Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Co kierowca musi zabrać ze sobą w trasę? Naszych 16 typów

komunikator-cargo

Kierowca powinien być idealnie przygotowany na niemal każdą ewentualność. Kabina ciężarówki czy busa to nie jest miejsce dla zapominalskich! Wszak na czas trasy staje się ona naszym drugim domem. Co kierowca MUSI zabrać ze sobą w trasę?

1. Aktualne mapy

I nie mamy tu wcale na myśli zaktualizowanej aplikacji z mapami! Doświadczeni kierowcy podpowiadają, aby w trasę zawsze zabierać tradycyjną, sprawdzoną, papierową mapę, ponieważ nawigacja internetowa może – dosłownie! – wyprowadzić nas w pole. Oczywiście, aplikacje na smartfony czy tablety są znacznie wygodniejsze, mapa będzie jednak naszym kołem ratunkowym w razie problemów ze znalezieniem miejsca docelowego czy planowania przejazdu.

2. Telefon

W czerwcu 2017 r. ma zniknąć opłata roamingowa. Do tego czasu musimy sobie radzić na własną rękę. Kierowcy podpowiadają, aby kupić taki starter, który umożliwi nam bezpłatną komunikację z domem. Wśród polecanych firm najczęściej wymienia się niemieckiego operatora pre-paid Lycamobile – połączenia wewnątrz sieci są tu darmowe.

Uważajmy na pakiety danych internetowych, po ich przekroczeniu i wykupieniu dodatków narażamy się na horrendalny rachunek.

 Co kierowca musi zabrać ze sobą w trasę? 

3. Kuchenka turystyczna

A do tego czajnik, dwa garnki i patelnia. Przydadzą się zarówno w krótszych, jak i dłuższych trasach, szczególnie, jeśli opieranie diety na gotowych produktach czy przydrożnych barach nie za bardzo nam odpowiada. Nie możemy zapomnieć również o pozostałych naczyniach i akcesoriach, które pomogą nam w przygotowaniu i spożyciu posiłku (deska do krojenia, miski, talerze, sztućce, kubki, nóż, otwieracz do konserw, jak również ręcznik papierowy i chusteczki higieniczne).

4. Żywność i nie tylko

W trasę zabieramy produkty z dłuższym terminem przydatności do spożycia (dobrym nawykiem jest szukanie produktów o jak najkrótszym, dobrym składzie), jak pakowane pieczywo, konserwy, puszki z warzywami. Świetnym rozwiązaniem są weki, czyli słoiki z przygotowanymi w domu daniami, jak leczo, bigos czy rosół. Pamiętajmy też o warzywach oraz np. filecie z kurczaka czy ryby, z których przygotujemy obiad czy kolację w ciągu pierwszych dni trasy.

Do tego przydadzą nam się przyprawy (podstawą są sól i pieprz, reszta zależy zaś od naszych preferencji kulinarnych), kawa, herbata, olej, masło, cukier, makarony, kasze, ryż.

Doskonale, jeśli mamy w kabinie lodówkę turystyczną, dzięki temu spektrum produktów, które możemy zabrać w trasę, znacznie się poszerza – zmieścimy do niej kilka jogurtów, sery, mleko, wędliny, owoce itd.

To, ile jedzenia powinniśmy zapakować, zależy od tego, na ile lubimy się z gotowaniem oraz czy rytm dnia nam na to pozwala. Ceny w hipermarketach i dyskontach są podobne w całej Unii Europejskiej, więc uzupełnimy naszą spiżarkę bez obawy o stan portfela.

Co kierowca musi zabrać ze sobą w trasę?

5. Woda

To podstawa. Przyda nam się duży, 20-litrowy baniak na wodę, najlepiej podwieszany pod zabudową (dzięki temu z łatwością umyjemy naczynia lub ręce) lub przynajmniej parę kilkulitrowych butli.

6. Kosmetyki
Zabierzmy ze sobą podstawowy zespół kosmetyków do codziennej higieny i pielęgnacji, a oprócz tego: ręczniki (najlepiej kilka), klapki pod prysznic, lusterko oraz sportową torbę, dzięki której wygodnie to wszystko zapakujemy. W kabinie musi znaleźć się ponadto żel antybakteryjny, którym szybko umyjemy ręce.

7. Torba z ubraniami

Temat ubrań jest niemal tak samo pojemny jak zagadnienie jedzenia w trasie. Pakując torbę, musimy mieć na uwadze, że prawdopodobnie będziemy pracować w różnych warunkach. Mimo iż zapowiadają upały, przygotujmy się na deszcz, nie zapominajmy również o wieczornych czy nocnych chłodach. Zabierzmy kurtkę (najlepiej nieprzemakalną) oraz wygodne sportowe buty. Przyda się też coś bardziej „wyjściowego”, na wypadek gdybyśmy chcieli wyjść na miasto czy w weekend pozwiedzać okoliczne zabytki oraz muzea.
Złota zasada pakowania w trasę brzmi: weźmy nieco więcej ubrań niż wydaje nam się potrzebne. Dzięki temu nie spotka nas żadna niespodzianka.

8. Mała apteczka

Skompletujmy podstawowe leki, które pomogą nam zażegnać różnego rodzaju kryzysy. Nie może tu zabraknąć leków przeciwbólowych, na bóle żołądka, przeciw przeziębieniowych, antyalergicznych. Oprócz tego pakujemy wodę utlenioną, bandaże zwykłe i elastyczne oraz plastry.

8. Akcesoria do sprzątania kabiny

Przyda nam się spray do szyb, ręcznik papierowy oraz mokre chusteczki, którymi szybko przetrzemy kokpit. Nieodzowne są również worki foliowe z tasiemką.

Co kierowca musi zabrać ze sobą w trasę?

9. Klucze

Podstawowy zestaw kluczy, śrubokrętów i kombinerek pomoże nam poradzić sobie z mniej skomplikowaną awarią. Nie zapomnijmy również o latarce!

10. Wyposażenie dodatkowe

Warto pamiętać, że wiele firm wymaga od kierowcy odpowiednich elementów ubioru podczas załadunku i rozładunku. Powinniśmy mieć zatem kask, kamizelkę, buty ochronne oraz rękawice robocze.

11. Dokumenty

Dowód (ewentualnie paszport), prawo jazdy, dokumenty pojazdu oraz związane z ubezpieczeniem powinniśmy trzymać w bezpiecznym miejscu, np. w specjalnej saszetce.

12. Lista z najważniejszymi numerami

W sytuacjach podbramkowych może uratować nam skórę. Zapiszmy numery telefonów do naszej firmy, rodziny, miejsca rozładunku, a oprócz tego także do polskich ambasad.

13. Gotówka
Nie wyjeżdżajmy w trasę bez gotówki. Dobrze jest mieć przy sobie ok. 50 euro. Potrzebna będzie nam też karta płatnicza, jednak zanim wyciągniemy ją z portfela, zapoznajmy się z kosztami towarzyszącym opłatom oraz wypłatom z bankomatów dokonywanym za granicą.

Co kierowca musi zabrać ze sobą w trasę?

14. Notes i długopis
Czasami musimy zapisać coś na szybko – współrzędne, szczegóły dotyczące trasy czy nawet czas pracy.

15. Laptop
A do tego przetwornica i obowiązkowo ładowarka samochodowa do laptopa i telefonu oraz rozgałęziacze do ładowarek. Na laptopie powinna się znaleźć nasza ulubiona gra oraz przynajmniej kilka filmów lub seriali, oczywiście z legalnego źródła. Dobra, wciągająca książka również pomoże w czasie dłużącej się przerwy.

16. Rower
Kierowca długie godziny spędza w pozycji siedzącej, co nie pozostaje bez wpływu na jego zdrowie. Wielu kierowców pauzy spędza na rowerze – dzięki temu serwuje sobie wymaganą dawkę ruchu i jednocześnie zwiedza bliższą i dalszą okolicę.

Co kierowca musi zabrać ze sobą w trasę?

Co jeszcze dodalibyście do naszej listy? :)

Komentarze

Andrzej 2018-03-24 14:44

Szczotka do zębów, pasta, klapki pod prysznic, jakiś koc albo kołdra, obcinacze do paznokci, powerbank.

Mike32 2017-08-14 11:55

Jeszcze bym dodał kamizelkę ostrzegawczą, bo nie wiem czy była gdzieś wymieniona. Mi już w trasie raz uratowała życie jak stanąłem w słabo oświetlonym miejscu. Zawsze mam ze sobą nawet kilka, bo nigdy nie wiadomo. Z muntech24 zamawiam, jakość jest bardzo dobra i cenowo na duży plus. Zresztą to się tyczy nie tylko jazdy tirem - każdy z kierowców powinien myśleć o tym, a w praktyce jak bywa? Chyba wszyscy wiemy...


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0