Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Polski transport bezkonkurencyjny. Wyprzedziliśmy Niemców i jesteśmy nr. 1 w Unii!

kontrole-drogowe-francja

W 2017 r. wszystkimi rodzajami transportu przewieziono o niemal 12 proc. więcej ładunków niż przed rokiem – 2053,3 mln ton, na zrealizowanie czego potrzeba było aż 434,9 mld tonokilometrów. W związku z czym transport zarobił o 9,5% więcej niż w roku poprzednim. Przychody ze sprzedaży usług wyniosły aż 250,2 mld zł. Co więcej: polscy przewoźnicy pierwszy raz w historii prześcignęli Niemców i zajęli pierwsze miejsce w Unii Europejskiej w ilości przewozów. To najważniejsze wnioski z raportu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego sektora transportu.

Transportem samochodowym w 2017 r. przewieziono 1747,2 mln ton ładunków, tj. o 13,0% więcej niż w 2016 r. i wykonano pracę przewozową w tonokilometrach większą o 14,8%.

Wielkość ładunków przewiezionych transportem samochodowym przez Polaków stanowiła 17,5% ogólnie przewiezionych w Unii. Oznacza to, że Polska zajęła pierwsze miejsce wśród 28 krajów Europejskich. Tuż za nami uplasowali się Niemcy i Hiszpanie. Z kolei udział polskich firm w transporcie międzynarodowym wyniósł 30,7%. Tu również jesteśmy bezkonkurencyjni.

Na rynku krajowym przewozy wzrosły o 13,6 proc. w tonach.

Największe wzrosty odnotowano w transporcie wyrobów włókienniczych i skórzanych (wzrost o 31%) oraz produktów spożywczych, napojów i tytoniu (niecałe 27%) oraz rud metali i innych produktów górnictwa i kopalnictwa (ponad 18%).

Co ciekawe po raz pierwszy spadła liczba pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy na terytorium kraju, tzn. nowych i używanych pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Spadła też liczba rejestracji większości rodzajów pojazdów, m.in. samochodów osobowych (o 1,8%), samochodów ciężarowych (o 6,0%), motocykli (o 15,2%), ciągników siodłowych (o 5,5%). Według danych GUS w Polsce jest zarejestrowanych 3,2 mln samochodów ciężarowych, tj. o 2,2% więcej niż przed rokiem.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

fabryka-mercdesa-w-polsce

Znów zmiany w badaniach technicznych. Kary dla spóźnialskich wyższe o 50 proc.

Czy szykuje się rewolucja w przeglądach technicznych? Rząd pracuje nad nowelizacją prawa drogowego. Wśród najważniejszych propozycji: nowa opłata jakościowa, wyższa kara za przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu technicznego po terminie oraz zmiana systemu nadzoru nad Stacjami Kontroli Pojazdów. 

2018-10-23
0
kierowcy-ceizarwek

Przewoźnicy kuszą dobrymi zarobkami, prywatną opieką zdrowotną i służbowymi laptopami, a kierowców ciężarówek wciąż brakuje

Umowa o pracę, 7 000 zł na rękę, prywatna opieka medyczna, służbowy laptop, dodatkowe ubezpieczenie i komórka do celów prywatnych… Aż 43% polskich firm transportowych ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika[1], co sprawia, że przewoźnicy muszą się mocno wykazać, by przekonać do siebie i zatrzymać lojalnych kierowców. Tylko na ten moment szacuje się bowiem, że brakuje aż 100 000 truckerów. W ciągu najbliższych 7 lat liczba wakatów może zwiększyć się o kolejne 200 000.

2018-10-23
0
bigcarsharing-przyszlosc-foto

Dostawczaki na minuty – nowość w Polsce

Carsharing może być dla firm bardziej opłacalną formą korzystania z samochodu niż leasing czy zakup. Zwłaszcza jeśli pojazd używany jest okazjonalnie, np. w firmach, które działają sezonowo. Teraz rynek samochodów na minuty poszerza swoją ofertę o pojazdy dostawcze. 

2018-10-23
0
odcinkowy-pomiar-predkosci

Ene due, czyli kto dostanie fotoradary? Jednak nie Policja!

Jeszcze pod koniec września informowaliśmy o tym, że Policja przejmie kontrolę nad systemem fotoradarów, m.in. w związku z tym, że ITD ma zająć się innymi, ważniejszymi zadaniami, jak nadzór nad systemem poboru opłat drogowych. Jak jednak ustalił portal brd24.pl, rząd nawet nie zamierza rozpocząć prac nad projektem ustawy zakładającym te zmiany!

2018-10-22
0