Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

„Byliśmy nazywani bohaterami. Ale nie czujemy się jak herosi. Nie z takim nastawieniem społeczeństwa”. Kierowca szczerze o swojej pracy w dobie pandemii [FELIETON]

rejestracja-auta-za-granica

Europę pustoszy wirus COVID-19. Gdy dotarł do Polski, nasz kraj jako jeden z pierwszych postanowił zamknąć granice i kontrolować wjeżdżających. Plan był ambitny i miał obejmować wszystkich podróżujących. Nas, kierowców zawodowych, również. Niestety, tempo w jakim przeprowadzane były kontrole, doprowadziły do utworzenia się gigantycznych korków na wjeździe do Polski. Wiem, co mówię, ponieważ stałem w korku na przejściu granicznym w Jędrzychowicach 30 godzin!

Po wielkiej fali hejtu, jaki wylał się na polskie służby, podjęto decyzję o kontrolowaniu tylko aut osobowych i autobusów. Wielu z nas spadł kamień z serca, ponieważ kontrole przestały opóźniać przejazdy. Ale z przyrostem liczby zachorowań pojawiły się wątpliwości i obawy zarówno ze strony kierowców ciężarówek, jak i zwykłych obywateli. Wszyscy bacznie obserwowali to, jak ciężarówki powracające z najdalszych zakątków Europy, wjeżdżają do kraju w zasadzie bez żadnej kontroli. Chyba większość kierowców zawodowych obawia się, że może wrócić zarażona, nawet o tym nie wiedząc, i zarażać dalej. Niestety, nikt nam nawet nie sprawdza temperatury na granicy – odnoszę wrażenie, że ciągłość dostaw jest ważniejsza od człowieka…

Trochę inaczej ma się sprawa w firmach, w których ładujemy towar. Zachowują tam środki ostrożności oraz mierzą temperaturę, by mieć pewność, że nikt nie ma objawów wirusa. I to tyle, co można by powiedzieć dobrego… Dlaczego? Obecnie kierowca jest traktowany jak chodząca zaraza. Do biura wejść nie wolno, na magazyn również. Toalety są pozamykane do odwołania. Wirus wirusem, ale czasami kierowcy spędzają po kilka godzin na załadunkach, więc skorzystanie z niej to konieczność. Co robić, jeśli jest zamknięta? Szukać krzaków? Iść pod naczepę? Skoro traktuje się nas jak zwierzęta, to najwidoczniej trzeba się zachowywać jak zwierzęta.

Przecież tyle się mówi o tym, że higiena, szczególnie w aktualnej sytuacji, to podstawa, aby uchronić się przed zakażeniem. Jak ją utrzymać, skoro nie mamy dostępu ani do toalet, ani do pryszniców? Mówię nie tylko o firmach, ale i o stacjach benzynowych. W wielu miejscach punkty sanitarne są nieczynne, czasami nie ma możliwości nawet nabrać świeżej wody.

Takie sytuacje rodzą frustrację. Otwarte granice nie rekompensują nam upodlenia, jakiego doświadczamy na co dzień! Sam fakt, że społeczeństwo postrzega nas jako „epidemię na kółkach” wcale nie pomaga. Prosty przykład. Mój brat na załadunku w jednej z lubelskich firm został wyzwany od najgorszej zarazy, natomiast mi się oberwało za to, skąd przyjechałem. Usłyszałem: „Omijajcie go, był w Hiszpanii, cholera wie, czy nie jest zarażony”. Przecież chociażby lekarze, pielęgniarki, ratownicy, policjanci mają większe „szanse” zarażenia! Kierowcy z kolei większość czasu spędzają w kabinie, dbają o standardy bezpieczeństwa, mają bardzo ograniczony kontakt z innymi.

Co prawda, my też przez krótką chwilę byliśmy nazywani bohaterami, tak jak pracownicy służby zdrowia czy policjanci… Ale jeżdżąc po Europie, wcale nie czujemy się jak herosi drogi. Na pewno nie z takim nastawieniem społeczeństwa.

Niestety nikt się nie zastanowi, że wielu z nas wolałoby przeczekać pandemię w domu, ale nie ma wyboru – musi jechać, by utrzymać rodzinę. Nie każdy może pozwolić sobie na luksus bezpłatnego urlopu. Co więcej, nasze rodziny też na własnej skórze odczuwają skutki hejtu. Niektórzy pracodawcy zabraniają partnerkom kierowców transportu międzynarodowego przychodzić do pracy… Dlaczego obrywa się naszym bliskim? Wykażmy się odrobiną zrozumienia i wsparcia zamiast osądzać i oskarżać!

I na koniec jeszcze „udogodnienia” prawne w transporcie międzynarodowym. Ładnie to nazwano, udogodnienia, ale weźmy to na logikę. Odstępstwa od dziennego okresu prowadzenia pojazdu, od tygodniowego oraz dwutygodniowego czasu jazdy, zniesienie zakazów świątecznych… Dla kogo są te udogodnienia? Dla kierowcy czy przedsiębiorcy? Wniosek nasuwa się sam. Czy udogodnieniem dla kierowcy jest pracować jeszcze więcej godzin? Nie! Czy udogodnieniem jest praca 7 dni w tygodniu? Nie! Europa robi wszystko, by gospodarka się nie zatrzymała, ale przez to powstaje wolna Amerykanka w przepisach. Zmuszają nas do pracowania więcej ciężej i intensywniej, a wątpię, że ktoś oprócz przedsiębiorców zobaczy więcej w portfelu…

Autor: Damian Pruchnicki, współprowadzący strony Brothers Kamil & Damian. Historie z tras

*

Inne felietony tego autora:

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0