Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Jak sprawdzić punkty karne przez internet? [PORADNIK]

jak-sprawdzic-punkty-karne

Warto kontrolować liczbę punktów karnych, inaczej ryzykujemy odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdów lub narażamy się na koszty i niedogodności związane ze specjalnym szkoleniem redukującym. Podpowiadamy, krok po kroku jak sprawdzić punkty karne przez internet.

Wcześniej kierowcy, którzy chcieli sprawdzić liczbę punktów karnych, musieli udać się na komisariat policji z dokumentem tożsamości – dowodem osobistym lub paszportem. Uzyskanie informacji było oczywiście bezpłatne, koszty wiązały się co najwyżej z uzyskaniem pisemnego zaświadczenia (na komisariat należało wtedy wziąć dowód wpłaty kwoty 17 zł na konto urzędu gminy).

Od 24 kwietnia 2017 procedura jest znacznie bardziej uproszczona. Możemy sprawdzić je online. Nowa, bezpłatna e-usługa „Sprawdź swoje punkty karne” dostępna jest na portalu Obywatel.gov.pl. Aby z niej skorzystać, konieczne jest jedynie posiadanie profilu zaufanego (eGo).

Jak sprawdzić punkty karne przez internet? Potrzebny profil zaufany

Profil zaufany umożliwia załatwiania różnego rodzaju spraw urzędowych online. Dzięki niemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w internecie oraz złożyć elektroniczny podpis. Innymi słowy to zbiór informacji o użytkowniku. Wszystkie podane tu dane zostają zweryfikowane. Jednocześnie możemy być pewni, że podane informacje zostały odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu nikt nie będzie miał możliwości posługiwania się naszymi danymi.

Profil zaufany może założyć każda osoba, która posiada PESEL. Jeśli chcemy zarejestrować go przez internet, możemy zrobić to za pomocą internetowego konta bankowego, o ile nasz bank daje taką możliwość. Wystarczy postępować zgodnie z procedurą opisaną na stronie banku: zalogować się na konto, wyszukać formularz dot. założenia profilu zaufanego, wypełnić go i wysłać. Następnie, aby zalogować się na swoje konto profilu zaufanego, będziemy musieli korzystać z opcji logowania Przez bankowość elektroniczną.

Alternatywnym rozwiązaniem jest założenie profilu zaufanego za pośrednictwem certyfikatu kwalifikowanego. Po kliknięciu przycisku rejestracji na stronie profilu zaufanego (https://pz.gov.pl/pz/index) wystarczy wybrać opcję Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym, a następnie podążać za kolejnymi, podpowiadanymi krokami.

Jeżeli zaś nie chcemy lub nie mamy możliwości założenia profilu zaufanego za pomocą bankowości internetowej lub certyfikatu kwalifikowanego, możemy udać się do tzw. punktu potwierdzającego, czyli urzędu lub banku. Wniosek można wysłać przez internet, a swoje dane potwierdzić już na miejscu.

Profil zaufany założony? Klikamy w ikonkę Sprawdź swoje punkty karne na stronie obywatel.gov.pl. Serwis przeniesie nas na stronę profilu zaufanego, a po zalogowaniu z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl. Informacje o punktach karych uzyskamy automatycznie. Możemy ją także pobrać i wydrukować.

Aktualizacja liczby punktów karnych

Baza jest aktualizowana raz dziennie, jeśli więc w związku z popełnionym przez nas wykroczeniem zostaliśmy ukarani punktami karnymi, ich łączną liczbę będziemy mogli sprawdzić następnego dnia. Pamiętajmy również o Tymczasowych punktach karnych, czyli pochodzących z naruszeń, za które nie przyjęto mandatu, czyli które czekają na orzeczenie sądu.

Kierowcy, którzy popełnili już kilka wykroczeń oraz zostali w związku z tym ukarani, powinni regularnie kontrolować liczbę punktów karnych. Sposobem na redukcję punktów karnych jest ukończenie szkolenia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Musimy je jednak odbyć jeszcze zanim przekroczymy limit oraz nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

Pamiętajmy, że jeśli w ciągu roku nazbieramy na swoim koncie 24 punkty lub więcej, możemy stracić prawo jazdy [o nowych zasadach redukcji punktów karnych można przeczytać pod TYM linkiem]. Będziemy musieli przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje (takiego samego, jak egzamin na prawo jazdy) oraz na badanie psychologiczne. Jeśli jego wynik będzie negatywny, utracimy uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Jak sprawdzić punkty karne przez internet? Usługa CEPIK 2.0.

Uruchomienie usługi „Sprawdź swoje punkty karne” to pierwszy etap programu CEPIK 2.0. Uruchomienie kolejnych planowane jest na 2018 r. Już w przyszłym roku będziemy mogli sprawdzić szkołę jazdy, szczegółowe informacje dotyczące naszego pojazdu oraz posiadanych przez nas uprawnieniach. W tym samym terminie przewidziane jest uruchomienie usług „Udostępnij swoje dane pracodawcy” (dedykowana kierowcom zawodowym) oraz „Przypomnij o terminach” (wiadomość e-mail lub SMS dotycząca terminu badania technicznego pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badań lekarskich kierowców itp.).

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0