Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Austria zaczęła budowę kolejnych punktów kontroli granicznej?

shutterstock_259146749

We wtorek urzędnicy Unii Europejskiej „wyrazili poważne zaniepokojenie” działaniami podjętymi przez Austrię. Chodzi o działania mające na celu zabezpieczenie przed falą migrantów.

Jak informuje policja austriacka, we wtorek na autostradzie prowadzącej na północ od przełęczy Brenner w Alpach rozpoczęła się budowa betonowego fundamentu dla ewentualnej strefy kontroli granicznej. Już wcześniej władze Austrii zaostrzyły kontrole na granicy Austrii ze Słowenią i Węgrami. Wiązało się to z dużą liczbą (90 tysięcy) wniosków imigrantów z prośbą o azyl w Austrii. Paolo Gentiloni, minister spraw zagranicznych i Angelino Alfano, minister spraw wewnętrznych Włoch skierowali wspólny apel do Dimitrisa Avramopoulosa, komisarza UE ds. migracji, w którym domagają się dyskusji na temat zagrożenia.

„Jeśli te plany zostaną zrealizowane, wówczas ustosunkujemy się do tego bardzo poważnie. Przełęcz Brenner jest niezbędna do swobodnego poruszania się wewnątrz Unii Europejskiej. Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona taką decyzją Austrii” – powiedziała na konferencji prasowej Natasza Berto, przedstawicielka Komisji Europejskiej.

Włoscy ministrowie oświadczyli, że działania Austrii „nie wydają się być uzasadnione” i dodali, że Mikl-Leitner „nie przedstawiła żadnych dowodów potwierdzających zwiększenie przepływu migrantów z terytorium Włoch”.

Strefę Schengen stanowi dla wspólnoty europejskiej symbol jedności. Jednak w sytuacji, gdy kraje Starego Kontynentu muszą rozwiązać problem największej od czasów II wojny światowej fali migracji, symbol jedności europejskiej znajduje się w obliczu rozpadu. Próbując walczyć z napływem migrantów, niektóre kraje członkowskie UE już przywróciły kontrole graniczne na swoich granicach.

„Powrót do systemu kontroli granicznej na wewnętrznych granicach strefy Schengen powinien być proporcjonalny i podejmowany jako ostateczny środek” – podkreśliła Natasza Berto.

Austria jest zaniepokojona faktem, iż po tym jak wcześniej został zamknięty tzw. „Szlak bałkański» (prowadzący przez Grecję i Austrię), migranci mogą znaleźć nową trasę – morzem z Libii do Włoch i dalej na północ, czyli nieuchronnie do Austrii.

Wprowadzenie dodatkowych środków kontroli na kilku przejściach granicznych planowane jest od 1 czerwca roku bieżącego.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0