Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Co nowego w temacie płacy minimalnej w Niemczech? Kontrole od lutego

placy-minimalnej-w-niemczech

Holenderski Związek Przewoźników Drogowych dotarł do dokładniejszych informacji dotyczących niemieckiej płacy minimalnej dla pracowników zagranicznych firm transportowych.

 

Jak pamiętamy, płaca minimalna w Niemczech ma od 1 stycznia 2015 r. wynosić 8,50 euro na godzinę. Wywołało to oburzenie branży transportowej innych krajów. Dlaczego? Zmiany mają dotyczyć nie tylko przedsiębiorców znad Renu, ale również m.in. pracowników zagranicznych oddelegowanych do pracy w Niemczech.

Niemieckie ministerstwo poczeka jeszcze kilka tygodni, czyli do końca stycznia z kontrolowaniem, czy nowe przepisy są respektowane. Ma to pozwolić firmom do przygotowania się do zmian w ustawie.

Ponadto niemiecka służba celna opublikowała dokumenty do zgłaszania kierowców pracujących na terenie Niemiec. Na podstawie tego typu dokumentów sprawdzane będzie wypłacanie wynagrodzenia o ustalonej wysokości pracownikom. Formularz (którzy znajdziemy na stronie www.zoll.de w zakładce 033037 (mobil)) należy wypełnić dla każdego kierowcy pracującego na terenie Niemiec, zgłaszając go na czas do 6 miesięcy. Po wypełnieniu dokumentu należy wysłać go faksem do Bundesfinanzdirektion West w Kolonii, na numer +49 (0) 221 964 870.

Już od lutego rozpoczną się kontrole dotyczące płacy minimalnej w Niemczech. W branży transportowej dokumenty dotyczące statusu zatrudnienia kierowców będą mogły być przechowywane w krajach ich zatrudnienia. Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek archiwizowania ich przez dwa lata. Ich obowiązkiem jest również sporządzenie pisemnego potwierdzenia, że w razie kontroli prześlemy dokumenty do Niemiec – przetłumaczone na język niemiecki. Jak przypomina portal 40ton.net, w innych branżach dokumenty będą musiały być przechowywane w Niemczech, nawet w przypadku firm z zagranicznymi siedzibami.

Zmieni się również forma kontroli drogowych. Kierowca będzie musiał przedstawić szereg dokumentów, jak kopia umowy z pracodawcą, potwierdzenie wypłaty kilku ostatnich wynagrodzeń oraz spis zrealizowanych godzin pracy potwierdzających wypłaty.

Co ważne, kierowcy prowadzący własną działalność nie będą obejmowani zmianami w przepisach dotyczących płacy minimalnej w Niemczech, o ile licencja transportowa na UE będzie na ich nazwisko.

Już od kilku tygodni niemieckie firmy spedycyjne wysyłają do polskich kontrahentów oświadczenia do podpisania, przenoszące pełną odpowiedzialność za pensję minimalną na polskiego przewoźnika. Podpisanie dokumenty oczywiście nie zawsze jest na rękę rodzimym przedsiębiorcom, a z drugiej strony niepodpisanie dokumentu może oznaczać zerwanie współpracy.

Na podstawie 40ton.net

Temat płacy minimalnej w Niemczech poruszaliśmy również w artykułach:

Płaca minimalna w Niemczech będzie dotyczyć także polskich kierowców?

Płaca minimalna w Niemczech również dla polskich kierowców? Kolejne ustalenia

Nowe przepisy o płacy minimalnej a kabotaż w Niemczech

Komentarze

kierowca 2015-02-03 15:41

bravo !!! powinny być kwiaty dla p. Merkel pod Branderburgertor od polskich kierowców....


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0