Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Co zmieni się w transporcie w 2018 r.? [POLSKA]

komunikator-cargo

Polscy politycy nie chcieli zostać w tyle i – idąc za przykładem kolegów z pozostałych państw europejskich – wprowadzają zmiany, które teoretycznie mają polepszyć funkcjonowanie branży transportowej. Czy zmiany będą pozytywne, czy raczej negatywne – oceńcie sami. Tłumaczymy, co zmieni się w transporcie w 2018 r. w Polsce.

ITD przejmie viaTOLL

Główny Inspektor Transportu Drogowego przejmie zadania związane z poborem opłat za przejazd po drogach krajowych od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Oznacza to, że ITD będzie obsługiwać system poboru opłat elektronicznych, czym aktualnie zajmuje się firma Kapsch. Takie rozwiązanie ma pozwolić na optymalizację kosztów oraz uszczelnić system podatkowy poprzez przekazanie zadań w ręce jednostki rządowej.

Nowe przepisy mają wejść w życie już 3 listopada 2018, czyli po wygaśnięciu umowy z obecnym (prywatnym) operatorem systemu viaTOLL.

Eksperci zwracają uwagę na to, że niecały rok to zbyt mało czasu na to, aby bezkolizyjnie wprowadzić zmiany i skutecznie przetestować system.

***

GITD przejmie nadzór nad systemem poboru opłat za przejazd drogami krajowymi – w listopadzie 2018 r.

co zmieni się w transporcie w 2018 

Wyższe minimalne wynagrodzenie

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 100 zł (do 2100 zł brutto) – odczują to pracownicy, ale oczywiście również pracodawcy. Koszt zatrudnienia pracownika, np. kierowcy, na umowę o pracę w oparciu o „najniższą krajową” będzie wyższy o 120, 61 zł.

***

Jakie będzie minimalne wynagrodzenie w 2018 r.? Zmiany od stycznia także dla przewoźników zatrudniających o umowę o pracę

co zmieni się w transporcie w 2018 

Ujednolicenie przepisów dot. systemów mocowania ładunków

Od 20 maja 2018 r. przepisy dotyczące krajowych systemów mocowania ładunków będą musiały dostosować się do przepisów unijnych. Trwają prace nad ustaleniem jednolitej, konsekwentnej listy kontrolnej dla służb podczas kontroli drogowych.

***

W połowie maja 2018 r. krajowe systemy mocowania ładunków muszą być zgodne z przepisami unijnymi

co zmieni się w transporcie w 2018 

Zmiany w zatrudnianiu kierowców ze Wschodu

Szykują się zmiany w temacie zatrudniania kierowców ze Wschodu. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie dwóch nowych zezwoleń: na pracę sezonową na dziewięć miesięcy oraz na pracę krótkoterminową na sześć miesięcy. Ponadto oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi będzie podlegało opłacie w wysokości nie większej niż 10% minimalnego wynagrodzenia za każdego pracownika.

***

Zatrudnianie kierowców ze Wschodu – zmiany od 2018 r.

co zmieni się w transporcie w 2018 

Prawo jazdy w komórce

Już pod koniec 2017 roku mieliśmy korzystać z nowoczesnego i bardzo wygodnego rozwiązania, jakim są mDokumenty, czyli dokumenty w formie elektronicznej. MDokumenty zastąpią nam prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie zawarcia polisy OC. Zamiast „plastiku” wystarczy nam aplikacja na smartfona.

Przeszkodą we wprowadzeniu mDokumentów jest brak odpowiednich przepisów. Ponadto na uruchomienie systemu będziemy musieli prawdopodobnie poczekać aż ruszy CEPiK 2.0., który udostępni mDokumentom bazę danych.

***

Prawo jazdy w komórce? Miały być w październiku, poczekamy jeszcze min. pół roku

co zmieni się w transporcie w 2018 

Niesłyszący za kierownicą ciężarówki?

Możliwe, że już niedługo osoby niesłyszące i niedosłyszące będą mogły pracować jako kierowcy ciężarówek. Jak wskazuje poseł Piechota reprezentujący wnioskodawców, „nie „nie ma żadnych dowodów, żeby stwarzały jakiekolwiek zagrożenie dla ruchu drogowego ze względu na swoją niepełnosprawność słuchową”.

Projekt nie obejmuje za to zawodu kierowcy autobusu. Jak argumentują pomysłodawcy, ich praca wymaga ciągłego kontaktu i komunikowania się z klientami.

***

Osoba niesłysząca będzie mogła zostać kierowcą ciężarówki! Powstają nowe przepisy

co zmieni się w transporcie w 2018 

Wysokość kontyngentu zezwoleń na przewozy do Rosji

W tym roku wyjątkowo szybko i sprawnie uzgodniono wysokość kontyngentu zezwoleń drogowych do Rosji. Zarówno strona rosyjska, jak i polska dostaną po 230 tys. zezwoleń. Ustalono ponadto – jak podał Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” – że zezwolenie na wykonywanie przewozów do i z krajów trzecich, w relacji powrotnej może być wykorzystane do innego kraju trzeciego, niż ten z którego był realizowany pierwszy przewóz. Oznacza to, że przewoźnik wiozący towar z Niemiec do Rosji, w drodze powrotnej będzie mógł podjąć towar do np. Holandii.

***

Liczba zezwoleń transportowych dla polskich i rosyjskich przewoźników ustalona wyjątkowo szybko. Sprawdź wielkość kontyngentu

co zmieni się w transporcie w 2018 

Kierowca na okresie próbnym

Początkujący kierowcy, czyli ci, którzy odbiorą prawo jazdy po 4 czerwcu 2018 r., będą musieli „zaliczyć” okres próbny. Bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości, obowiązek poruszania się pojazdem z naklejką „zielonego listka” oraz konieczność dodatkowych szkoleń to tylko niektóre ze zmian.

Poza tym kierowcy, którzy lekceważą przepisy i uzbierali na swoim koncie ponad 24 punkt karne będą musieli odbyć kurs reedukacyjny.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

Co drugi polski przedsiębiorca transportowy zakupi lub wymieni flotę w 2018 roku - dane marki VIAON

Co drugi polski przedsiębiorca transportowy zakupi lub wymieni flotę w 2018 roku

Prawie 98 proc. polskich przedsiębiorców transportowych planuje rozwijać swoje firmy w 2018 roku. Według przewidywań ekspertów nie są to jedynie puste deklaracje, gdyż polski transport, pomimo utrudnień prawnych, nadal jest ceniony na arenie międzynarodowej i firmom zależy na utrzymaniu wysokiego statusu. W opinii przewoźników inwestycja w modernizację lub powiększenie floty to najlepsza metoda na rozwój i zapewnienie wysokiej jakości usług.

2018-01-24
0
Press_KE chce powolac Europejski Urzad Pracy

Komisja Europejska chce ujednolić przepisy dla pracowników delegowanych w całej UE. Powstanie Europejski Urząd Pracy

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, w podsumowaniu 2017 roku, przedstawił propozycję ustanowienia Europejskiego Urzędu Pracy. Celem nowopowstałego organu miałoby być wzmocnienie współpracy pomiędzy podmiotami rynków pracy z poszczególnych państw oraz skuteczne zarządzanie sytuacjami transgranicznymi. Obecnie trwają konsultacje publiczne, a projekt nowego urzędu ma być przygotowany w pierwszym półroczu br.

2018-01-23
0
prawo-jazdy-bez-adresu

Miejsce zamieszkania zniknie z prawa jazdy

Ministerstwo Infrastruktury myśli o usunięciu informacji o miejscu zamieszkania z prawa jazdy – podaje Dziennik.pl. Możliwość wdrożenia takiego rozwiązania rozważy w momencie wprowadzenia CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

2018-01-23
0