Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Decyzja w sprawie pracy minimalnej w Niemczech? Nie tym razem

fot. www.piotrszalanski.pl

Trwa spór o objęcie płacą minimalną kierowców jedynie przejeżdżających przez teren Niemiec. Tysiące polskich firm transportowych czeka na decyzję Komisji Europejskiej, która ma zapaść w najbliższych dniach. Na chwilę przed rozstrzygnięciem głos w sprawie zabrała Marianne Thyssen – Komisarz UE  ds. Zatrudnienia, która była gościem III Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy.

Przepisy płacy minimalnej dla pracowników wykonujących pracę w Niemczech weszły w życie na początku tego roku. Zgodnie z nimi płaca w tym kraju musi wynieść minimum 8,50 euro brutto za godzinę. Kontrowersje wzbudza ich niemiecka interpretacja, która mówi, że obejmują one osoby wykonujące pracę dla zagranicznych pracodawców na terenie Niemiec, np. kierowców.

Komisarz Thyssen zapowiedziała w Krakowie otworzenie dyskusji na temat dyrektywy o delegowaniu, podkreślając, że stojące u jej podstaw wartości są nienaruszalne. Chwilę później poruszyła temat niemieckiej płacy minimalnej dla branży transportowej, o którym rozmawiała ostatnio w Rydze z ministrami pracy państw członkowskich:

– Jeżeli poprawka dyrektywy może wnieść większą pewność prawną w interesie biznesu i pracowników powinniśmy się nad nią zastanowić – zapowiedziała Marianne Thyssen , Komisarz UE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Umiejętności i Mobilności Pracowników.

Do tematu transportu odniósł się również Minister Pracy i Polityki Społecznej dr Władysław Kosiniak-Kamysz,  który podkreślił, że nie możemy się zgodzić z ilością administracyjnych obciążeń towarzyszących wprowadzaniu minimalnego wynagrodzenia dla kierowców w Niemczech. – Nie pozwolimy na budowanie nowych murów w Europie – powiedział Minister.

– Cieszy nas, że Komisarz Thyssen mogła usłyszeć opinie polskich przedsiębiorców, polityków i naukowców na temat delegowania pracowników – komentuje Stefan Schwarz, Prezes Inicjatywy Mobilności Pracy. – Niestety nie usłyszeliśmy żadnych zapewnień, które mogłyby uspokoić przedsiębiorców z branży transportowej, czekających na decyzję w ich sprawie.

Organizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy Europejski Kongres Mobilności Pracy  (www.koordynacja.org) jest największym, cyklicznym wydarzeniem w Europie poświęconym eksportowi usług na rynek wewnętrzny Wspólnoty. Polska jest europejskim liderem w świadczeniu usług transgranicznych. Polskie firmy zatrudniają jedną trzecią wszystkich pracowników delegowanych w UE – czyli ok. 400 tys.

Źródło: www.koordynacja.org

fot. www.piotrszalanski.pl

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0