Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Polski transport bezkonkurencyjny. Wyprzedziliśmy Niemców i jesteśmy nr. 1 w Unii!

kontrole-drogowe-francja

W 2017 r. wszystkimi rodzajami transportu przewieziono o niemal 12 proc. więcej ładunków niż przed rokiem – 2053,3 mln ton, na zrealizowanie czego potrzeba było aż 434,9 mld tonokilometrów. W związku z czym transport zarobił o 9,5% więcej niż w roku poprzednim. Przychody ze sprzedaży usług wyniosły aż 250,2 mld zł. Co więcej: polscy przewoźnicy pierwszy raz w historii prześcignęli Niemców i zajęli pierwsze miejsce w Unii Europejskiej w ilości przewozów. To najważniejsze wnioski z raportu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego sektora transportu.

Transportem samochodowym w 2017 r. przewieziono 1747,2 mln ton ładunków, tj. o 13,0% więcej niż w 2016 r. i wykonano pracę przewozową w tonokilometrach większą o 14,8%.

Wielkość ładunków przewiezionych transportem samochodowym przez Polaków stanowiła 17,5% ogólnie przewiezionych w Unii. Oznacza to, że Polska zajęła pierwsze miejsce wśród 28 krajów Europejskich. Tuż za nami uplasowali się Niemcy i Hiszpanie. Z kolei udział polskich firm w transporcie międzynarodowym wyniósł 30,7%. Tu również jesteśmy bezkonkurencyjni.

Na rynku krajowym przewozy wzrosły o 13,6 proc. w tonach.

Największe wzrosty odnotowano w transporcie wyrobów włókienniczych i skórzanych (wzrost o 31%) oraz produktów spożywczych, napojów i tytoniu (niecałe 27%) oraz rud metali i innych produktów górnictwa i kopalnictwa (ponad 18%).

Co ciekawe po raz pierwszy spadła liczba pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy na terytorium kraju, tzn. nowych i używanych pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Spadła też liczba rejestracji większości rodzajów pojazdów, m.in. samochodów osobowych (o 1,8%), samochodów ciężarowych (o 6,0%), motocykli (o 15,2%), ciągników siodłowych (o 5,5%). Według danych GUS w Polsce jest zarejestrowanych 3,2 mln samochodów ciężarowych, tj. o 2,2% więcej niż przed rokiem.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

1860x1050-volvo-concept-truck-newsintro

UE chce bardziej ekologicznych ciężarówek – Volvo Trucks deklaruje przyspieszenie prac

18 lutego Unia Europejska zadecydowała o regulowaniu emisji CO2 przez samochody ciężarowe. Volvo Trucks chce przyspieszyć rozwój w tym obszarze i kontynuuje inwestycje w rozwiązania transportowe przyjazne dla klimatu. Producent zdaje sobie jednak sprawę, że aby pobudzić popyt na pojazdy o niskiej emisji CO2, konieczne jest podjęcie dodatkowych działań.

2019-02-22
0
grecja01

Niefrasobliwy kierowca z Grecji i litania naruszeń

Grecki kierowca dopuścił się całej listy naruszeń! Podstawowym z nich była jazda na karcie drugiego kierowcy – przewoźnika. Nie pomogło to, że kontrolę przeprowadzono w Walentynki, święto miłości.

2019-02-22
0