiet Mobilności, kary nakładane na kierowców za spędzanie przerwy w kabinach samochodów i brak zawodowych kierowców kształtują nowe oblicze transportu drogowego w UE. Dokąd doprowadzą te zmiany?

       2019-06-12
um-1

„Kiedy jestem w trasie, zapominam o wszystkim”. Czyli o tym, jak odsunąć na bok chorobę i odnaleźć sens życia na parkingu dla ciężarówek [WYWIAD]

Postanowiła rzucić (niemal) wszystko i przesiąść się do ciężarówki, na fotel pasażera. Od kilku miesięcy towarzyszy w trasie swojemu partnerowi, zawodowemu kierowcy. Historia, jakich wiele – powiecie. Nie do końca. Ula Basta Majewska od niemal 20 lat choruje na stwardnienie rozsiane, a poza kabiną porusza się na wózku inwalidzkim. Jest głodna życia, przygód, odkrywania. Jak przekonuje, w podróży najcenniejsze są dla niej nie piękne widoki, a możliwość kontaktu z drugim człowiekiem.

       2019-06-11
praca-w-logistyc

Jak wygląda proces rekrutacji pracownika w branży logistycznej? [WYWIAD]

Niedobór kierowców w Europie Zachodniej, brak personelu w logistyce magazynowej w krajach WNP i starzenie się branży to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się eksperci działów HR w firmach na całym świecie. O niuansach związanych z poszukiwaniem, zatrudnianiem i rozwojem pracowników w międzynarodowej branży logistycznej opowiada zespół HR oraz Elena Evdokimenko, dyrektor ds. zasobów ludzkich w grupie transportowo-logistycznej AsstrA-Associated Traffic AG.

       2019-06-04
francuskie-przepisy

“Wszystko jest dobrze, dopóki nie pojawi się problem” – czyli po co nam prawnik od prawa transportowego [WYWIAD]

Zdarza się, że większe podmioty, np. spedycje, starają się narzucić swoje wymagania, często wręcz absurdalne, małym przewoźnikom. Niedozwolone klauzule i inne „kwiatki” w umowach to jednak coś, co od razu zostanie dostrzeżone przez doświadczonego prawnika. Czego może oczekiwać firma transportowa w ramach porady prawnej? Czy prawnik od prawa transportowego, czyli specjalizujący się w branży TSL, przydaje się w codziennej pracy przedsiębiorstwa? Wszelkie wątpliwości rozwiewa nam adwokat Marcin Kostka z Kancelarii Adwokackiej Wegner Kostka.

       2019-06-04
kierowcy-ciezarowki

Kierowca rozprawia się z mitami na temat ciężarówek i odpiera ataki hejterów [FELIETON]

Negatywne nastawienie do kierowców ciężarówek to norma. Jednak ostatnio obserwujemy jakby nasilenie tego zjawiska. Przodują w tym francuskie media: kierowcy przedstawiani są tu w czarnych barwach, a nagłówki artykułów na stronach internetowych to chyba jakieś żarty! Postanowiłem więc rozprawić się w niektórymi argumentami na „nie” i mitami powielanymi przez hejeterów branży transportowej.

       2019-05-29
luda

„Nasze problemy nas ratują”. Leszek Luda o sytuacji w europejskim transporcie oraz o korzyściach ze członkostwa w PUT [WYWIAD]

Nie od dziś wiadomo, że w społeczności i wspólnym działaniu tkwi ogromna siła. Właśnie na takim założeniu opiera się działalność Polskiej Unii Transportu. To społeczność przewoźników wzajemnie wspierających się w codziennym funkcjonowaniu oraz dopingujących się w budowaniu konkurencyjności polskiego transportu. O tym, co zyskują firmy z członkostwa w PUT, ale także o problemach przewoźników wynikających chociażby ze zmieniającego się ustawodawstwa Unii Europejskiej, opowiedział nam prezes Polskiej Unii Transportu, Leszek Luda.

       2019-05-16
1

Najlepszą uczelnię logistyczną w Europie Śr.-Wsch. znajdziecie w Polsce [WYWIAD]

Nie ma tu miejsca na narzekanie na „tę dzisiejszą młodzież”. „Ta dzisiejsza młodzież” to bowiem młodzi, zaangażowani ludzie odnoszący sukcesy w międzynarodowych konkursach i na zagranicznych uczelniach, łączący naukę ze zdobywaniem cennego doświadczenia – chociażby w ramach studiów dualnych – oraz podążający określoną ścieżką i w jasno sprecyzowanym kierunku. Dzięki temu już jako absolwenci zarabiają najwięcej ze wszystkich absolwentów uczelni publicznych i niepublicznych na Dolnym Śląsku.

       2019-05-14
czy-w-polsce-brakuje-kierowcow

Kierowcy z Ukrainy i problem podrobionych świadectw kwalifikacji. Jak sprawdzić, czy dokumenty są oryginalne? [WYWIAD]

Ogromny deficyt na rynku kierowców sprawia, że „ratujemy się” pracownikami spoza kraju. Pracownicy ze Wschodu, głównie z Ukrainy, stanowią niejednokrotnie 40, 50, a nawet 60 proc. kierowców w polskich przedsiębiorstwach transportowych. To oczywiste i konieczne, rodzi jednak pewne problemy. Niepozytywnym zjawiskiem towarzyszącym zatrudnianiu kierowców spoza Unii Europejskiej są podrabiane świadectwa kwalifikacji. Lekceważąc konieczność dokładnej weryfikacji dokumentów, przewoźnik ryzykuje naprawdę sporo – w skrajnych przypadkach nawet utratę dobrej reputacji. O to, jakie dokumenty powinni dostarczyć kierowcy z Ukrainy czy Białorusi oraz jak wyłapać wśród nich „podróbkę”, wypytaliśmy Arkadiusza Boguckiego, trenera i wykładowcę Akademii Transportu.

       2019-04-16
1 / 612345...»