Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Firmy transportowe mogą żądać zwrotu opłat z Niemiec!

prekosc-przekorczenie-utrata-prawa-jazdy

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu wczoraj wydał historyczne orzeczenie. Dzięki niemu firmy transportowe mogą domagać się zwrotu nieuczciwie pobranych opłat z Maut – za przejazd niemieckimi drogami.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-321/19 koszty związane z policją drogową nie mogą być uwzględniane przy obliczaniu opłat za przejazd pojazdów ciężarowych z tytułu transeuropejskiej sieci drogowej.
Trybunał uznał, że dyrektywa 1999/62 nakłada na państwa członkowskie, które wprowadzają opłaty za przejazd transeuropejską siecią drogową, bezwarunkowy obowiązek określenia wysokości takiej opłaty z uwzględnieniem wyłącznie kosztów infrastruktury. Chodzi o koszty budowy, eksploatacji, utrzymania i rozwoju tej sieci infrastruktury.

W tym świetle opłata Maut w Niemczech nie była zgodna z prawem europejskim. Firmy transportowe, które uiszczały opłaty drogowe w Niemczech w latach 2017-2020, mogą teraz dochodzić zwrotu pieniędzy. Czasu jest mało z uwagi na przedawnienie do rozpatrzenia tego typu roszczenia.

Przedsiębiorcy mogą powoływać się na ten wyrok bezpośrednio przed sądami krajowymi.

Batalia trwała od wielu lat i zapoczątkowali ją polscy przewoźnicy. Pierwsze wnioski o zwrot opłat z Maut zostały wystosowane przez Kancelarię Iuridica w imieniu firm transportowych już w 2013 roku. O odszkodowania zdecydowała się walczyć grupa niemal 100 przewoźników. Skala roszczeń jest szeroka. Największe firmy transportowe żądają zwrotu nawet kilku milionów euro.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

ograniczenia-ruchu

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

2020-11-27
0
kontrole-drogowe-francja

Użyczenie licencji transportowej – czy to się opłaca?

Licencja transportowa to jeden z dokumentów, które koniecznie musi posiadać przedsiębiorstwo, aby legalnie realizować przewozy. Czy można skrócić sobie drogę, zrezygnować z mnóstwa formalności i wymagań i po prostu pożyczyć licencję transportową od znajomej firmy? Czy przedsiębiorca może użyczyć innemu licencję za opłatą? Użyczenie licencji transportowej – sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

2020-11-27
0
IMG_20201124_102853

Wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu

Kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, chcąc uniknąć obowiązku rejestrowania swojego czasu pracy, wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu. Przedsiębiorcę zatrzymali do kontroli łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-11-26
0
IVECO S-WAY NP (1)

Nowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo od IVECO

IVECO poszerza portfolio cyfrowych usług IVECO ON o pakiet Safe Driving, czyli zestaw funkcji służących poprawie bezpieczeństwa jazdy. Pokładowy system mierzy szereg kluczowych wskaźników (KPI) i generuje regularne raporty, dzięki którym kierowcy mogą doskonalić bezpieczny styl jazdy, a menedżerowie floty mogą promować wśród załogi kulturę bezpiecznej jazdy.

2020-11-26
0
Magnes_Radom_20.11.2020_Nr1

Kierowca-przewoźnik z magnesem

Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Ciężarówkę z magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zatrzymał do rutynowej kontroli patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura.

2020-11-25
0