Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Polski transport bezkonkurencyjny. Wyprzedziliśmy Niemców i jesteśmy nr. 1 w Unii!

kontrole-drogowe-francja

W 2017 r. wszystkimi rodzajami transportu przewieziono o niemal 12 proc. więcej ładunków niż przed rokiem – 2053,3 mln ton, na zrealizowanie czego potrzeba było aż 434,9 mld tonokilometrów. W związku z czym transport zarobił o 9,5% więcej niż w roku poprzednim. Przychody ze sprzedaży usług wyniosły aż 250,2 mld zł. Co więcej: polscy przewoźnicy pierwszy raz w historii prześcignęli Niemców i zajęli pierwsze miejsce w Unii Europejskiej w ilości przewozów. To najważniejsze wnioski z raportu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego sektora transportu.

Transportem samochodowym w 2017 r. przewieziono 1747,2 mln ton ładunków, tj. o 13,0% więcej niż w 2016 r. i wykonano pracę przewozową w tonokilometrach większą o 14,8%.

Wielkość ładunków przewiezionych transportem samochodowym przez Polaków stanowiła 17,5% ogólnie przewiezionych w Unii. Oznacza to, że Polska zajęła pierwsze miejsce wśród 28 krajów Europejskich. Tuż za nami uplasowali się Niemcy i Hiszpanie. Z kolei udział polskich firm w transporcie międzynarodowym wyniósł 30,7%. Tu również jesteśmy bezkonkurencyjni.

Na rynku krajowym przewozy wzrosły o 13,6 proc. w tonach.

Największe wzrosty odnotowano w transporcie wyrobów włókienniczych i skórzanych (wzrost o 31%) oraz produktów spożywczych, napojów i tytoniu (niecałe 27%) oraz rud metali i innych produktów górnictwa i kopalnictwa (ponad 18%).

Co ciekawe po raz pierwszy spadła liczba pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy na terytorium kraju, tzn. nowych i używanych pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Spadła też liczba rejestracji większości rodzajów pojazdów, m.in. samochodów osobowych (o 1,8%), samochodów ciężarowych (o 6,0%), motocykli (o 15,2%), ciągników siodłowych (o 5,5%). Według danych GUS w Polsce jest zarejestrowanych 3,2 mln samochodów ciężarowych, tj. o 2,2% więcej niż przed rokiem.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

bus-ustawa-o-delegowaniu

Krótkoterminowe polisy OC to fałszywa oszczędność

O blisko 20 procent spadła w ostatnim kwartale liczba krótkoterminowych polis komunikacyjnego OC sprzedanych przez ubezpieczycieli – wynika z najnowszej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego* . To efekt wdrożenia przez większość towarzystw wewnętrznych kontroli uszczelniających sprzedaż 30-dniowych polis.

2018-12-15
0
niezabezpieczony-ladunek

Z ciężarówki spadł ładunek – tuż przed inny pojazd!

Prawidłowe wykonanie załadunku i jego zabezpieczenie stanowi podstawę bezpiecznego transportu. Przekonał się o tym kierowca ciężarówki, który spowodował zagrożenie na drodze. Z jego samochodu nagle część ładunku spadła wprost pod koła jadącego za ciężarówką innego auta, zmuszając jego kierowcę, który niczego się nie spodziewał, do nagłego, niebezpiecznego hamowania. Całą sytuację zarejestrował nieoznakowany radiowóz policjantów ruchu drogowego, a na kierowcę ciężarówki został nałożony mandat karny.

2018-12-14
0
policja-oswiecim

Kierowca ciężarówki bez uprawnień i prawem jazdy straconym dawno temu

Parę dni temu policjanci z oświęcimskiej drogówki zatrzymali kierowcę ciężarówki, który posiadał uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Miał za to na swoim koncie już dwa zakazy kierowania. Z kolei prawo jazdy kategorii B mężczyzna stracił trzy lata temu, jeszcze jako młody kierowca.

2018-12-13
0