Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Prawo jazdy w komórce tuż tuż. A to tylko jedno z planowanych udogodnień dla kierowców

kod-69-w-prawie-jazdy

Prawo jazdy w komórce coraz bliżej. Dokument potwierdzający uprawnienia zostawisz w domu, nie ryzykując mandatem. To nie koniec nowości. Po zakupie używanego pojazdu zatrzymasz numer rejestracyjny. Zmiany czekają nas m.in. w temacie punktów karnych. Sejm przyjął poprawki senatu do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

Plastikowy blankiet prawa jady nie będzie już potrzebny do kierowania samochodem. W razie kontroli wystarczy, że kierowca pokaże funkcjonariuszowi prawo jazdy w telefonie – w aplikacji mObywatel. Dane i uprawnienia kierowcy zostaną sprawdzone w Centralnej Ewidencji Kierowców.

Przypomnijmy, że wcześniej zniesiono obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia wykupionej polisy OC. Brak konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy domyka listę udogodnień.

Kiedy zmiany?

Kiedy tzw. pakiet deregulujący dla kierowców wejdzie w życie? Czekamy już tylko na podpis prezydenta. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Dłużej poczekamy na przepisy dotyczące zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej – wejdą w życie dokładnie 2 lata od daty publikacji.

Jak zatrzymać prawo jazdy w komórce?

Co w sytuacji, kiedy dojdzie do zatrzymania prawa jazdy kierującego np. w wyniku wykroczenia, a nie będzie możliwości fizycznego zarekwirowania dokumentu? Wprowadzona zostanie procedura podobna jak w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Zatrzymanie wydanego w Polsce prawa jazdy nastąpi przez niezwłoczne wprowadzenie informacji o zatrzymaniu do Centralnej Ewidencji Kierowców. Oznacza to, że kierujący nie będzie się już mógł „wykpić” brakiem dokumentu.

Aplikacja mObywatel coraz bardziej rozbudowana

Dane dotyczące kierowcy i pojazdu znajdziemy w aplikacji mObywatel pod hasłem mPojazd – informacje dotyczące prawa jazdy dołączą do tych związanych z dowodem rejestracyjnym, polisą OC oraz kartą pojazdu. Już teraz aplikacja powiadamia właściciela pojazdu o zbliżającym się terminie wygaśnięcia OC lub konieczności przeprowadzenia badania technicznego. Niedługo zakładka mPojazd zostanie uzupełniona także o licznik punktów karnych.

prawo jazdy w komórce

Kolejne udogodnienia

  • Co jeszcze się zmieni? Kolejne udogodnienie dla kierowców to brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w sytuacji, gdy wszystkie rubryki przeznaczone na pieczątki stacji diagnostycznej oraz wpisania terminu następnego badania technicznego zostaną wypełnione. Poza tym zniesiony zostanie obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.
  • Nowelizacja ustawy przewiduje wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu. Dodatkowo właściciel pojazdu, który zmienił miejsce zamieszkania, nie będzie musiał przedstawiać dowodu własności pojazdu, chcąc przerejestrować go u innego starosty. Wystarczy do tego dowód rejestracyjny wraz z aktualnymi badaniami technicznymi.
  • Ponadto nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych przez całe życie pojazdu. Właściciel pojazdu nie musi więc ponosić kosztów wydawania nowych tablic (jest to zazwyczaj 80 zł).
  • Co ciekawe formalności związane z rejestracją nowego pojazdu samochodowego może załatwić za nas autoryzowany salon sprzedaży. Dzięki temu nabywca wyjedzie z salonu już zarejestrowanym autem; ułatwi to też zrealizowanie części procedury sprzedaży drogą elektroniczną.
  • Należy zwrócić uwagę również na zwrot zatrzymanego dowodu rejestracyjnego. Jeśli zatrzymanie wynikało ze złego stanu technicznego pojazdu, zwrot będzie mógł się odbyć za pośrednictwem stacji kontroli, nie trzeba będzie udawać się w tym celu do starostwa.
  • Ponadto o samochody osobowe zostanie rozszerzona lista pojazdów wycofanych czasowo z eksploatacji. Dotyczy to przede wszystkim uszkodzonych aut. Np. jeśli w wyniku wypadku doszło do uszkodzenia elementów konstrukcyjnych, możliwe będzie wycofanie pojazdu z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Powtórzyć procedurę będzie można dopiero po upływie 3 lat. Przed przywróceniem do ruchu konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego. prawo jazdy w komórce

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0