Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Jazda bez dowodu rejestracyjnego? Wprowadzenie zmian blokuje polskie prawo

mdokumenty

Ministerstwo Cyfryzacji chce zwolnić kierowców z obowiązku wożenia ze sobą dokumentów. Zmiany popiera Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak uważa, aby maksymalnie pójść kierowcom na rękę, potrzebne będą zmiany w prawie.

Chodzi oczywiście o mDokumenty, które miałyby zastąpić dokumenty w formie tradycyjnej. Kierowcy nie będą musieli pamiętać w trasę prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego pojazdu – wystarczy telefon komórkowy z aplikacją.

W czasie kontroli funkcjonariusz policji również skorzysta z aplikacji. Jednorazowy kod pozwoli mu na dostęp do danych oraz ich zweryfikowanie.

Aby korzystanie z mDokumentów było możliwe, potrzebne są jednak pewne zmiany w prawie. – To, jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca, określa art. 38 Prawa o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1260, z późn. zm.). Wymaga ono (w pkt 2), by kierowca miał przy sobie dokument stwierdzający „dopuszczenie pojazdu do ruchu” – czyli prawo jazdy albo pozwolenie czasowe. Brak dokumentu jest karany jako wykroczenie, a „podejrzany” samochód może zostać odholowany na depozytowy parking strzeżony – czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zdaniem RPO przepisy powinny być poprawione zgodnie z wytycznymi zawartymi w Konstytucji.

Największy problem Rzecznik Praw Obywatelskich widzi w zastosowaniu mDokumentów w przypadku auta pożyczonego lub wypożyczonego, np. w ramach usługi carsharingu. – Ta usługa nie może się jednak upowszechniać z powodu przepisów, które przyjęliśmy ponad 20 lat temu. Pokazała to opisana w mediach historia z Wrocławia: użytkownikom miejskich wypożyczalni samochodów elektrycznych grożą mandaty, bo do wypożyczonego samochodu nie dostaje się dowodu rejestracyjnego. Wypożyczalnia tłumaczy, że nie może każdemu dawać oryginału dowodu, bo samochód zmienia użytkownika kilka razy dziennie i szybko skończyłoby się to zgubieniem albo zniszczeniem dowodu. A odtwarzania dokumentu to skomplikowany, żmudny proces” – podaje Rzecznik Praw Obywatelskich.

***

Przeczytaj także: 

Prawo jazdy w komórce? Miały być w październiku, poczekamy jeszcze min. pół roku

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

koszt-kilometra

Rekordowe długi polskiego transportu!

Przyszłość polskiego transportu stoi pod znakiem zapytania. W ciągu roku suma zadłużenia branży wzrosła z 664 na 925 mln zł! Rosyjskie embargo oraz wciąż zmieniające się unijne regulacje, a do tego ogromne braki kadrowe sprawiają, że polscy przewoźnicy są w coraz gorszej sytuacji. 

2018-07-23
0
swinki

Przewóz 200 świń niesprawnym pojazdem

To nie był przepisowy transport żywych zwierząt. Ponad 200 świń przewożono niesprawnym technicznie autem, a kierowca rażąco naruszył czas pracy. Kontrolę przeprowadzili inspektorzy ITD na autostradzie A4.

2018-07-22
0