Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Mobilna stacja kontroli pojazdów w akcji! 2 dni i 34 zatrzymane dowody rejestracyjne

mobilna-stacja-kontroli-3

Mobilne stacje kontroli pojazdów umożliwiają bardzo dokładną weryfikację stanu technicznego wszystkich pojazdów. Niedługo każde województwo będzie miało do dyspozyzcji taki system. Jak przebiegły testy w Kielcach – wiecej w komunikacie kieleckiego WITD. 

W dniach 4-5 lipca 2019 roku inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Kielcach przy współpracy z inspektorami transportu z Katowic prowadzili kontrole ukierunkowane na sprawdzenie stanu technicznego pojazdów poruszających się po drogach Województwa Świętokrzyskiego.

Mając na uwadze okres wakacyjny oraz bezpieczeństwo w transporcie i ruchu drogowym, inspektorzy wykorzystali w tym celu najnowocześniejszą w Polsce mobilną stację kontroli pojazdów. Urządzenie do szczegółowej kontroli stanu technicznego pojazdów zostało użyczone przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego na prośbę Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

Działania kontrolne zostały przeprowadzone w dwóch punktach kontrolnych usytułowanych na drodze krajowej 74 w Miedzianej Górze oraz na drodze krajowej 73 w Brzezinach. Podczas typowania pojazdów do kontroli Inspektorzy wzięli pod szczególną uwagę pojazdy, które budziły uzasadnione podejrzenia co do złego stanu technicznego. W działaniach kontrolnych, oprócz mobilnej stacji kontroli wykorzystane zostały motocykle oraz nieoznakowane pojazdy ITD.

W ciągu trwającej przez dwa dni kontroli inspektorzy przeprowadzili kontrolę stanu technicznego 45 pojazdów, których efektem było zatrzymanie 34 dowodów rejestracyjnych oraz w 19 przypadkach wydanie zakazu dalszej jazdy.

Tylko w kilku przypadkach stwierdzono drobne nieprawidłowości. W pozostałych przypadkach nie obyło się bez wszczynania postępowań administracyjnych na wskutek ujawnienia niebezpiecznych usterek, które miały istotny wpływ na bezpieczeństwo, jak choćby wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużycie bieżnika opon, luzy w układzie kierowniczym, niesprawne układy hamulcowe oraz usterki w zawieszeniu. Ujawnienie tego typu usterek, kwalifikowanych jako niebezpieczne niesie za sobą konsekwencje w postaci nałożenia kary administracyjnej w wysokości 2000 zł za każdy pojazd. Należy również wspomnieć o kwestiach związanych z nadmierną emisją spalin i substancji szkodliwych dla otoczenia poprzez stosowanie niedozwolonych urządzeń zakłócających prawidłową pracę układów oczyszczania spalin (SCR). Podczas prowadzonych kontroli Inspektorzy ujawnili 4 przypadki stosowania tzw. emulatorów AdBlue.

Kontrole prowadzone przy wykorzystaniu mobilnych stacji kontroli umożliwiają weryfikacje stanu technicznego praktycznie wszystkich pojazdów. Tak wysoka skuteczność prowadzonych działań jest niebywale wysoka z uwagi na duży stopień automatyzacji oraz wykorzystanie najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych będących na wyposażeniu mobilnej stacji.

W ramach realizowanego projektu “Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego” Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje zakup kolejnych 16 nowoczesnych mobilnych jednostek diagnostycznych, które zostaną przekazane do wszystkich Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego w Polsce.

***

Przeczytaj także:

Uwaga, przewoźniku i kierowco! Będzie więcej kontroli za pomocą mobilnych stacji diagnostycznych

mobilna-stacja-kontroli-1

mobilna-stacja-kontroli-2

mobilna-stacja-kontroli-4

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

przeladowane_19.07_2

Busiki wciąż przeciążone

Na 15 skontrolowanych przez łódzką Inspekcję Transportu Drogowego pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, aż 8 było przeciążonych.

2019-07-22
0
wazenie_Lublin_2

Zważyli i sprawdzili ponad 200 pojazdów. Wspólna akcja ITD i policji

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo – to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

2019-07-21
0
bus-rekord-2

Rekordowy busik ważył o 5 ton za dużo!

Niemal 8,6 tony ważył samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Patrole dolnośląskiej, małopolskiej i śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymały w sumie 17 podobnych pojazdów z dużym nadmiarem ładunku.

2019-07-20
0
ciezarowka-wypadek

Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?

W pierwszym kwartale 2019 roku w wyników wypadków przy pracy poszkodowanych zostało łącznie 15 800 osób. Niestety dużą część stanowią kierowcy ciężarówek. Jakie sytuacje mogą się wydarzyć w codziennej pracy truckera oraz jakie obowiązki z nimi związane spoczywają na przewoźniku? Niełatwy temat wyjaśnia Mariusz Skurzyński, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców w zakresie PIP.

2019-07-19
0
Pijany_Bialorusin_1

Chciał napić się wódki… podczas kontroli

Pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali świętokrzyscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego na drodze krajowej nr 7. Obok siedzenia kierowcy leżała butelka wódki.

2019-07-18
0