Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Inteligentne tachografy będą pilnować czasu pracy kierowcy. KE wprowadza nowe przepisy

inteligentne-tachografy

W czerwcu 2019 r. w życie wejdzie regulacja nakazująca montowanie w kabinach ciężarówek inteligentne tachografy. Urządzenia mają pilnować, czy kierowca przestrzega przepisów dotyczących czasu pracy i odpoczynku – informuje „Puls Biznesu”.

„Komisja Europejska (KE) uznała, że zawodowi kierowcy coraz częściej i na różne sposoby oszukują w sprawie czasu pracy. Dlatego opracowała załącznik IC do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014, który szczegółowo określa budowę i użytkowanie tzw. inteligentnych tachografów. Ma to ograniczyć możliwość ingerowania w pracę tych urządzeń i zwiększyć wykrywanie manipulacji” – czytamy w artykule.

Zdaniem Małgorzaty Stocerz z firmy INELO, cytowanej przez „Puls Biznesu”, batem na kierowców miały być tachografy cyfrowe. Szybko się jednak okazało, że ingerencja w ich działanie wcale nie jest taka trudna.

Komisja Europejska chce, aby w ciężarówkach montowano tachografy z modułem GPS. Urządzenia będzie rejestrować położenie pojazdu po rozpoczęciu trasy, podczas przejazdu oraz po jego zakończeniu. Znacznie łatwiejszy będzie również dostęp służb do tych danych – policja czy inspektorzy odczytają informacje zdalnie, dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth. W ten sam sposób sprawdzą masę zespołu pojazdów.

Czytaj więcej na: „Puls Biznesu

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

workhouse

Nowe modele DAF CF i XF z tytułem „Międzynarodowych pojazdów ciężarowych 2018 roku”

Nowe modele DAF CF i XF zostały ogłoszone „Międzynarodowymi pojazdami ciężarowymi 2018 roku” (International Truck of the Year 2018) przez niezależne jury, w skład którego wchodzili najlepsi dziennikarze zajmujący się transportem drogowym z 23 europejskich krajów. Najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną w branży pojazdów ciężarowych na terenie Europy otrzymał Prezes firmy DAF Trucks, Preston Feight, z rąk Gianenrico Griffiniego, przewodniczącego jury podczas wystawy Solutrans w Lyonie.

2017-11-23
0
stan-licznika

Za cofanie liczników nawet na 5 lat do więzienia. Spisywanie przebiegu podczas kontroli i obowiązek powiadamiania o wymianie licznika. Resort Sprawiedliwości szykuje zmiany w prawie

Przyczyną wielu śmiertelnych wypadków w Polsce jest tragiczny stan pojazdów. Kupujący często padają ofiarami oszustw. Ministerstwo Sprawiedliwości wypowiada więc wojnę oszustom „przekręcającym” liczniki w używanych autach – szykują się zmiany w prawie. Zarówno zlecający oszustwo, jak i np. mechanik, mogą trafić do więzienia na nawet 5 lat!

2017-11-23
0