Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Mobilna stacja kontroli pojazdów w akcji! 2 dni i 34 zatrzymane dowody rejestracyjne

mobilna-stacja-kontroli-3

Mobilne stacje kontroli pojazdów umożliwiają bardzo dokładną weryfikację stanu technicznego wszystkich pojazdów. Niedługo każde województwo będzie miało do dyspozyzcji taki system. Jak przebiegły testy w Kielcach – wiecej w komunikacie kieleckiego WITD. 

W dniach 4-5 lipca 2019 roku inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Kielcach przy współpracy z inspektorami transportu z Katowic prowadzili kontrole ukierunkowane na sprawdzenie stanu technicznego pojazdów poruszających się po drogach Województwa Świętokrzyskiego.

Mając na uwadze okres wakacyjny oraz bezpieczeństwo w transporcie i ruchu drogowym, inspektorzy wykorzystali w tym celu najnowocześniejszą w Polsce mobilną stację kontroli pojazdów. Urządzenie do szczegółowej kontroli stanu technicznego pojazdów zostało użyczone przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego na prośbę Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

Działania kontrolne zostały przeprowadzone w dwóch punktach kontrolnych usytułowanych na drodze krajowej 74 w Miedzianej Górze oraz na drodze krajowej 73 w Brzezinach. Podczas typowania pojazdów do kontroli Inspektorzy wzięli pod szczególną uwagę pojazdy, które budziły uzasadnione podejrzenia co do złego stanu technicznego. W działaniach kontrolnych, oprócz mobilnej stacji kontroli wykorzystane zostały motocykle oraz nieoznakowane pojazdy ITD.

W ciągu trwającej przez dwa dni kontroli inspektorzy przeprowadzili kontrolę stanu technicznego 45 pojazdów, których efektem było zatrzymanie 34 dowodów rejestracyjnych oraz w 19 przypadkach wydanie zakazu dalszej jazdy.

Tylko w kilku przypadkach stwierdzono drobne nieprawidłowości. W pozostałych przypadkach nie obyło się bez wszczynania postępowań administracyjnych na wskutek ujawnienia niebezpiecznych usterek, które miały istotny wpływ na bezpieczeństwo, jak choćby wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużycie bieżnika opon, luzy w układzie kierowniczym, niesprawne układy hamulcowe oraz usterki w zawieszeniu. Ujawnienie tego typu usterek, kwalifikowanych jako niebezpieczne niesie za sobą konsekwencje w postaci nałożenia kary administracyjnej w wysokości 2000 zł za każdy pojazd. Należy również wspomnieć o kwestiach związanych z nadmierną emisją spalin i substancji szkodliwych dla otoczenia poprzez stosowanie niedozwolonych urządzeń zakłócających prawidłową pracę układów oczyszczania spalin (SCR). Podczas prowadzonych kontroli Inspektorzy ujawnili 4 przypadki stosowania tzw. emulatorów AdBlue.

Kontrole prowadzone przy wykorzystaniu mobilnych stacji kontroli umożliwiają weryfikacje stanu technicznego praktycznie wszystkich pojazdów. Tak wysoka skuteczność prowadzonych działań jest niebywale wysoka z uwagi na duży stopień automatyzacji oraz wykorzystanie najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych będących na wyposażeniu mobilnej stacji.

W ramach realizowanego projektu “Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego” Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje zakup kolejnych 16 nowoczesnych mobilnych jednostek diagnostycznych, które zostaną przekazane do wszystkich Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego w Polsce.

***

Przeczytaj także:

Uwaga, przewoźniku i kierowco! Będzie więcej kontroli za pomocą mobilnych stacji diagnostycznych

mobilna-stacja-kontroli-1

mobilna-stacja-kontroli-2

mobilna-stacja-kontroli-4

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

dig

Gdyby nie limit, przewoźnik musiałby zapłacić… 107 tys. zł!

Nic nie wskazywało na naruszenia i to tak duże! Białoruscy kierowcy jadący w podwójnej obsadzie dostali mandaty o łącznej sumie… 21 550 zł. Z kolei przewoźnik będzie musiał zapłacić 12 000 zł. Gdyby nie limit kary administracyjnej, byłoby to aż 107 000 zł!

2019-10-18
0
Kontrola_16.10.2019_Nr1

Inspektorów zaniepokoił zapach… marihuany…

22-letni kierowca samochodu dostawczego palił marihuanę wieczorem, a rano wyruszył w trasę z Polski do Niemiec. Zapach zakazanej substancji zaniepokoił inspektora lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego, który zatrzymał pojazd na autostradzie A2.

2019-10-18
0
europa

JEST porozumienie w sprawie Brexitu. Z pewnym „ale”…

Jest porozumienie w sprawie Brexitu – zostało zawarte tuż przed unijnym szczytem. Ustalenia muszą zostać jeszcze zaakceptowane przez przywódców państw członkowskich na szczycie unijnym oraz zatwierdzone przez Izbę Gmin i Parlament Europejski.

2019-10-17
0
Nietrzezwy_14.10.2019_Nr1

Kierowca nietrzeźwy, dostawczak za ciężki

1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca przeciążonego o blisko 4,5 tony samochodu dostawczego. Dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy udaremnił patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Mężczyzna został przekazany policji.

2019-10-17
0