Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Strefy ekologiczne i nowy znak drogowy w miastach. Za złamanie przepisów nawet 500 zł 

milog-kontrola

Ustawa o elektromobilności zakłada stworzenie „stref czystego transportu”, czyli obszarów z ograniczonym ruchem, oraz wprowadzenie nowych znaków drogowych. Wjedziemy do nich tylko autem ekologicznym. Za złamanie przepisów będzie groził mandat w wysokości do 500 zł.

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia ws. znaków i sygnałów drogowych. Zakłada on m.in. wprowadzenie nowego znaku drogowego D-54 „Strefa czystego transportu” wraz z odwołującym go D-55 – umieszczonym na wyjeździe z obszaru.

„Strefy czystego transportu” będą dedykowane m.in. dla pojazdów elektrycznych, hybrydowych typu plug-in oraz samochodów na gaz CNG i wodorowych.

Możemy się również spodziewać zmiany znaków już obowiązujących. Znak D-18 oznaczający parking będzie mógł zostać uzupełniony o tabliczkę z napisem „postój dla pojazdów elektrycznych”.

Ponadto ustawa przewiduje szereg przywilejów dla kierowców aut ekologicznych, jak bezpłatne parkowanie w wyznaczonych miejscach czy możliwość poruszania się po buspasach. Pojazdy ekologiczne będą oznaczone specjalnymi naklejkami na szybę.

Projekt właśnie trafił do konsultacji społecznych.

znaki-drogowe

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

fabryka-mercdesa-w-polsce

Znów zmiany w badaniach technicznych. Kary dla spóźnialskich wyższe o 50 proc.

Czy szykuje się rewolucja w przeglądach technicznych? Rząd pracuje nad nowelizacją prawa drogowego. Wśród najważniejszych propozycji: nowa opłata jakościowa, wyższa kara za przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu technicznego po terminie oraz zmiana systemu nadzoru nad Stacjami Kontroli Pojazdów. 

2018-10-23
0
kierowcy-ceizarwek

Przewoźnicy kuszą dobrymi zarobkami, prywatną opieką zdrowotną i służbowymi laptopami, a kierowców ciężarówek wciąż brakuje

Umowa o pracę, 7 000 zł na rękę, prywatna opieka medyczna, służbowy laptop, dodatkowe ubezpieczenie i komórka do celów prywatnych… Aż 43% polskich firm transportowych ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika[1], co sprawia, że przewoźnicy muszą się mocno wykazać, by przekonać do siebie i zatrzymać lojalnych kierowców. Tylko na ten moment szacuje się bowiem, że brakuje aż 100 000 truckerów. W ciągu najbliższych 7 lat liczba wakatów może zwiększyć się o kolejne 200 000.

2018-10-23
0
bigcarsharing-przyszlosc-foto

Dostawczaki na minuty – nowość w Polsce

Carsharing może być dla firm bardziej opłacalną formą korzystania z samochodu niż leasing czy zakup. Zwłaszcza jeśli pojazd używany jest okazjonalnie, np. w firmach, które działają sezonowo. Teraz rynek samochodów na minuty poszerza swoją ofertę o pojazdy dostawcze. 

2018-10-23
0
odcinkowy-pomiar-predkosci

Ene due, czyli kto dostanie fotoradary? Jednak nie Policja!

Jeszcze pod koniec września informowaliśmy o tym, że Policja przejmie kontrolę nad systemem fotoradarów, m.in. w związku z tym, że ITD ma zająć się innymi, ważniejszymi zadaniami, jak nadzór nad systemem poboru opłat drogowych. Jak jednak ustalił portal brd24.pl, rząd nawet nie zamierza rozpocząć prac nad projektem ustawy zakładającym te zmiany!

2018-10-22
0