Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Delegowanie kierowców w Belgii: najważniejsze informacje

belgia-kierowca-delegowanie

Delegowanie kierowców w Belgii to temat, który nadal budzi wiele wątpliwości. Przewoźnicy zastanawiają się, czy wymagany jest przedstawiciel, jakie dokumenty należy wozić w kabinie oraz jakie kary grożą za niereskpektowanie przepisów. OCRK przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania.

1. Jakie przepisy regulują kwestię pracowników delegowanych w Belgii?

Obowiązek wypłaty wynagrodzenia minimalnego dla pracowników delegowanych w Belgii wprowadziła ustawa Loi portant diverses dispositions concernant le détachement de travailleurs.

2. Kiedy występuje obowiązek wypłaty wynagrodzenia?

W myśl informacji przekazanych przez stronę belgijską obowiązek wypłaty wynagrodzenia minimalnego w Belgii stosuje się w odniesieniu do:

  • transportu na terytorium Królestwa Belgii realizowanego przez przedsiębiorstwo z siedzibą w innym państwie członkowskim z udziałem pracownika/kierowcy wykonującego transport na zlecenie klienta belgijskiego lub przewoźnika belgijskiego (w związku z umową handlową zawartą pomiędzy tymi dwoma przedsiębiorstwami);
  • kabotażu na terytorium Belgii.

3. Kiedy i jak należy dokonać zgłoszenia?

Zgłoszenie należy wykonać każdorazowo na okresy, w których wykonywane są przewozy podlegające pod konieczność wypłaty wynagrodzenia minimalnego na terytorium Belgii.

Zgłoszenia dokonywane są za pomocą platformy elektronicznej LIMOSA, dostępnej na stronie: http://www.limosa.be/

Instrukcja dotycząca zgłaszania pracowników dostępna jest TUTAJ.

4. Czy wymagany jest przedstawiciel?

Nie ma obowiązku wyznaczania reprezentanta posiadającego adres korespondencyjny na terytorium Belgii. Wymagana jest jedynie „osoba łącznikowa” – może to być właściciel firmy lub pracownik klienta (zalecamy, by wyznaczona osoba komunikowała się co najmniej w języku angielskim). Nie ma konieczności podpisywania umowy z osobą łącznikową.

Na podstawie: Dekret królewski z dnia 14 września 2017 r. zmieniający dekret królewski z dnia 20 marca 2007 r. w związku z wykonywaniem rozdziału 8 tytułu IV ustawy programowej (I) z dnia 27 grudnia 2006 r. (MB 20.09.2017, 2, s. 86086).

5. Jakie dokumenty są wymagane w pojeździe?

Oprócz standardowych dokumentów w pojeździe wymagane jest potwierdzenie zgłoszenia LIMOSA Document L1. Podobnie, jak w przypadku innych krajów zalecamy także, aby w kabinie pojazdu znajdował się dokument A1.

6. Jakie są zasady rozliczania i stawki płacy minimalnej?

Wynagrodzenie minimalne rozliczane jest zgodnie z postanowieniami układu zbiorowego dla sektora transportowego obowiązującego w Belgii – Transport routier et la logistique pour compte de tiers: sous-secteur personel roulant.

Oprócz stawki minimalnej za godzinę pracy, układ zbiorowy dla transportu przewiduje również konieczność wypłaty innych dodatków (np. za godziny dyspozycyjności, stażowe, związane z podróżą służbową).

7. Jakie są obowiązujące stawki wynagrodzenia minimalnego w sektorze transportowym?

Minimalne stawki wynagrodzenia przedstawia poniższa tabela:

Minimalne-wynagrodzenie--768x659

8. Do kiedy należy wypłacić ewentualne wyrównanie wynagrodzenia?

Wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić najpóźniej do ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie.

9. Jakie kary mogą zostać nałożone na przedsiębiorstwo za nieprzestrzeganie powyższych przepisów?

Kary związane z brakiem lub spóźnieniem się z wykonaniem deklaracji LIMOSA mogą wynieść od 400-4.000 euro. Informacje o pozostałych karach dla przewoźników, sięgających kilkudziesięciu tysięcy euro, znajdziemy pod adresem: http://www.emploi.belgique.be/defaultTab.aspx?id=4704

10. Jak często kontrolowane jest spełnienie obowiązku zgłoszeniowego oraz dokumentacja płacowa dotycząca wypłaty wynagrodzenia minimalnego na terenie Belgii?

Na chwilę obecną żaden z klientów OCRK nie przekazał nam informacji o podjętych czynnościach kontrolnych w tym zakresie.

Z uwagi na omówione powyżej zagadnienia należy pamiętać o konieczności prowadzenia rejestrów wjazdów i wyjazdów dla kierowców delegowanych do pracy na terenie Belgii w celu poprawnego ich rozliczenia.

Źródło: OCRK

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

fabryka-mercdesa-w-polsce

Znów zmiany w badaniach technicznych. Kary dla spóźnialskich wyższe o 50 proc.

Czy szykuje się rewolucja w przeglądach technicznych? Rząd pracuje nad nowelizacją prawa drogowego. Wśród najważniejszych propozycji: nowa opłata jakościowa, wyższa kara za przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu technicznego po terminie oraz zmiana systemu nadzoru nad Stacjami Kontroli Pojazdów. 

2018-10-23
0
kierowcy-ceizarwek

Przewoźnicy kuszą dobrymi zarobkami, prywatną opieką zdrowotną i służbowymi laptopami, a kierowców ciężarówek wciąż brakuje

Umowa o pracę, 7 000 zł na rękę, prywatna opieka medyczna, służbowy laptop, dodatkowe ubezpieczenie i komórka do celów prywatnych… Aż 43% polskich firm transportowych ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika[1], co sprawia, że przewoźnicy muszą się mocno wykazać, by przekonać do siebie i zatrzymać lojalnych kierowców. Tylko na ten moment szacuje się bowiem, że brakuje aż 100 000 truckerów. W ciągu najbliższych 7 lat liczba wakatów może zwiększyć się o kolejne 200 000.

2018-10-23
0
bigcarsharing-przyszlosc-foto

Dostawczaki na minuty – nowość w Polsce

Carsharing może być dla firm bardziej opłacalną formą korzystania z samochodu niż leasing czy zakup. Zwłaszcza jeśli pojazd używany jest okazjonalnie, np. w firmach, które działają sezonowo. Teraz rynek samochodów na minuty poszerza swoją ofertę o pojazdy dostawcze. 

2018-10-23
0
odcinkowy-pomiar-predkosci

Ene due, czyli kto dostanie fotoradary? Jednak nie Policja!

Jeszcze pod koniec września informowaliśmy o tym, że Policja przejmie kontrolę nad systemem fotoradarów, m.in. w związku z tym, że ITD ma zająć się innymi, ważniejszymi zadaniami, jak nadzór nad systemem poboru opłat drogowych. Jak jednak ustalił portal brd24.pl, rząd nawet nie zamierza rozpocząć prac nad projektem ustawy zakładającym te zmiany!

2018-10-22
0