Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Monitoring obejmie również transport olejów. Miarka się przebrała, przewoźnicy protestują

monitorowanie

Urząd skarbowy planuje śledzić również transport oleju rzepakowego, słonecznikowego sojowego oraz oliwy – czytamy na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

To kolejny punkt pakietu przewozowego, czyli ustawy o monitorowaniu przewozu drogowego towarów.

Wokół włączenia olejów do listy monitorowanych towarów pojawiło się sporo wątpliwości. Na początku lutego zdecydowano się na zrezygnowanie z nadzoru transportu tych produktów, teraz jednak resort finansów zmienił zdanie.

Oczywiście temat monitorowania przewozów budzi wiele kontrowersji w środowisku transportowym. „Z punktu widzenia łańcucha dostaw jest to szaleństwo. Zamiast 24 godzinnej dystrybucji będziemy mieli 72 godziny. Skutki tego odczuje rynek i przede wszystkim konsument” – przestrzega Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska.

Z kolei Związek Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce oraz Polska Izba Spedycji i Logistyki skierowały do prezydenta RP pismo z apelem o niedopuszczenie do wejścia w życie proponowanych zmian. Jak podkreślają w liście, zapisy ustawy przyczynią się do:

“I. Upadku lub intencjonalnego zaniknięcia szeregu rodzinnych, uczciwych polskich firm, w związku z dramatycznym wzrostem ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.
II. Pogłębienia się kryzysu pracy na rynku drogowych przewozów towarowych, na którym według dostępnych analiz szanowanych firm konsultingowych, brakuje obecnie ponad 100 tysięcy kierowców.
III. Możliwego ograniczenia dostaw paliw przez niezależnych przedsiębiorców, którzy odpowiadają za 30 proc. rynku transportu drogowego paliw, również do stacji patronackich koncernów PKN ORLEN i LOTOS, a w konsekwencji do wzrostu cen paliw.”

Zdaniem przewoźników, którzy zdecydowali się zwrócić ze swoimi wątpliwościami do prezydenta, „ustawa pozostawia szereg niedomówień i jest pełna wewnętrznych sprzeczności”. Nowe przepisy nie pomogą walczyć z szarą strefą. Tu wskazane byłoby wprowadzenie bardziej restrykcyjnych kontroli drogowych oraz na przejściach granicznych. Takich działań ustawa jednak nie przewiduje.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0