Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Strefy ekologiczne i nowy znak drogowy w miastach. Za złamanie przepisów nawet 500 zł 

milog-kontrola

Ustawa o elektromobilności zakłada stworzenie „stref czystego transportu”, czyli obszarów z ograniczonym ruchem, oraz wprowadzenie nowych znaków drogowych. Wjedziemy do nich tylko autem ekologicznym. Za złamanie przepisów będzie groził mandat w wysokości do 500 zł.

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia ws. znaków i sygnałów drogowych. Zakłada on m.in. wprowadzenie nowego znaku drogowego D-54 „Strefa czystego transportu” wraz z odwołującym go D-55 – umieszczonym na wyjeździe z obszaru.

„Strefy czystego transportu” będą dedykowane m.in. dla pojazdów elektrycznych, hybrydowych typu plug-in oraz samochodów na gaz CNG i wodorowych.

Możemy się również spodziewać zmiany znaków już obowiązujących. Znak D-18 oznaczający parking będzie mógł zostać uzupełniony o tabliczkę z napisem „postój dla pojazdów elektrycznych”.

Ponadto ustawa przewiduje szereg przywilejów dla kierowców aut ekologicznych, jak bezpłatne parkowanie w wyznaczonych miejscach czy możliwość poruszania się po buspasach. Pojazdy ekologiczne będą oznaczone specjalnymi naklejkami na szybę.

Projekt właśnie trafił do konsultacji społecznych.

znaki-drogowe

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

vlcsnap-error730

Dzięki kamerom termowizyjnym pojazd zobaczy przeszkody z odległości nawet 200 metrów

Kamery termowizyjne montowane obecnie w luksusowych samochodach pozwalają wychwycić obecność obiektu na drodze z odległości nawet 200 metrów, zapewniając kierowcy niemal trzykrotnie więcej czasu na reakcję niż zwykłe reflektory. Wkrótce kamery takie mogą się stać podstawowym wyposażeniem inteligentnych samochodów autonomicznych. Pozwolą dostrzec pieszych z dużej odległości, pozwalając maszynie szybciej zareagować na zdarzenia drogowe i zwiększyć szansę na uniknięcie wypadku. Zaprezentowano już pierwszy autonomiczny pojazd wyposażony w kamery termowizyjne.

2019-01-21
0