Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Jazda bez dowodu rejestracyjnego? Wprowadzenie zmian blokuje polskie prawo

mdokumenty

Ministerstwo Cyfryzacji chce zwolnić kierowców z obowiązku wożenia ze sobą dokumentów. Zmiany popiera Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak uważa, aby maksymalnie pójść kierowcom na rękę, potrzebne będą zmiany w prawie.

Chodzi oczywiście o mDokumenty, które miałyby zastąpić dokumenty w formie tradycyjnej. Kierowcy nie będą musieli pamiętać w trasę prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego pojazdu – wystarczy telefon komórkowy z aplikacją.

W czasie kontroli funkcjonariusz policji również skorzysta z aplikacji. Jednorazowy kod pozwoli mu na dostęp do danych oraz ich zweryfikowanie.

Aby korzystanie z mDokumentów było możliwe, potrzebne są jednak pewne zmiany w prawie. – To, jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca, określa art. 38 Prawa o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1260, z późn. zm.). Wymaga ono (w pkt 2), by kierowca miał przy sobie dokument stwierdzający „dopuszczenie pojazdu do ruchu” – czyli prawo jazdy albo pozwolenie czasowe. Brak dokumentu jest karany jako wykroczenie, a „podejrzany” samochód może zostać odholowany na depozytowy parking strzeżony – czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zdaniem RPO przepisy powinny być poprawione zgodnie z wytycznymi zawartymi w Konstytucji.

Największy problem Rzecznik Praw Obywatelskich widzi w zastosowaniu mDokumentów w przypadku auta pożyczonego lub wypożyczonego, np. w ramach usługi carsharingu. – Ta usługa nie może się jednak upowszechniać z powodu przepisów, które przyjęliśmy ponad 20 lat temu. Pokazała to opisana w mediach historia z Wrocławia: użytkownikom miejskich wypożyczalni samochodów elektrycznych grożą mandaty, bo do wypożyczonego samochodu nie dostaje się dowodu rejestracyjnego. Wypożyczalnia tłumaczy, że nie może każdemu dawać oryginału dowodu, bo samochód zmienia użytkownika kilka razy dziennie i szybko skończyłoby się to zgubieniem albo zniszczeniem dowodu. A odtwarzania dokumentu to skomplikowany, żmudny proces” – podaje Rzecznik Praw Obywatelskich.

***

Przeczytaj także: 

Prawo jazdy w komórce? Miały być w październiku, poczekamy jeszcze min. pół roku

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

Co drugi polski przedsiębiorca transportowy zakupi lub wymieni flotę w 2018 roku - dane marki VIAON

Co drugi polski przedsiębiorca transportowy zakupi lub wymieni flotę w 2018 roku

Prawie 98 proc. polskich przedsiębiorców transportowych planuje rozwijać swoje firmy w 2018 roku. Według przewidywań ekspertów nie są to jedynie puste deklaracje, gdyż polski transport, pomimo utrudnień prawnych, nadal jest ceniony na arenie międzynarodowej i firmom zależy na utrzymaniu wysokiego statusu. W opinii przewoźników inwestycja w modernizację lub powiększenie floty to najlepsza metoda na rozwój i zapewnienie wysokiej jakości usług.

2018-01-24
0
Press_KE chce powolac Europejski Urzad Pracy

Komisja Europejska chce ujednolić przepisy dla pracowników delegowanych w całej UE. Powstanie Europejski Urząd Pracy

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, w podsumowaniu 2017 roku, przedstawił propozycję ustanowienia Europejskiego Urzędu Pracy. Celem nowopowstałego organu miałoby być wzmocnienie współpracy pomiędzy podmiotami rynków pracy z poszczególnych państw oraz skuteczne zarządzanie sytuacjami transgranicznymi. Obecnie trwają konsultacje publiczne, a projekt nowego urzędu ma być przygotowany w pierwszym półroczu br.

2018-01-23
0
prawo-jazdy-bez-adresu

Miejsce zamieszkania zniknie z prawa jazdy

Ministerstwo Infrastruktury myśli o usunięciu informacji o miejscu zamieszkania z prawa jazdy – podaje Dziennik.pl. Możliwość wdrożenia takiego rozwiązania rozważy w momencie wprowadzenia CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

2018-01-23
0