Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

ITD ostrzega przed oszustami! “Zapłać kilka tysięcy złotych, a unikniesz kontroli”

brexit-procedura-celna

Oszuści żerują na firmach obawiających się kontroli Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy ostrzegają, aby nie reagować na maile ani prośby wpłat pieniędzy. 

Więcej w komunikacie:

Inspekcja Transportu Drogowego ostrzega przed oszustami, którzy deklarują pomoc w uniknięciu kontroli w przedsiębiorstwach transportowych. W zamian żądają wpłaty kilku tysięcy złotych na wskazany rachunek bankowy w określonym terminie.

W ostatnich dniach Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała od kilku przewoźników informacje dotyczące przesłanych firmom transportowych e-maili, w których oszuści oferują pomoc m.in. w uniknięciu kontroli w przedsiębiorstwie.

Mechanizm działania oszustów

Oszuści wysyłają e-maile do konkretnych firm transportowych. Z treści e-maili wynika, że firmy zostały wytypowane poprzez losowanie do kontroli, którą rzekomo ma przeprowadzić Inspekcja Transportu Drogowego. Aby uwiarygodnić „ofertę” i przekonać przewoźnika do wpłaty środków pieniężnych twierdzą, że kontrola z założenia ma zakończyć się ujawnieniem nieprawidłowości i zastosowaniem wysokich kar.

ITD informuje i ostrzega

Inspekcja Transportu Drogowego ostrzega i apeluje do przewoźników, aby każdy tego typu e-mail traktowali z ostrożnością i nie reagowali na żądania oszustów. Nie należy również przekazywać nieuprawnionym osobom żadnych dokumentów związanych z działalnością transportową. Osoby, które otrzymają tego typu e-maile powinny powiadomić właściwe organy ścigania.

Inspekcja Transportu Drogowego informuje, że typując przedsiębiorstwa transportowe do kontroli, nie stosuje zasady losowania. Prowadząc działania kontrolne w przedsiębiorstwie, Inspekcja Transportu Drogowego kieruje się obowiązującymi przepisami prawa, w tym ustawą z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 2140), jak i rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 21 października 2019 r. w sprawie systemu oceny ryzyka podmiotów wykonujących przewóz drogowy (Dz.U. z 2019 r. poz. 2123).

Zgodnie z przywołanym rozporządzeniem, możliwe jest przeprowadzenie analizy stwierdzonych podczas kontroli drogowych naruszeń dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców, w tym stosowania tachografów, w danym roku kalendarzowym. Na podstawie dokonanej analizy właściwy organ Inspekcji Transportu Drogowe określa wartość wysokiego współczynnika ryzyka występowania tych naruszeń, dla danego roku, w terminie do dnia 31 marca roku następnego. W przypadku gdy podmiot wykonujący przewóz drogowy zostanie ujęty w wykazie sporządzonym na podstawie dokonanej analizy podlega kontroli w siedzibie tego podmiotu.

Źródło: WITD Olsztyn

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0