Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Kierowca „tira”, czyli wzór cnót – zaskakujący artykuł na Interii chwalący kierowców ciężarówek

ierowca-tira

Parę dni temu w serwisie motoryzacyjnym Interii pojawił się bardzo interesujący artykuł… stawiający na piedestał kierowców ciężarówek. Jego autor rozprawia się z mitem „zabójczych tirów” i „czarnej serii” wypadków powodowanych rzekomo przez „tirowców”. W rzeczywistości za większość wypadków odpowiadają kierowcy jeżdżący osobówkami!

Redaktor przytacza statystyki Głównego Urzędu Statystycznego. W Polsce zarejestrowane są aż 22 mln samochodów osobowych i jedynie 3,2 mln ciężarowych (również tych o DMC do 3,5 tony). Kierowcy osobówek w 2017 r. byli odpowiedzialni za 21 733 wypadków, w których zginęło 1506 osób. Z kolei kierujący ciężarówkami powyżej 3,5 tony spowodowali jedynie… 962 wypadki, w których śmierć poniosło 119 osób – 3,4 proc. ogółu zabitych.

Co więcej, dokładnie tyle samo ofiar śmiertelnych przyniosły nam wypadku spowodowane przez rowerzystów!

– Na 1 wypadek spowodowany przez kierowcę ciężarówki przypadają blisko 23 wypadki, których sprawca kierował autem osobowym! Śmiało można więc założyć, że przeciętny “tirowiec” jeździ ponad dwadzieścia razy bezpieczniej niż kierowca “osobówki”! – podaje autor.

Dlaczego zatem większość społeczeństwa kojarzy ciężarówki z brakiem bezpieczeństwa czy wręcz zagrożeniem na drodze? Wypadki spowodowane przez „tirowców” są z pewnością bardziej “spektakularne”, a media poświęcają im więcej uwagi niż tym, do których codziennie przyczyniają się kierujący autami osobowymi…

Artykuł można przeczytać pod TYM linkiem.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

protest69

Protest69: jutro ciężarówki pojadą wolniej. Rozmawiamy z organizatorami

Policyjna akcja „TIR” poruszyła środowisko transportowe. Kierowcy ciężarówek nie chcą dłużej być bierni! Na portalach społecznościowych skrzykują się do przeprowadzenia strajku włoskiego. W ramach Protest69 pojadą o 10 km/h wolniej niż pozwalają na to przepisy, a w efekcie zakorkują drogi.

2018-08-16
0
kaskadowe-pomiary-predkosci

Co szykuje nam Policja na długi weekend? M.in. kaskadowe pomiary prędkości

Policja zamierza rozpocząć długi weekend z przytupem. Od dziś do 16 sierpnia będą prowadzone działania w ramach akcji „Bezpieczny sierpień 2018”, czyli m.in. kaskadowe pomiary prędkości przy wykorzystaniu nieoznakowanych radiowozów. Oprócz dość rozpoznawalnych BMW na drodze spotkamy niepozorne Fordy Focusy i Fiaty Bravo.

2018-08-14
0
naklejka_popieram_protest_dpn

Dzięki tej małej naklejce nie dostaniesz mandatu, tylko pouczenie

Trwająca od miesiąca akcja protestacyjna funkcjonariuszy policji nie przyniosła oczekiwanych skutków. Brak porozumienia z władzami dotyczącego podwyżek sprawia, że mundurowi planują kolejne działania. Bez obaw – kierowcy będą mieli jeszcze lżej.

2018-08-14
0
protest-69-logo

Policjanci wystawiają mandaty, a kierowcy ciężarówek zapowiadają protest – Protest69. W piątek będą jechać znacznie wolniej

Policjanci wystawili już 487 mandatów za wyprzedzanie mimo zakazu oraz 429 za utrudnianie przejazdu. Ponad 900 mandatów – to bilans trwającej od ponad tygodnia akcji „TIR” mającej na celu eliminowanie niebezpiecznych zachowań wśród truckerów. Funkcjonariusze policji i ogólnopolskie media wytykają kierowcom ciężarówek wieczny pośpiech i szarżowanie na drodze, ci zaś… skrzykują się i rozpoczynają protest – Protest69.

2018-08-13
0