Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Mobilna stacja kontroli pojazdów w akcji! 2 dni i 34 zatrzymane dowody rejestracyjne

mobilna-stacja-kontroli-3

Mobilne stacje kontroli pojazdów umożliwiają bardzo dokładną weryfikację stanu technicznego wszystkich pojazdów. Niedługo każde województwo będzie miało do dyspozyzcji taki system. Jak przebiegły testy w Kielcach – wiecej w komunikacie kieleckiego WITD. 

W dniach 4-5 lipca 2019 roku inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Kielcach przy współpracy z inspektorami transportu z Katowic prowadzili kontrole ukierunkowane na sprawdzenie stanu technicznego pojazdów poruszających się po drogach Województwa Świętokrzyskiego.

Mając na uwadze okres wakacyjny oraz bezpieczeństwo w transporcie i ruchu drogowym, inspektorzy wykorzystali w tym celu najnowocześniejszą w Polsce mobilną stację kontroli pojazdów. Urządzenie do szczegółowej kontroli stanu technicznego pojazdów zostało użyczone przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego na prośbę Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

Działania kontrolne zostały przeprowadzone w dwóch punktach kontrolnych usytułowanych na drodze krajowej 74 w Miedzianej Górze oraz na drodze krajowej 73 w Brzezinach. Podczas typowania pojazdów do kontroli Inspektorzy wzięli pod szczególną uwagę pojazdy, które budziły uzasadnione podejrzenia co do złego stanu technicznego. W działaniach kontrolnych, oprócz mobilnej stacji kontroli wykorzystane zostały motocykle oraz nieoznakowane pojazdy ITD.

W ciągu trwającej przez dwa dni kontroli inspektorzy przeprowadzili kontrolę stanu technicznego 45 pojazdów, których efektem było zatrzymanie 34 dowodów rejestracyjnych oraz w 19 przypadkach wydanie zakazu dalszej jazdy.

Tylko w kilku przypadkach stwierdzono drobne nieprawidłowości. W pozostałych przypadkach nie obyło się bez wszczynania postępowań administracyjnych na wskutek ujawnienia niebezpiecznych usterek, które miały istotny wpływ na bezpieczeństwo, jak choćby wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużycie bieżnika opon, luzy w układzie kierowniczym, niesprawne układy hamulcowe oraz usterki w zawieszeniu. Ujawnienie tego typu usterek, kwalifikowanych jako niebezpieczne niesie za sobą konsekwencje w postaci nałożenia kary administracyjnej w wysokości 2000 zł za każdy pojazd. Należy również wspomnieć o kwestiach związanych z nadmierną emisją spalin i substancji szkodliwych dla otoczenia poprzez stosowanie niedozwolonych urządzeń zakłócających prawidłową pracę układów oczyszczania spalin (SCR). Podczas prowadzonych kontroli Inspektorzy ujawnili 4 przypadki stosowania tzw. emulatorów AdBlue.

Kontrole prowadzone przy wykorzystaniu mobilnych stacji kontroli umożliwiają weryfikacje stanu technicznego praktycznie wszystkich pojazdów. Tak wysoka skuteczność prowadzonych działań jest niebywale wysoka z uwagi na duży stopień automatyzacji oraz wykorzystanie najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych będących na wyposażeniu mobilnej stacji.

W ramach realizowanego projektu “Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego” Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje zakup kolejnych 16 nowoczesnych mobilnych jednostek diagnostycznych, które zostaną przekazane do wszystkich Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego w Polsce.

***

Przeczytaj także:

Uwaga, przewoźniku i kierowco! Będzie więcej kontroli za pomocą mobilnych stacji diagnostycznych

mobilna-stacja-kontroli-1

mobilna-stacja-kontroli-2

mobilna-stacja-kontroli-4

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

IVECO S-WAY dla AGROMEX (3)

IVECO S-WAY Natural Power dla firmy AGROMEX

IVECO Poland przekazało firmie AGROMEX Wojciech i Jacek Fraszka 20 ciągników siodłowych S-WAY Natural Power o mocy 460 KM wyposażonych w najnowocześniejszy układ napędowy wykorzystujący jako paliwo skroplony gaz ziemny (Liquid Natural Gas – LNG). Uroczyste przekazanie odbyło się 28 lipca 2020 roku w siedzibie dealera IVECO TIMEX w Nowy Konik w woj. mazowieckim.

2020-08-11
0
komunikator-cargo

Niderlandy: delegowanie pracowników

Aby przybliżyć osobom zainteresowanym procedurę delegowania pracownika do Niderlandów, holenderska administracja rządowa przygotowała materiały informacyjne w języku polskim wyjaśniające cały ten proces.

2020-08-10
0
kontenery1

Ważyła ponad 40 % za dużo

O ponad 40% za dużo ważyła ciężarówka z dwoma kontenerami skontrolowana w Stalowej Woli. Podkarpaccy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego odnotowali także inne przekroczenia norm. Ciężarówkę wycofano w ruchu.

2020-08-08
0
wylacznik2

Fałszowanie zapisu tachografu = fałszowanie wskazań licznika

Kierowca skontrolowany przez zachodniopomorskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego korzystał z wyłącznika tachografu. Ponieważ urządzenie fałszuje zapis nie tylko tachografu, ale też licznika przebiegu, sprawę przekazano policji.

2020-08-07
0
Tonaz_Nr1

Na zakazie tonażowym, a jednak w trasie

Niedostosowanie się do zakazu tonażowego i przekraczanie dozwolonej prędkości – to naruszenia ujawnione przez funkcjonariuszy dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego podczas działań prowadzonych w trakcie akcji prowadzonej na jednej z dróg powiatowych.

2020-08-06
0