Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Kierowca „tira”, czyli wzór cnót – zaskakujący artykuł na Interii chwalący kierowców ciężarówek

ierowca-tira

Parę dni temu w serwisie motoryzacyjnym Interii pojawił się bardzo interesujący artykuł… stawiający na piedestał kierowców ciężarówek. Jego autor rozprawia się z mitem „zabójczych tirów” i „czarnej serii” wypadków powodowanych rzekomo przez „tirowców”. W rzeczywistości za większość wypadków odpowiadają kierowcy jeżdżący osobówkami!

Redaktor przytacza statystyki Głównego Urzędu Statystycznego. W Polsce zarejestrowane są aż 22 mln samochodów osobowych i jedynie 3,2 mln ciężarowych (również tych o DMC do 3,5 tony). Kierowcy osobówek w 2017 r. byli odpowiedzialni za 21 733 wypadków, w których zginęło 1506 osób. Z kolei kierujący ciężarówkami powyżej 3,5 tony spowodowali jedynie… 962 wypadki, w których śmierć poniosło 119 osób – 3,4 proc. ogółu zabitych.

Co więcej, dokładnie tyle samo ofiar śmiertelnych przyniosły nam wypadku spowodowane przez rowerzystów!

– Na 1 wypadek spowodowany przez kierowcę ciężarówki przypadają blisko 23 wypadki, których sprawca kierował autem osobowym! Śmiało można więc założyć, że przeciętny “tirowiec” jeździ ponad dwadzieścia razy bezpieczniej niż kierowca “osobówki”! – podaje autor.

Dlaczego zatem większość społeczeństwa kojarzy ciężarówki z brakiem bezpieczeństwa czy wręcz zagrożeniem na drodze? Wypadki spowodowane przez „tirowców” są z pewnością bardziej “spektakularne”, a media poświęcają im więcej uwagi niż tym, do których codziennie przyczyniają się kierujący autami osobowymi…

Artykuł można przeczytać pod TYM linkiem.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

2019-05-15_Dwie_karty__1_

On jeden, a karty dwie

Prowadzący 40-tonową ciężarówkę używał dwóch kart kierowcy: swoją i kolegi. Mężczyzna przyznał się do symulowania jazdy w załodze kilkuosobowej.

2019-05-18
0
Dachser_Li-Ion Ground conveyors charging at Dachser cross docking hall

Dachser szykuje eko-rewolucję

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, do 2022 r. planuje zastąpić swoją przeszło sześciotysięczną flotę podnośników wykorzystywanych w terminalach i magazynach energooszczędnymi wózkami na akumulatory litowo-jonowe. Proekologiczny projekt obejmie całą Europę, w tym oddziały Dachser w Polsce. Dzięki temu operator zmniejszy emisję CO2 o 9,6 tys. ton rocznie.

2019-05-17
0
luda

„Nasze problemy nas ratują”. Leszek Luda o sytuacji w europejskim transporcie oraz o korzyściach ze członkostwa w PUT [WYWIAD]

Nie od dziś wiadomo, że w społeczności i wspólnym działaniu tkwi ogromna siła. Właśnie na takim założeniu opiera się działalność Polskiej Unii Transportu. To społeczność przewoźników wzajemnie wspierających się w codziennym funkcjonowaniu oraz dopingujących się w budowaniu konkurencyjności polskiego transportu. O tym, co zyskują firmy z członkostwa w PUT, ale także o problemach przewoźników wynikających chociażby ze zmieniającego się ustawodawstwa Unii Europejskiej, opowiedział nam prezes Polskiej Unii Transportu, Leszek Luda.

2019-05-16
0