Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Co zmieni się w transporcie w 2018 r.? [POLSKA]

komunikator-cargo

Polscy politycy nie chcieli zostać w tyle i – idąc za przykładem kolegów z pozostałych państw europejskich – wprowadzają zmiany, które teoretycznie mają polepszyć funkcjonowanie branży transportowej. Czy zmiany będą pozytywne, czy raczej negatywne – oceńcie sami. Tłumaczymy, co zmieni się w transporcie w 2018 r. w Polsce.

ITD przejmie viaTOLL

Główny Inspektor Transportu Drogowego przejmie zadania związane z poborem opłat za przejazd po drogach krajowych od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Oznacza to, że ITD będzie obsługiwać system poboru opłat elektronicznych, czym aktualnie zajmuje się firma Kapsch. Takie rozwiązanie ma pozwolić na optymalizację kosztów oraz uszczelnić system podatkowy poprzez przekazanie zadań w ręce jednostki rządowej.

Nowe przepisy mają wejść w życie już 3 listopada 2018, czyli po wygaśnięciu umowy z obecnym (prywatnym) operatorem systemu viaTOLL.

Eksperci zwracają uwagę na to, że niecały rok to zbyt mało czasu na to, aby bezkolizyjnie wprowadzić zmiany i skutecznie przetestować system.

***

GITD przejmie nadzór nad systemem poboru opłat za przejazd drogami krajowymi – w listopadzie 2018 r.

co zmieni się w transporcie w 2018 

Wyższe minimalne wynagrodzenie

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 100 zł (do 2100 zł brutto) – odczują to pracownicy, ale oczywiście również pracodawcy. Koszt zatrudnienia pracownika, np. kierowcy, na umowę o pracę w oparciu o „najniższą krajową” będzie wyższy o 120, 61 zł.

***

Jakie będzie minimalne wynagrodzenie w 2018 r.? Zmiany od stycznia także dla przewoźników zatrudniających o umowę o pracę

co zmieni się w transporcie w 2018 

Ujednolicenie przepisów dot. systemów mocowania ładunków

Od 20 maja 2018 r. przepisy dotyczące krajowych systemów mocowania ładunków będą musiały dostosować się do przepisów unijnych. Trwają prace nad ustaleniem jednolitej, konsekwentnej listy kontrolnej dla służb podczas kontroli drogowych.

***

W połowie maja 2018 r. krajowe systemy mocowania ładunków muszą być zgodne z przepisami unijnymi

co zmieni się w transporcie w 2018 

Zmiany w zatrudnianiu kierowców ze Wschodu

Szykują się zmiany w temacie zatrudniania kierowców ze Wschodu. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie dwóch nowych zezwoleń: na pracę sezonową na dziewięć miesięcy oraz na pracę krótkoterminową na sześć miesięcy. Ponadto oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi będzie podlegało opłacie w wysokości nie większej niż 10% minimalnego wynagrodzenia za każdego pracownika.

***

Zatrudnianie kierowców ze Wschodu – zmiany od 2018 r.

co zmieni się w transporcie w 2018 

Prawo jazdy w komórce

Już pod koniec 2017 roku mieliśmy korzystać z nowoczesnego i bardzo wygodnego rozwiązania, jakim są mDokumenty, czyli dokumenty w formie elektronicznej. MDokumenty zastąpią nam prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie zawarcia polisy OC. Zamiast „plastiku” wystarczy nam aplikacja na smartfona.

Przeszkodą we wprowadzeniu mDokumentów jest brak odpowiednich przepisów. Ponadto na uruchomienie systemu będziemy musieli prawdopodobnie poczekać aż ruszy CEPiK 2.0., który udostępni mDokumentom bazę danych.

***

Prawo jazdy w komórce? Miały być w październiku, poczekamy jeszcze min. pół roku

co zmieni się w transporcie w 2018 

Niesłyszący za kierownicą ciężarówki?

Możliwe, że już niedługo osoby niesłyszące i niedosłyszące będą mogły pracować jako kierowcy ciężarówek. Jak wskazuje poseł Piechota reprezentujący wnioskodawców, „nie „nie ma żadnych dowodów, żeby stwarzały jakiekolwiek zagrożenie dla ruchu drogowego ze względu na swoją niepełnosprawność słuchową”.

Projekt nie obejmuje za to zawodu kierowcy autobusu. Jak argumentują pomysłodawcy, ich praca wymaga ciągłego kontaktu i komunikowania się z klientami.

***

Osoba niesłysząca będzie mogła zostać kierowcą ciężarówki! Powstają nowe przepisy

co zmieni się w transporcie w 2018 

Wysokość kontyngentu zezwoleń na przewozy do Rosji

W tym roku wyjątkowo szybko i sprawnie uzgodniono wysokość kontyngentu zezwoleń drogowych do Rosji. Zarówno strona rosyjska, jak i polska dostaną po 230 tys. zezwoleń. Ustalono ponadto – jak podał Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” – że zezwolenie na wykonywanie przewozów do i z krajów trzecich, w relacji powrotnej może być wykorzystane do innego kraju trzeciego, niż ten z którego był realizowany pierwszy przewóz. Oznacza to, że przewoźnik wiozący towar z Niemiec do Rosji, w drodze powrotnej będzie mógł podjąć towar do np. Holandii.

***

Liczba zezwoleń transportowych dla polskich i rosyjskich przewoźników ustalona wyjątkowo szybko. Sprawdź wielkość kontyngentu

co zmieni się w transporcie w 2018 

Kierowca na okresie próbnym

Początkujący kierowcy, czyli ci, którzy odbiorą prawo jazdy po 4 czerwcu 2018 r., będą musieli „zaliczyć” okres próbny. Bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości, obowiązek poruszania się pojazdem z naklejką „zielonego listka” oraz konieczność dodatkowych szkoleń to tylko niektóre ze zmian.

Poza tym kierowcy, którzy lekceważą przepisy i uzbierali na swoim koncie ponad 24 punkt karne będą musieli odbyć kurs reedukacyjny.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

koszt-kilometra

Rekordowe długi polskiego transportu!

Przyszłość polskiego transportu stoi pod znakiem zapytania. W ciągu roku suma zadłużenia branży wzrosła z 664 na 925 mln zł! Rosyjskie embargo oraz wciąż zmieniające się unijne regulacje, a do tego ogromne braki kadrowe sprawiają, że polscy przewoźnicy są w coraz gorszej sytuacji. 

2018-07-23
0
swinki

Przewóz 200 świń niesprawnym pojazdem

To nie był przepisowy transport żywych zwierząt. Ponad 200 świń przewożono niesprawnym technicznie autem, a kierowca rażąco naruszył czas pracy. Kontrolę przeprowadzili inspektorzy ITD na autostradzie A4.

2018-07-22
0