Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Chcesz anulować punkty karne? Już wkrótce będzie to niemożliwe [Punkty karne, prawo jazdy: NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY]

kierowca

Planujesz anulować punkty karne? Zrób to teraz! Za parę miesięcy zniknie możliwość redukowania punktów. To niezbyt dobra wiadomość dla kierowców, którzy są na bakier z przepisami czy ograniczeniami. Z drugiej strony nowe regulacje stawiają na „resocjalizację” – kierowca, który przekroczy dopuszczalny limit 24 punktów nie straci prawa jazdy, a zamiast tego zostanie wysłany na kurs reedukacyjny. Spore zmiany czekają także młodych stażem kierowców.

Zmiany zaczną obowiązywać od 4 czerwca 2018 r.

Jak teraz przedstawia się kwestia punktów karnych? To zależy od stażu kierowcy. Kierowca posiadający uprawnienia od ponad roku, który „nazbiera” pełną pulę punktów karnych, automatycznie traci uprawnienia do kierowania pojazdami. Aby je odzyskać, musi ponownie zdać egzamin na prawo jazdy (powtórzenie kursu nie jest konieczne). Jeśli zaś kierowca jeszcze nie przekroczył limitu 24 punktów, ma możliwość usunięcia części z nich (a dokładniej: 6 punktów) poprzez udział w specjalnym szkoleniu organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Takie szkolenie można powtarzać nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Jego koszt to 500 zł.

Z kolei limit dla młodego stażem kierowcy wynosi 20 punktów. Jeśli dojdzie do jego przekroczenia, musi on ponownie odbyć pełny kurs na prawo jazdy, a następnie podejść do egzaminu.

=> jak anulować punkty karne?

Co zmieni się po 4 czerwca 2018 roku?

Kierowca, który przekroczy pulę 24 punktów karnych, nie będzie musiał obawiać się już utraty prawa jazdy. Zostanie za to skierowany przez starostę na czteroczęściowy kurs reedukacyjny, a tam poinstruowany m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Długość szkolenia to 28 godzin (około 4 dni), zaś koszt – 500 zł.

Po pozytywnym zakończeniu kursu saldo punktów karnych zostanie wyzerowane (pamiętajmy, że ponownie do szkolenia będziemy mogli podejść dopiero po minimum 5 latach). Następnie konieczne będzie dostarczenie staroście zaświadczenia o odbyciu kursu – w ciągu 6 tygodniu od daty doręczenia pisma dotyczącego przekroczenia limitu punktów karych, czyli jednocześnie skierowania na szkolenie. Jeśli szkolenie nie zostanie zaliczone w terminie, musimy liczyć się z odebraniem prawa jazdy. W takiej sytuacji uprawnienia odzyskamy dopiero po ponownym zdaniu egzaminu.

Prawo jazdy zostanie zaś nam automatycznie odebrane, jeśli w ciągu 5 lat od odbycia kursu ponownie uzbieramy pełną pulę punktów karnych. W takiej sytuacji przystąpienie do szkolenia nie będzie możliwe. Aby ponownie zasiąść za kółkiem, niezbędne będzie odbycie kursu na prawo jazdy i zaliczenie egzaminu teoretycznego. Co więcej, kierowcę będzie wtedy obowiązywał dwuletni “okres próbny” (o czym piszemy w dalszej części artykułu).

=> jak anulować punkty karne?

Zmiany dla młodych kierowców

Na spore zmiany muszą się nastawić osoby, które dopiero planują zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami. Kierowcy, którzy odbiorą dokumenty po 4 czerwca 2018 r., zostaną objęci dwuletnim „okresem próbnym”. Jeśli w ciągu tych dwóch lat kierowca popełni 2 wykroczenia drogowe, starosta będzie mógł zadecydować o przedłużeniu okresu próbnego lub skierowaniu kierowcy na badania psychologiczne oraz kurs reedukacyjny. W przypadku 3 wykroczeń lub jednego przestępstwa drogowego, starosta wyda decyzję o cofnięciu prawa jazdy.

Co więcej, podczas okresu próbnego (między 4. a 8. miesiącem) kierowca będzie musiał zaliczyć obowiązkowy kurs doszkalający oraz szkolenie praktyczne. Oczywiście wiążą się z tym dodatkowe opłaty: ok. 300 zł (ok. 100 zł za dwugodzinne szkolenie teoretyczne oraz 200 zł za jedną godzinę szkolenia praktycznego).

Młodych stażem kierowców przez osiem miesięcy będą też obowiązywały surowsze limity prędkości:

– 50 km/h w terenie zabudowanym,

– 80 km/h w terenie niezabudowanym,

– 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

Ponadto przez pierwszych 8 miesięcy konieczne będzie oznaczenie pojazdu naklejką zielonego listka – z przodu i z tyłu samochodu (niezależnie od tego, czy kierowca będzie poruszał się swoim czy pożyczonym autem). Dodatkowo w tym czasie nie będzie możliwości podjęcia pracy jako zawodowy kierowca ani prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu.

Nie musimy się za to obawiać większych zmian dotyczących samego egzaminu na prawo jazdy. Co najwyżej poszerzona zostanie pula pytań w części teoretycznej.

=> jak anulować punkty karne?

***

Przeczytaj także:

Jak sprawdzić punkty karne przez internet? [PORADNIK]

Komentarze

antypisuar 2018-01-15 15:49

kretyński pomysł uderza w kierowców zawodowych są bardziej narażeni jakieś błędy w ruchu drogowym


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

Co drugi polski przedsiębiorca transportowy zakupi lub wymieni flotę w 2018 roku - dane marki VIAON

Co drugi polski przedsiębiorca transportowy zakupi lub wymieni flotę w 2018 roku

Prawie 98 proc. polskich przedsiębiorców transportowych planuje rozwijać swoje firmy w 2018 roku. Według przewidywań ekspertów nie są to jedynie puste deklaracje, gdyż polski transport, pomimo utrudnień prawnych, nadal jest ceniony na arenie międzynarodowej i firmom zależy na utrzymaniu wysokiego statusu. W opinii przewoźników inwestycja w modernizację lub powiększenie floty to najlepsza metoda na rozwój i zapewnienie wysokiej jakości usług.

2018-01-24
0
Press_KE chce powolac Europejski Urzad Pracy

Komisja Europejska chce ujednolić przepisy dla pracowników delegowanych w całej UE. Powstanie Europejski Urząd Pracy

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, w podsumowaniu 2017 roku, przedstawił propozycję ustanowienia Europejskiego Urzędu Pracy. Celem nowopowstałego organu miałoby być wzmocnienie współpracy pomiędzy podmiotami rynków pracy z poszczególnych państw oraz skuteczne zarządzanie sytuacjami transgranicznymi. Obecnie trwają konsultacje publiczne, a projekt nowego urzędu ma być przygotowany w pierwszym półroczu br.

2018-01-23
0
prawo-jazdy-bez-adresu

Miejsce zamieszkania zniknie z prawa jazdy

Ministerstwo Infrastruktury myśli o usunięciu informacji o miejscu zamieszkania z prawa jazdy – podaje Dziennik.pl. Możliwość wdrożenia takiego rozwiązania rozważy w momencie wprowadzenia CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

2018-01-23
0