Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Apteczka samochodowa: obowiązkowa czy nie? Co powinno się w niej znaleźć? [KOMPENDIUM WIEDZY]

first-aid-kit

Dobrze wyposażona apteczka samochodowa powinna znajdować się na wyposażeniu każdego auta, niezależnie od tego, co mówią przepisy danego kraju. Dzięki temu będziemy mogli skuteczniej nieść pomoc ofiarom wypadku.

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Zgodnie z aktualnymi przepisami nie mamy obowiązku przewożenia w pojeździe apteczki samochodowej – nie uwzględniono jej w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Dotyczy to jednak głównie samochodów osobowych. Apteczka musi się za to znaleźć w:

– taksówkach,

– autobusach,

– samochodach ciężarowych przewożących osoby poza kabiną pojazdu

– oraz pojazdach silnikowych przeznaczonych do nauki jazdy i egzaminowania.

Nie zawsze jest obowiązkowa, ale…

To, że nie ma wymogu przewożenia apteczki samochodowej, może dziwić – tym bardziej, że w prawie istnieje obowiązek udzielenia pomocy ofiarom wypadku. Zwrócił na to uwagę m.in. resort infrastruktury. Niedawno w „Rzeczpospolitej” pojawiła się informacja dotycząca planów Ministerstwa Infrastruktury związanych z włączeniem apteczki samochodowej do listy niezbędnego wyposażenia każdego auta. Polska ma dogonić w tym aspekcie pozostałe kraje europejskie, apteczki są bowiem obowiązkowe niemal w całej Europie.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Niestety przepisy nie informują nas, co powinna zawiera apteczka samochodowa. Nie wiadomo też, czy wraz z wejściu w życie obowiązku przewożenia apteczki sporządzona zostanie lista potrzebnych narzędzi i akcesoriów. Sugerując się wymaganiami państw członkowskich, można przewidywać, że będzie się ona przedstawiać następująco:

– opatrunek indywidualny, sterylny,

– plastry opatrunkowe różnej wielkości,

– plastry bez opatrunku – do zabezpieczenia opatrunku, gazy itd.,

– opaski elastyczne,

– bandaże,

– jałowe kompresy z gazy o różnej wielkości,

– chusty trójkątne – do stabilizacji kończyn,

– nożyczki z zaokrąglonymi końcami,

– lateksowe rękawiczki,

– koc ratunkowy,

– maseczka do sztucznego oddychania,

– oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Co interesujące, nie zaleca się przewożenia w apteczce leków ani środków dezynfekujących. Wnętrze kabiny narażone jest na zmienne temperatury oraz czynniki atmosferyczne – powietrze szybko się nagrzewa i równie szybko wyziębia, wskutek czego nie ma możliwości spełnienia wymagań odnośnie do przechowywania wyrobów medycznych.

Bardzo dobrym pomysłem jest za to zakupienie kamizelki odblaskowej, dzięki której będziemy widoczni podczas udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku. Przyda nam się również np. nóż do rozcinania pasów bezpieczeństwa, latarka oraz wykaz numerów alarmowych.

Jaka apteczka samochodowa?

Planujemy zakup apteczki do auta? Podejdźmy do tego z głową! Zwróćmy uwagę, czy spełnia ona normę unijną DIN 13164 lub DIN 13164 PLUS, takie bowiem apteczki są wymagane przez przepisy obowiązujące m.in. kierowców zawodowych oraz kierowców na terenie niektórych państw europejskich. Różni je jeden drobny szczegół: norma DIN 13164 PLUS zakłada wyposażenie apteczki w ustnik do sztucznego oddychania.

Mandat za brak apteczki samochodowej za granicą

Przepisy poszczególnych krajów często znacznie różnią się, mogłoby się zatem wydawać, że wjeżdżając na teren Francji czy Włoch, należy dostosować się do obowiązujących w tych państwach wymagań dotyczących m.in. wyposażenia pojazdu. Okazuje się jednak, że według ustaleń Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym auto powinno spełniać wymogi kraju, w którym auto zostało zarejestrowane. Oznacza to, że nie dostaniemy grzywny za brak apteczki samochodowej na terenie kraju, w którym jest to obligatoryjne.

Zmiany na lepsze

Ministerstwo Infrastruktury planuje zmiany dotyczące apteczek samochodowych, zdążyło już zaś wprowadzić nowe przepisy mające duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Obowiązkowe będzie tworzenie tzw. korytarzy życia, czyli pas umożliwiający przejazd pojazdów ratunkowych nawet przez zakorkowaną trasę [Czytaj więcej: Korytarze życia będą obowiązkowe. Rząd zapowiada zmiany w przepisach]. Dzięki temu czas dojazdu karetki na miejsce wypadku ulegnie skróceniu nawet o osiem minut.

Pamiętajmy, że w obliczu wypadku liczy się szybka, trzeźwa reakcja i skuteczność. W związku z tym raz na kilka miesięcy warto zrobić przegląd zawartości apteczki samochodowej, uzupełnić braki i wymienić przeterminowane produkty.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

prawo-jazdy

Za kierownicą bez prawa jazdy, za to z mamą lub tatą

Za kółkiem usiądziemy bez prawa jazdy! Konieczne jednak będzie towarzystwo rodzica. Ministerstwo Infrastruktury chce, aby po zakończeniu kursu, a przed przystąpieniem do egzaminu kandydaci na kierowców mogli doszkalać się pod okiem rodziców – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

2018-05-22
0
gallery_big

Bośniacki kierowca przerobił dokumenty zmywalnym cienkopisem

Bośniacki kierowca sfałszował międzynarodowe zezwolenie na przewóz towarów. Zatrzymali go na autostradzie A1 inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach. Wymierzyli przewoźnikowi karę 10 tysięcy złotych, a sprawę o fałszerstwo dokumentów przekazali policji.

2018-05-22
0
kontenery-witd-gdansk

Zestawy z kontenerami na celowniku ITD. Najcięższy ważył 69 ton

Inspektorzy z Gdańska zajęli się przewozem kontenerów. Ze sprawadzanych zestawów pięć budziło spore zastrzeżenia. Najcięższy ważył 69 ton! Jeden z kierowców zaś od tygodnia nie włożył karty do tachografu, bo… “żadne urządzenie nie będzie mu dyktowało, jak ma pracować.”

2018-05-22
0
tankowanie-tanie

Ile zapłacimy za benzynę w najbliższych tygodniach? Nawet 5,30 zł/litr

To jeszcze nie koniec podwyżek kosztów tankowania na polskich stacjach. Ceny paliw wyrażone w złotym na europejskim rynku cały czas rosną, a benzyna bezołowiowa osiąga poziomy jak wtedy, gdy baryłka ropy kosztowała w okolicach 100 dolarów – pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

2018-05-21
0