Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Transport drogowy

transport-ponadgabarytowy

Transport ponadgabarytowy to przyszłość rynku przewozów. Brakuje jednak infrastruktury

Transport ładunków ponadgabarytowych – takich jak elementy turbin wiatrowych, dźwigi, stalowe przęsła mostów czy całe linie produkcyjne – to jedno z największych wyzwań dla spedytorów i firm transportowych. Wymaga uzyskania szeregu pozwoleń, ubezpieczenia, kredytowania tego typu przedsięwzięcia, a także współpracy ze służbami drogowymi i policją. W Polsce rozwój transportu ponadgabarytowego jest napędzany przez szybko rosnący przemysł. Z drugiej strony, hamuje go infrastruktura, jest bardzo stara albo całkiem nowa, przez co trudno jest uzyskać pozwolenie na ciężki transport. Brakuje też śródlądowych dróg wodnych i infrastruktury kolejowej.

       2018-07-12
gitd-oplaty-drogowe

Przekazanie systemu poboru opłat za drogi do GITD to nietrafiony pomysł. Tak uważa poseł PO

Przekazanie obsługi elektronicznego systemu poboru opłat drogowych do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego to duże ryzyko, które może mieć poważne skutki – ocenia poseł PO Stanisław Żmijan. Zdaniem wiceszefa sejmowej Komisji Infrastruktury GITD nie ma doświadczenia, wiedzy ani narzędzi, które umożliwiłyby sprawne zarządzanie systemem e-myto. Dlatego część zadań i tak trzeba będzie zlecać wyspecjalizowanym podmiotom prywatnym. Ta decyzja będzie mieć też negatywne skutki dla kierowców, ponieważ jednostka, która nakłada kary, będzie jednocześnie rozpatrywać odwołania ukaranych.

       2018-06-19
samozatrudniony-kierowca

Nowelizacja ustawy o systemie SENT: od dziś nowe zasady

Dziś, 14 czerwca 2018 r., weszła w życie nowa ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów – została podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 28 maja 2018 r. Nowelizacja ma na celu zapewnienie bardziej skutecznego monitorowania przewozu towarów wskazanych w przepisach o systemie monitorowania, zwanego systemem SENT.

       2018-06-14
kabotaz-unia

Co zmieni się w przewozach kabotażowych i innych gałęziach transportu? Ekspert OCRK komentuje postanowienia Komisji ds. Transportu

Wyłączenie transportu międzynarodowego i tranzytu z przepisów dotyczących wynagrodzeń dla pracowników delegowanych to nie jedyne postanowienie Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego. Komisja zaproponowała również szereg rozwiązań, które mają wpłynąć na sytuację branży transportowej w Unii Europejskiej. Przede wszystkim dotyczą one określenia zasad przewozu kabotażowego oraz ograniczenia niepożądanych praktyk firm przewozowych.

       2018-06-07
tsm-wegry

50% pojazdów pod kontrolą systemu informatycznego, czyli TSM na Węgrzech

1 czerwca br. na Węgrzech uruchomiono funkcję automatycznego nakładania kar (opłaty dodatkowej) za przekroczenie nacisku osi pojazdu lub jego masy, bez zatrzymania pojazdu. Jest to element działającego od 2017 r. krajowego systemu pomiaru nacisku na oś (TSM). Przypomnijmy, że w okresie od 19 września 2017 r. do 31 maja br. system wysyłał obsługującym pojazdy jedynie ostrzeżenia, a nie decyzje o nałożeniu opłaty dodatkowej.

       2018-06-05
sent-monitorowanie

Zmiany w systemie monitorowania drogowego przewozu (SENT) od 14 czerwca

14 czerwca wchodzą w życie zmiany w przepisach o systemie monitorowania przewozów drogowych (SENT). Wśród pozytywnych zmian należy wymienić m.in. obniżenie niektórych kar, w przypadku, gdy nie doszło do uszczupleń podatków, lub odstąpienie od ich nakładania. 

       2018-06-05
1 / 8112345...102030...»