Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Inteligentne tachografy będą pilnować czasu pracy kierowcy. KE wprowadza nowe przepisy

inteligentne-tachografy

W czerwcu 2019 r. w życie wejdzie regulacja nakazująca montowanie w kabinach ciężarówek inteligentne tachografy. Urządzenia mają pilnować, czy kierowca przestrzega przepisów dotyczących czasu pracy i odpoczynku – informuje „Puls Biznesu”.

„Komisja Europejska (KE) uznała, że zawodowi kierowcy coraz częściej i na różne sposoby oszukują w sprawie czasu pracy. Dlatego opracowała załącznik IC do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014, który szczegółowo określa budowę i użytkowanie tzw. inteligentnych tachografów. Ma to ograniczyć możliwość ingerowania w pracę tych urządzeń i zwiększyć wykrywanie manipulacji” – czytamy w artykule.

Zdaniem Małgorzaty Stocerz z firmy INELO, cytowanej przez „Puls Biznesu”, batem na kierowców miały być tachografy cyfrowe. Szybko się jednak okazało, że ingerencja w ich działanie wcale nie jest taka trudna.

Komisja Europejska chce, aby w ciężarówkach montowano tachografy z modułem GPS. Urządzenia będzie rejestrować położenie pojazdu po rozpoczęciu trasy, podczas przejazdu oraz po jego zakończeniu. Znacznie łatwiejszy będzie również dostęp służb do tych danych – policja czy inspektorzy odczytają informacje zdalnie, dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth. W ten sam sposób sprawdzą masę zespołu pojazdów.

Czytaj więcej na: „Puls Biznesu

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

przeladowane

Wielkopolscy inspektorzy eliminowali z ruchu (bardzo!) przeładowane pojazdy

Dwa wszczęte postępowania administracyjne wobec przewoźników w sprawie nałożenia kar za naruszenia, za które grozi kara pieniężna do 15 000 złotych oraz pięć wystawionych mandatów karnych kierowcom na łączną kwotę 2 350 zł – to efekt kontroli wagowej pojazdów, które przeprowadzili jednego dnia wielkopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2017-09-24
0
slask_smieci-1

Śląscy inspektorzy ujawnili nielegalny przywóz odpadów komunalnych do Polski

Wszczęciem przez Inspekcję Transportu Drogowego postępowania administracyjnego wobec polskiego przewoźnika, zagrożonego karą pieniężną w wysokości 10 000 złotych oraz zawiadomieniem Policji, Prokuratury, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zakończyła się kontrola zespołu pojazdów, którym wykonywano nielegalny transport odpadów komunalnych.

2017-09-23
0