Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Przewoźnicy apelują o poprawienie sytuacji na przejściach granicznych. Sytuacja jest poważna

kontrole-graniczne-polska

Według najnowszych danych Straży Granicznej sytuacja na większości przejść granicznych została opanowana i ruch pomiędzy Polską a Litwą, Czechami i Słowacją odbywa się na bieżąco. Znacznie gorzej jest na wjeździe do Polski z Niemiec, kolejki sięgają tam kilkunastu godzin.

W kolejkach stoją też kierowcy ciężarówek. Z uwagi na ryzyko paraliżu drogowego transportu rzeczy prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek zwołał wczoraj, 18 marca, w trybie pilnym wideokonferencję posiedzenia Forum Transportu Drogowego.

Sygnatariusze przedstawili oczekiwania przewoźników wobec rządu i Straży Granicznej. Zwrócili uwagę m.in. na tragiczne warunki sanitarne, brak dostępu do jedzenia czy wody.

– Bez opanowania sytuacji na granicach nikt nie jest w stanie zagwarantować ciągłości procesów transportowych, a co za tym idzie trwałości łańcuchów dostaw – czytamy w komunikacie ZMPD.

Apel sygnatariuszy Forum Transportu Drogowego do wszystkich jednostek i instytucji odpowiedzialnych za funkcjonowanie przejść granicznych zawierał m.in. takie postulaty:

- wydzielenie oddzielnego pasa drogowego wyłącznie na potrzeby międzynarodowego transportu drogowego,

- jednolite zawieszenie stosowania przepisów o czasie pracy kierowcy we wszystkich państwach członkowskich UE (aktualnie poszczególne kraje zawieszają przepisy lub wprowadzają odstępstwa na własnych zasadach – również Polska, o czym pisaliśmy TU),

- zwiększenie liczby funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz służ sanitarnych,

- zadbanie o odpowiednie warunki sanitarne na przejściach, MOPach oraz na stacjach,

- umożliwienie szybkiego przekraczania granicy kierowcom przewożącym towary niebezpieczne, szybko psujące się itd.

Więcej w komunikacie ZMPD: TU.

*

Uwaga! Jeden z postulatów FTD już spełniono – zniesiono obowiązek wypełniania karty lokalizacyjnej w przypadku osób, które nie podlegają kwarantannie. Dotyczy to m.in. kierowców wykonujących zawodowo transport towarowy i osobowy.

Według informacji z 17 marca 2020 r. kwarantannie nie podlegają:

• osoby mieszkające w Polsce, które pracują w kraju sąsiednim i regularnie przekraczają granicę;

• cudzoziemcy mieszkający w kraju sąsiednim, którzy pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie;

• kierowcy wykonujący zawodowo transport towarowy i osobowy.

*

Jednocześnie zrzeszenie przewoźników wystosowało do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego pismo z prośbą o zwiększenie obsady służb na przejściach granicznych. – W efekcie to długie oczekiwanie na wjazd do Polski, a więc i duże skupisko oczekujących, stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia kierowców – argumentuje ZMPD w piśmie. Jego treść można przeczytać pod TYM linkiem.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

Opona_S7_30.06.2020_Nr1

Opona mogła wystrzelić w każdej chwili

Mocno zużyta opona z licznymi uszkodzeniami przy naczepie mogła w każdej chwili wystrzelić podczas jazdy. Pojazd z usterką zagrażającą bezpieczeństwu innych uczestników ruchu wycofali z ruchu funkcjonariusze z elbląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-07-02
0
Szyba_magnes_29.06.2020_Nr2

Wybita i zasłonięta workiem przednia szyba, a kierująca z magnesem

Wybita i zasłonięta workiem szyba przednia była powodem kontroli ciągnika siodłowego, zatrzymanego przez patrol z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Konieczna była również interwencja policji. Kierująca ciężarówką korzystała z magnesu. Kobieta rejestrowała odpoczynek zamiast jazdy, co też powodowało zatrzymanie drogomierza pojazdu.

2020-07-02
0
monitoring

Obniżony wymiar pracy w związku z pandemią? Uwaga na pułapki podczas rozliczania ostatniego kwartału!

Zgodnie z zapisami tarczy antykryzysowej pracodawcy mają możliwość obniżenia o 20% wymiaru zatrudnienia swoich pracowników i dzięki temu obniżyć proporcjonalnie wynagrodzenie w czasie pandemii. O ile same formalności zostały już szeroko omówione w mediach, to okazuje się, że przedsiębiorcom przyszło zmierzyć się z technicznymi problemami związanymi z rozliczeniem obniżenia w okresie kwiecień – czerwiec 2020.

2020-07-01
0
kierowca-polski-w-trasie

Białoruś znosi ograniczenia dla tranzytu

Dziś, 1 lipca, Białoruś zniosła ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa dla kierowców ciężarówek podróżujących tranzytem przez terytorium kraju.

2020-07-01
0