Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Kierowca „tira”, czyli wzór cnót – zaskakujący artykuł na Interii chwalący kierowców ciężarówek

ierowca-tira

Parę dni temu w serwisie motoryzacyjnym Interii pojawił się bardzo interesujący artykuł… stawiający na piedestał kierowców ciężarówek. Jego autor rozprawia się z mitem „zabójczych tirów” i „czarnej serii” wypadków powodowanych rzekomo przez „tirowców”. W rzeczywistości za większość wypadków odpowiadają kierowcy jeżdżący osobówkami!

Redaktor przytacza statystyki Głównego Urzędu Statystycznego. W Polsce zarejestrowane są aż 22 mln samochodów osobowych i jedynie 3,2 mln ciężarowych (również tych o DMC do 3,5 tony). Kierowcy osobówek w 2017 r. byli odpowiedzialni za 21 733 wypadków, w których zginęło 1506 osób. Z kolei kierujący ciężarówkami powyżej 3,5 tony spowodowali jedynie… 962 wypadki, w których śmierć poniosło 119 osób – 3,4 proc. ogółu zabitych.

Co więcej, dokładnie tyle samo ofiar śmiertelnych przyniosły nam wypadku spowodowane przez rowerzystów!

– Na 1 wypadek spowodowany przez kierowcę ciężarówki przypadają blisko 23 wypadki, których sprawca kierował autem osobowym! Śmiało można więc założyć, że przeciętny “tirowiec” jeździ ponad dwadzieścia razy bezpieczniej niż kierowca “osobówki”! – podaje autor.

Dlaczego zatem większość społeczeństwa kojarzy ciężarówki z brakiem bezpieczeństwa czy wręcz zagrożeniem na drodze? Wypadki spowodowane przez „tirowców” są z pewnością bardziej “spektakularne”, a media poświęcają im więcej uwagi niż tym, do których codziennie przyczyniają się kierujący autami osobowymi…

Artykuł można przeczytać pod TYM linkiem.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

fabryka-mercdesa-w-polsce

Znów zmiany w badaniach technicznych. Kary dla spóźnialskich wyższe o 50 proc.

Czy szykuje się rewolucja w przeglądach technicznych? Rząd pracuje nad nowelizacją prawa drogowego. Wśród najważniejszych propozycji: nowa opłata jakościowa, wyższa kara za przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu technicznego po terminie oraz zmiana systemu nadzoru nad Stacjami Kontroli Pojazdów. 

2018-10-23
0
kierowcy-ceizarwek

Przewoźnicy kuszą dobrymi zarobkami, prywatną opieką zdrowotną i służbowymi laptopami, a kierowców ciężarówek wciąż brakuje

Umowa o pracę, 7 000 zł na rękę, prywatna opieka medyczna, służbowy laptop, dodatkowe ubezpieczenie i komórka do celów prywatnych… Aż 43% polskich firm transportowych ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika[1], co sprawia, że przewoźnicy muszą się mocno wykazać, by przekonać do siebie i zatrzymać lojalnych kierowców. Tylko na ten moment szacuje się bowiem, że brakuje aż 100 000 truckerów. W ciągu najbliższych 7 lat liczba wakatów może zwiększyć się o kolejne 200 000.

2018-10-23
0
bigcarsharing-przyszlosc-foto

Dostawczaki na minuty – nowość w Polsce

Carsharing może być dla firm bardziej opłacalną formą korzystania z samochodu niż leasing czy zakup. Zwłaszcza jeśli pojazd używany jest okazjonalnie, np. w firmach, które działają sezonowo. Teraz rynek samochodów na minuty poszerza swoją ofertę o pojazdy dostawcze. 

2018-10-23
0
odcinkowy-pomiar-predkosci

Ene due, czyli kto dostanie fotoradary? Jednak nie Policja!

Jeszcze pod koniec września informowaliśmy o tym, że Policja przejmie kontrolę nad systemem fotoradarów, m.in. w związku z tym, że ITD ma zająć się innymi, ważniejszymi zadaniami, jak nadzór nad systemem poboru opłat drogowych. Jak jednak ustalił portal brd24.pl, rząd nawet nie zamierza rozpocząć prac nad projektem ustawy zakładającym te zmiany!

2018-10-22
0