Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Raporty i artykuły

brussels-4056171_960_720

Pakiet Mobilności opublikowany, przepisy wchodzą w życie

Przyjęty 8 lipca „Pakiet Mobilności I” został oficjalnie opublikowany w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej. Od 31 lipca biegną więc wszystkie terminy wejścia w życie przepisów, o których TLP informowało na początku ubiegłego miesiąca.

       2020-08-03
komunikator-cargo

Jazda bez prawka w portfelu – nowe przepisy coraz bliżej

Prawo jazdy będzie można zostawić w domu – posłowie wreszcie opowiedzieli się za nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. To tylko jedno z udogodnień. Kolejne to możliwość rejestracji nowego samochodu przez internet.

       2020-07-27
put3

„Spadły stawki na rynku, niektóre firmy chwytają się wszystkiego”. Jak pandemia zmieniła polską branżę przewozów? [WYWIAD z prezesem PUT]

Ostatnie miesiące przyniosły branży transportowej wyzwania, na które nie była i nie mogła być przygotowana. Pandemia koronowirusa zmieniła zasady rynku przewozów; dużym firmom transportowym kończą się środki na utrzymanie floty pojazdów, a kierowcy mają problemy ze znalezieniem stabilnej pracy. O tym, z czym aktualnie musi mierzyć się polski przewoźnik i co czeka go w najbliższej przyszłości, rozmawiamy z Leszkiem Ludą, prezesem Polskiej Unii Transportu.

       2020-07-14
????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Pakiet Mobilności. Sprawdź, jakie przepisy wkrótce wejdą w życie

Miażdżącą większością głosów przegłosowano przepisy Pakietu Mobilności, co oznacza, że rynek transportowy już wkrótce diametralnie się zmieni. Eksperci związku Transport i Logistyka Polska przygotowali opracowanie najważniejszych zmian i dokładnie omówili podstawowe regulacje dotyczące przewoźników. 

       2020-07-10
podatek-na-benzyne-w-unii

Sztuczna inteligencja w transporcie – to już się dzieje!

Branża transportowa przez ostatnie kilkanaście lat przechodzi cyfrową metamorfozę. Rozwój technologiczny przyspiesza z roku na rok usprawniając wiele procesów związanych z logistyką, a część przedsiębiorstw coraz przychylniej patrzy w stronę autonomii oraz automatyki.

       2020-07-07
firma-transportowa-we-francji

Jak prawidłowo i szybko rozliczyć kierowcę bez uszczerbku na jego wynagrodzeniu?

Przedsiębiorcy, którzy dotąd działali w mniejszym lub większym chaosie, nagle zderzyli się z rzeczywistością wymuszonych formalności we wnioskach o dotacje. Postawiono przed nimi wymagania polegające na rzetelności w dokumentach, wprowadzenia prawidłowych zapisów w umowach czy nawet zawarcia w końcu prawidłowych umów ze swoimi pracownikami. Wszystko to po to, aby spełnić wymóg utrzymania poziomu zatrudnienia. Jak zatem być w porządku z przepisami oraz nie stracić na tym, że kierowcom będą wypłacane prawidłowe składniki? Podpowiadają eksperci Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

       2020-07-03
monitoring

Obniżony wymiar pracy w związku z pandemią? Uwaga na pułapki podczas rozliczania ostatniego kwartału!

Zgodnie z zapisami tarczy antykryzysowej pracodawcy mają możliwość obniżenia o 20% wymiaru zatrudnienia swoich pracowników i dzięki temu obniżyć proporcjonalnie wynagrodzenie w czasie pandemii. O ile same formalności zostały już szeroko omówione w mediach, to okazuje się, że przedsiębiorcom przyszło zmierzyć się z technicznymi problemami związanymi z rozliczeniem obniżenia w okresie kwiecień – czerwiec 2020.

       2020-07-01
koronawirus-ograniczenia-ciezarowki

Koniec z wożeniem prawa jazdy i wymianą tablic rejestracyjnych!

Prawo jazdy zostawisz w domu, a policja nie wlepi Ci za to mandatu. Oprócz tego po zakupie auta zatrzymasz stary numer rejestracyjny – to mniejsze koszty dla właściciela pojazdu. Co jeszcze? Będzie możliwe czasowe wyrejestrowanie samochodu, jednak tylko rozbitego. To parę zmian jakie wprowadzi zapowiadany projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami. 

       2020-06-29
kontrole-drogowe-francja

Brak kierowców i co dalej? Bez cyfryzacji i automatyzacji nie damy rady

Dwieście tysięcy – tylu kierowców zawodowych ma według PwC zabraknąć w Polsce już za dwa lata. Możliwości wsparcia w wyjściu z tej sytuacji branża dostrzega w cyfryzacji. Potwierdza to analiza McKinsey & Company, która wskazuje transport i spedycję jako ten sektor gospodarki, który ma największy potencjał automatyzacji. Ale żeby nie wylać dziecka z kąpielą, już dzisiaj firmy powinny zadbać także o strategię pozyskiwania talentów IT.

       2020-06-25
1 / 7912345...102030...»