Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Raporty i artykuły

pakiet-mobilnosci

Pakiet Mobilności i ostatnie doniesienia – parę powodów do radości, więcej do zmartwień

W przeciwieństwie do grudniowego posiedzenia Rady Unii Europejskiej, Komisja Transportu i Turystyki (TRAN) Parlamentu Europejskiego nie przedstawiła pełnego stanowiska dotyczącego kształtu przepisów składających się na tzw. Pakiet Mobilności. Co wiemy, a na jakie decyzje musimy jeszcze poczekać? Czy na pewno jest się z czego cieszyć? Komentuje Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

       2019-01-14
ustawa-loi-macron

Jaki będzie 2019 dla polskich przewoźników? Oto przewidywania ekspertów

Pakiet Mobilności wydaje się być najgorętszym tematem dyskusji wśród kierowców ciężarówek i właścicieli firm transportowych. Tymczasem nic jeszcze nie jest pewne i na wieści z Parlamentu Europejskiego trzeba będzie chwilę poczekać. Podobnie jak w przypadku nowych pomysłów dotyczących tachografów. Podczas, gdy jeden przepis nie wszedł jeszcze w życie, urzędnicy już mają kolejne rewolucyjne propozycje. Co więc zmieni się na pewno, a co może stać się nieodległą i niepokojącą przyszłością? Komentują eksperci Inelo i Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

       2019-01-03
nowe-oplaty-drogowe

Najważniejsze ZMIANY w taryfikatorze dla polskich przewoźników

Miniony rok upłynął pod znakiem nowych regulacji w polskim prawie drogowym. Nowości uwzględniają między innymi wysokie kary, ale także możliwość utraty licencji czy przepisy dotyczące pracy w godzinach nocnych. Nie wszystkie zapisy są jasne i jednoznaczne dla kierowców oraz przedsiębiorców. Na co warto zwrócić uwagę? Eksperci podsumowują i komentują najważniejsze zmiany dla polskiego transportu.

       2019-01-02
rejestracja-auta-za-granica

Okres próbny ustawy Loi Macron mija – szykują się wzmożone kontrole polskich przewoźników we Francji [WYWIAD]

Francja jest obecnie tematem rozmów całej branży. Protest „żółtych kamizelek”, polityczne decyzje prezydenta kraju, ustawa Loi Macron oraz związane z nią obowiązki przewoźników powodują, że polski transport spogląda na Zachód z coraz większym niepokojem. 2-letni okres próbny przystosowania się do dyrektywy dotyczącej delegowania właśnie mija. Rodzi się zatem pytanie: co nas czeka w nowym roku? Zapytaliśmy o to Joannę Pasterzak-Jarosz, współwłaściciel polsko-francuskiej kancelarii Groupe Espro.

       2018-12-20
karta-prepaid-w-firmie-transportowej

Jaki jest powód drożyzny na stacjach paliw? Eksperci mają pewien pomysł

Polscy kierowcy ciągle płacą zbyt wiele za paliwa, bo detaliści nie kwapią się do obniżek cen adekwatnych do zmian na rynku hurtowym. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie właściciele stacji benzynowych przygotowują się już do wprowadzenia nowej opłaty emisyjnej – pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

       2018-12-19
e15h_nowy_znak_drogowy

Plaga manipulacji tacho, czyli walka ITD z nielegalnymi praktykami

Dane z tachografu wskazują, że kierowca przejechał 1550 km, a mapa, że pokonany dystans jest o 20% dłuższy. Co więcej, na karcie kierowcy zarejestrowano o ponad 50% krótszą drogę od rzeczywistej. Dlaczego kierowcy samochodów ciężarowych dopuszczają się manipulacji tachografów?

       2018-12-18
nt_2018_13_

Zimowa jazda: porady dla (początkujących) kierowców

Pod względem warunków drogowych zima to zdecydowanie najtrudniejsza z pór roku. Niebezpieczne warunki jazdy zimą powodują, że wielu kierowców nie czuje się pewnie za kierownicą. Jak pokazują statystyki, odsetek wypadków z udziałem młodych i niedoświadczonych kierowców jest bardzo wysoki. Mimo tego oni także mogą cieszyć się zimowym krajobrazem pod warunkiem, że odpowiednio zadbają o swój samochód oraz zamontowane na nim opony.

       2018-12-18
bus-ustawa-o-delegowaniu

Krótkoterminowe polisy OC to fałszywa oszczędność

O blisko 20 procent spadła w ostatnim kwartale liczba krótkoterminowych polis komunikacyjnego OC sprzedanych przez ubezpieczycieli – wynika z najnowszej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego* . To efekt wdrożenia przez większość towarzystw wewnętrznych kontroli uszczelniających sprzedaż 30-dniowych polis.

       2018-12-15
1 / 6112345...102030...»