Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

To jedna z ostatnich zmian czas. Sprawdź, jak zmienić czas w tachografie

shutterstock_1677831

Zmiana czasu dla transportu oznacza głównie jedno – obowiązek zmiany ustawień w tachografie. Jednak najprawdopodobniej już niedługo, podczas jesiennych wieczorów, będziemy rytuał ten wspominać jako historię.

Ostatni weekend października, a dokładnie 26. dzień miesiąca przyniesie nam zmianę czasu. W nocy z 26 na 27 przesuniemy wskazówki zegara z 3 na 2. Coraz więcej urządzeń samo aktualizuje czas, natomiast nie każde – samodzielnie musimy przestawić godzinę chociażby w zegarze wiszącym na ścianie oraz… w tachografie. Przede wszystkim w tachografie analogowym.

Tachograf analogowy

Tachografy analogowe co prawda coraz rzadziej pojawiają się w pojazdach, jednak ich obecność jest nadal zauważalna. Jeżeli korzystasz właśnie z takiego urządzenia, pamiętaj, że najdokładniejsze informacje uzyskasz bezpośrednio z instrukcji przygotowanej przez producenta. Zwróć jednak uwagę na najważniejszy element zmiany czasu – Jednym z typowych problemów jest samo przesunięcie czasu. W tachografach analogowych należy przewinąć czas o 23 godziny do przodu (nie ma możliwości wykonania tej czynności w drugą stronę, do tyłu). Wykonujemy zatem jeden pełny obrót tarczy i dodatkowo jeszcze o 11 godzin. Najczęściej popełnianym błędem jest przesunięcie o jedyne 11 godzin i wtedy spotykamy się z sytuacją, gdy zamiast 7.00 rano widnieje godzina 19:00 – tłumaczy Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP. Po ustawieniu zegara zaleca się testowo włożyć wykresówkę na kilka minut oraz wyjąć – dzięki temu będziemy mieli pewność czy wykres został narysowany w prawidłowym miejscu czy też wymaga korekty.

Tachograf cyfrowy

Tachograf cyfrowy to znacznie bardziej zaawansowane urządzenie niż jego poprzednik. Bowiem pracuje on według czasu uniwersalnego UTC. W konsekwencji oznacza to, że czas ten jest niezależny wobec stref czasowych. Na dodatek samego czasu UTC nie można przestawić, a sama korekta godziny w urządzeniu dotyczy tylko tzw. czasu lokalnego na tachografie. – Tutaj kluczową rolę gra program, który analizuje naruszenia i rozlicza czas pracy. To właśnie on, we własnym algorytmie, dokona przesunięcia strefy czasowej. Sama zmiana zależna jest od tego w jakim kraju zarejestrowany jest pojazd. Co więcej, niektóre systemy dokonują korekty dokładnie o wskazanym czasie, inne natomiast modyfikują ustawienia dopiero po zatrzymaniu pojazdu. Dzięki temu nic nie zaburza naturalnego zapisu jazdy dokonanego przez tachograf w czasie UTC- wyjaśnia Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Przestawianie zegarków przejdzie do historii?

Europejczycy, zapytani o ich preferencje co do zmiany czasu, byli niemalże zgodni: chcą zaprzestać przestawiania zegarów. W związku z takim wynikiem badania, Parlament Europejski przygotował, a następnie przegłosował projekt dyrektywy. Co to oznacza w praktyce? Kraje będące państwami członkowskimi zostaną poproszone o podjęcie decyzji przy jakim czasie postanowią pozostać – czy wybiorą czas letni, czy też zimowy. Od tej decyzji zależeć będzie to, czy Europejczycy po raz ostatni wprawią w ruch wskazówki zegara w kwietniu, czy też w październiku. Prognozuje się, że do wdrożenia omawianych zmian powinno dojść już w 2021 roku.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0
245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0