Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Wielka Brytania: wysokie mandaty za 45-godzinny odpoczynek w kabinie od 1 listopada

spanie-w-kabinie-ciezarowki

DVSA potwierdziło, że spędzanie 45-godzinnego odpoczynku w kabinie ciężarówki na terenie Wielkiej Brytanii będzie nas słono kosztować. Kary dla kierowców w wysokości 300 funtów, czyli około 1450 zł, będą obowiązywały od 1 listopada.

Ponadto jeśli służby uznają, że kierowca odbiera odpoczynek w kabinie w sposób niezgodny z przepisami, mogą uznać trwającą lub nawet zakończoną przerwę za nieważną i nakazać rozpoczęcie jej na nowo.

Podczas debaty parlamentarnej, która odbyła się 11 października, sekretarz ds. transportu Jesse Norman stwierdził, że mimo iż zrozumiałe jest, że kierowcy wolą odbiór odpoczynku w kabinie niż nocleg „w tanim motelu”, konieczne jest uregulowanie tej kwestii.

Z kolei według posła Gordona Hendersona przepisy do tej pory nie były odpowiednio egzekwowane. Podał przykład Francji, w której za spanie w kabinie ciężarówki zaparkowanej na poboczu przewidziana jest kara grzywny nawet 26 000 funtów. Jego zdaniem stawia to brytyjskich przewoźników w niekorzystnej sytuacji i zmniejsza ich konkurencyjność.

Sekretarz ds. transportu poinformował ponadto, że rząd rozważa zwiększenie kar za poważniejsze przestępstwa, jak manipulowanie zapisami tachografu, do 3000 funtów.

Środowisko brytyjskich przewoźników do zapowiadanych zmian podchodzi raczej sceptycznie. Przedstawiciele stowarzyszenia FTA popierają potrzebę podjęcia tygodniowego odpoczynku z dala od pojazdu, jednak według nich wymaga to rozbudowania i zmodernizowania infrastruktury. W Wielkiej Brytanii brakuje bezpiecznych parkingów wraz z udogodnieniami dla kierowców. – Brak dostępu do bezpiecznych miejsc odpoczynku sprawia, że kierowcy nadal będą woleli realizować pauzy w kabinach ciężarówek, tym bardziej, że często oferują one znacznie wyższy standard niż przydrożne motele – twierdzi Malcolm Bingham z FTA.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

przeladowane_19.07_2

Busiki wciąż przeciążone

Na 15 skontrolowanych przez łódzką Inspekcję Transportu Drogowego pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, aż 8 było przeciążonych.

2019-07-22
0
wazenie_Lublin_2

Zważyli i sprawdzili ponad 200 pojazdów. Wspólna akcja ITD i policji

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo – to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

2019-07-21
0
bus-rekord-2

Rekordowy busik ważył o 5 ton za dużo!

Niemal 8,6 tony ważył samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Patrole dolnośląskiej, małopolskiej i śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymały w sumie 17 podobnych pojazdów z dużym nadmiarem ładunku.

2019-07-20
0
ciezarowka-wypadek

Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?

W pierwszym kwartale 2019 roku w wyników wypadków przy pracy poszkodowanych zostało łącznie 15 800 osób. Niestety dużą część stanowią kierowcy ciężarówek. Jakie sytuacje mogą się wydarzyć w codziennej pracy truckera oraz jakie obowiązki z nimi związane spoczywają na przewoźniku? Niełatwy temat wyjaśnia Mariusz Skurzyński, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców w zakresie PIP.

2019-07-19
0
Pijany_Bialorusin_1

Chciał napić się wódki… podczas kontroli

Pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali świętokrzyscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego na drodze krajowej nr 7. Obok siedzenia kierowcy leżała butelka wódki.

2019-07-18
0