Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Roboty nowej generacji w zakładach Volkswagena w Hanowerze

20150505_SCHEFFEN_81_m

Precyzyjne, elastyczne, a nawet uczące się przez dotyk – pracownikom zakładów marki Volkswagen Samochody Użytkowe oddano do trzytygodniowych testów zupełnie nową generację robotów. Będą one podstawą nowych procesów produkcyjnych dostosowanych do potrzeb przyszłości. Czynności wykonywane przez pracowników staną się bardziej ergonomiczne.

Członek zarządu ds. produkcji dr Josef Baumert oraz zastępczyni przewodniczącego rady zakładowej Bertina Murkovic zaprezentowali mistrzom i przedstawicielom zespołów pracowniczych robota wykonanego z lekkich materiałów. Pracownicy mogą zapoznać się z nową technologią podczas specjalnych warsztatów.

Wydarzenie to otwiera nową erę w wykorzystaniu robotów do produkcji przez markę Volkswagen Samochody Użytkowe. Robot operujący z dużą precyzją zastąpi w przyszłości pracowników w jeszcze większej liczbie monotonnych oraz wymagających wysiłku zadań montażowych.

Josef Baumert stwierdził: „Już od lat roboty wykonują ciężkie prace przy montażu karoserii oraz w lakierni, teraz na jeszcze szerszą skalę znajdą zastosowanie na naszych liniach montażowych. Nowoczesne roboty są w stanie wykonywać pracę wspólnie z naszymi pracownikami – wspólnie to znaczy, że jednych i drugich nie dzieli żadna fizyczna przegroda. Prezentujemy roboty nowej generacji w naszej fabryce w Hanowerze, aby pracownicy mogli na miejscu oswoić się z nową technologią”.

Pełne wykorzystanie tych robotów odciąży pracowników od ciężkich fizycznie oraz monotonnych zadań, stwierdził dalej Baumert. Dzięki temu stanowiska pracy staną się o wiele bardziej ergonomiczne, ponadto znacznie zmniejszy się liczba chorób mięśni i układu kostnego wśród pracowników. Baumert oświadczył też, że działania prowadzone pod hasłem „Przemysł 4.0”, obejmujące zastosowanie robotów nowej generacji, stworzą warunki do osiągnięcia jeszcze wyższej jakości pracy oraz zoptymalizują produkcję pod względem kosztów. Pierwsze roboty nowej generacji mogłyby znaleźć zastosowanie w zakładach w Hanowerze w 2016 roku.

Człowiek i robot będą w przyszłości pracować „ręka w rękę”. Za pierwszy przykład zastosowania posłuży wykorzystanie robotów do montażu poszycia wnętrza modeli serii T w fabryce w Hanowerze – pracownik sam wprowadzi robota osadzonego na wózku do bagażnika Transportera. Maszyna wyposażona w ramię o siedmiu przegubach wykona najcięższe prace i umocuje poszycie. Ogromna zaleta nowego robota polega więc na jego zdolności do wykonywania prac w miejscach szczególnie ciasnych i trudno dostępnych. Ponadto, robot prowadzony ręcznie przez pracownika potrafi uczyć się czynności, co oznacza, że do jego programowania nie potrzeba specjalnej wiedzy.

Zastępczyni przewodniczącego rady zakładowej Bertina Murkovic oświadczyła: „Zastosowanie tego rodzaju techniki stwarza nowe wyzwania. Współpraca człowieka i maszyny zmienia zakres działania naszych pracowników. Powstaje zatem potencjał do zwiększenia liczby prac niebezpośrednich. Zadaniem przedstawicieli załogi będzie sprawić, by zmiany te przebiegały z korzyścią dla pracowników”.

Źródło: Volkswagen

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0