Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Raporty i artykuły

Kontrola trzeźwości_LoRes

Piliśmy alkohol? Nie wiemy, że nadal jesteśmy pod wpływem i rano wsiadamy za kółko

Co trzeci kierowca w Polsce wsiadłby za kierownicę wcześniej niż powinien, błędnie szacując czas potrzebny na powrót do stanu trzeźwości, w którym dozwolone jest prowadzenie pojazdu. Podobny odsetek przyznaje, że mógł kiedyś prowadzić samochód pod wpływem alkoholu – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy AlcoSense Laboratories. Wnioski z badania pokazują skalę problemu tzw. nieświadomej nietrzeźwości u polskich kierowców.

       2018-04-19
jak-radza-sobie-przewoznicy-przed-swietami

A czy Ty jesteś przygotowany na RODO? Rozporządzenie dotyczy każdej firmy, także z branży TSL. Sprawdź, jakie masz obowiązki

Przedsiębiorcy z branży TSL nadal nie zdają sobie sprawy, że Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych dotyczy także firm transportowych, logistycznych czy spedycyjnych – innymi słowy, wszystkich tych, które gromadzą i przetwarzają dane: o swoich klientach czy pracownikach. RODO oznacza ogrom nowych obowiązków, na które musimy być przygotowani. 

       2018-04-19
uszkodzona-karta

Inspektor rozpoczynający kontrolę powoduje skrócenie odpoczynku? Odpoczynki tygodniowe w kabinie pojazdu i absurdy związane z karami

Już w 2017 roku rozpoczęły się wzmożone kontrole kierowców zawodowych pod kątem zakazu spędzania odpoczynku regularnego (tj. dłuższego niż 45 godzin) w kabinie pojazdu. Przestrzeganie tego przepisu jest sprawdzane przede wszystkim w krajach zachodniej Europy. Natomiast środowisko transportowe, szczególnie z centralnej i wschodniej Europy, sprzeciwiało i nadal sprzeciwia się tym kontrolom. Głównym powodem sprzeciwu jest brak odpowiednio przygotowanej infrastruktury sanitarno-noclegowej przy głównych trasach. Brakuje hoteli, brakuje miejsc parkingowych, a przede wszystkim brakuje bezpiecznych miejsc, w których można pozostawić pojazd z ładunkiem bez jakiejkolwiek opieki. Odpoczynki tygodniowe w kabinie

       2018-04-16
Kierowcy gubią się w przepisach - komentarz eksperta OCRK

Kierowcy mają coraz więcej pytań i wątpliwości. Najwięcej dotyczy zasad rozliczania odpoczynków

Zmieniające się przepisy prawa transportowego oraz wzmożone kontrole drogowe sprawiają, że kierowcy zawodowi zmuszeni są coraz częściej korzystać z doraźnej pomocy ekspertów. Według danych Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców w ostatnich miesiącach wzrosła liczba zapytań kierowanych na alarmowy numer OCRK. W lutym 2018 roku z tego typu natychmiastowego wsparcia skorzystało blisko 10 000 zawodowych kierowców. Które kwestie są najbardziej problematyczne dla kierowców?

       2018-04-11
belgia-kierowca-delegowanie

Kultura jazdy na polskich drogach poprawiła się w ostatnich latach

Polacy uważani są za jednych z najbardziej agresywnych kierowców na świecie. Wymuszanie pierwszeństwa, nadużywanie klaksonu i oślepianie światłami to największe grzechy polskich kierowców. Polakami za kierownicą wciąż rządzą emocje, choć ich zachowanie na drodze znacznie poprawiło się na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

       2018-04-04
belgia-kierowca-delegowanie

Delegowanie kierowców w Belgii: najważniejsze informacje

Delegowanie kierowców w Belgii to temat, który nadal budzi wiele wątpliwości. Przewoźnicy zastanawiają się, czy wymagany jest przedstawiciel, jakie dokumenty należy wozić w kabinie oraz jakie kary grożą za niereskpektowanie przepisów. OCRK przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania.

       2018-03-29
opdrawa-celna

Kto jest odpowiedzialny za uszkodzenie towaru: nadawca, przewoźnik czy odbiorca?

Zadaniem przewoźnika jest przewiezienie towaru z punktu A do punktu B – w nienaruszonym stanie, a ponadto w ustalonym terminie. Dla pierwszego z wymogów kluczowe jest prawidłowe przygotowanie ładunku do transportu, czyli przede wszystkim jego odpowiednie zabezpieczenie. Czy oznacza to, że to przewoźnik zawsze będzie odpowiedzialny za ewentualne szkody związane z uszkodzeniem towaru? Niekoniecznie. Aby szczegółowo i dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, należy wyjaśnić, jaka odpowiedzialność oraz obowiązki związane z załadunkiem ciążą na poszczególnych uczestników procesu logistycznego. 

       2018-03-29
Press_Kilometrówki zagrażają bezpieczeństwu na drogach

Nadal wielu przewoźników rozlicza kierowców na podstawie kilometrówek. Grożą za to kary finansowe, a nawet utrata dobrej reputacji

Państwowa Inspekcji Pracy rozpatruje kolejne skargi od kierowców, których pracodawcy rozliczają na podstawie tzw. kilometrówek. Pomimo że prawo zabrania uzależniania wypłaty od przejechanych kilometrów, wiele firm transportowych nadal stosuje tę praktykę. Jakich dokładnie form wynagradzania powinien wystrzegać się przedsiębiorca?

       2018-03-28
1 / 4812345...102030...»