Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

5 KRAJÓW EUROPY WSCHODNIEJ ZWRÓCIŁY SIĘ DO ORGANÓW UNII EUROPEJSKIEJ Z PROŚBĄ O ODWOŁANIE WYMOGÓW DOTYCZĄCYCH POWROTU CIĘŻARÓWEK DO KRAJU REZYDENTA CO 8 TYGODNI

171032707_2805873306291108_84577504454727023_n
5 KRAJÓW EUROPY WSCHODNIEJ ZWRÓCIŁY SIĘ DO ORGANÓW UNII EUROPEJSKIEJ Z PROŚBĄ O ODWOŁANIE WYMOGÓW DOTYCZĄCYCH POWROTU CIĘŻARÓWEK DO KRAJU REZYDENTA CO 8 TYGODNI.Trwa walka niektórych krajów Europy Wschodniej z reformą międzynarodowego transportu drogowego, wprowadzoną przez Unię Europejską w ramach Pierwszego Pakietu Mobilności.

Po odwołaniu się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przez rządy siedmiu krajów pięć stowarzyszeń transportu drogowego wystosowało pismo do komisarz ds. Transportu Adiny Ioann Velean z prośbą o usunięcie przepisu nakazującego powrót ciężarówki do kraju co 8 tygodni, zgodnie z trzecim akapitem pierwszego artykułu rozporządzenia UE 2020/1055.

List został podpisany przez rumuńskie UNTRR, bułgarskie AEBTRI, węgierskie MKFE, litewską LINAVA i polskie ZMPD.

Wniosek pojawił się po opublikowaniu raportu Komisji Europejskiej o oddziaływaniu tego wymagania na środowisko, zgodnie z którym zwiększy on emisję zanieczyszczeń z pojazdów przemysłowych.

Stowarzyszenia uważają, że obowiązek powrotu jest „nieuzasadniony i dyskryminujący”, ponieważ „nie ma nic wspólnego z celami społecznymi, a jest jedynie krokiem w kierunku ograniczenia rynku”.

Stowarzyszenia dodają, że środek ten dotknie głównie firmy z Europy Wschodniej i może doprowadzić do wzrostu kosztów dla przewoźników zarejestrowanych w Europie Wschodniej i działających głównie w Europie Zachodniej o 11 tys. euro rocznie na ciężarówkę.

Także pięć stowarzyszeń transportu drogowego przypomina komisarz Valéan, że zobowiązanie do powrotu nie było częścią tekstu pierwszego pakietu mobilności przedstawionego przez Komisję Europejską w 2017 r. i że nie podlegało ocenie oddziaływania na środowisko przed jego przyjęciem przez Komisję Europejską.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0