Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Uwaga, przewoźniku i kierowco! Będzie więcej kontroli za pomocą mobilnych stacji diagnostycznych

gitd-mobilna-stacja-kontroli

Rząd przyjął wczoraj (we wtorek 7 maja) projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Co się zmieni? Do porządku dziennego przejdą drogowe kontrole techniczne w mobilnych stacjach diagnostycznych.

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury, celem zmian była konieczność dostosowania polskiego prawa do unijnej dyrektywy w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii Europejskiej. W rezultacie zwiększy się bezpieczeństwo na drogach, zmniejszy się zaś zanieczyszczenie środowiska.

Ze zintensyfikowanymi mobilnymi kontrolami będą musieli liczyć się kierowcy i właściciele pojazdów przewożących więcej niż 9 osób wraz z kierowcą, pojazdów o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 ton, przyczep o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 ton oraz ciągników kołowych, użytkowanych głównie na drogach publicznych, przeznaczonych do komercyjnego drogowego transportu towarów, których maksymalna prędkość przekracza 40 km/h. Nowe przepisy zakładają weryfikowanie w ten sposób min. 5 proc. z wyżej wymienionych zarejestrowanych pojazdów rocznie.

Co więcej kierowca pojazdu będzie miał obowiązek wożenia ze sobą protokołu ostatniej kontroli technicznej.

Ustalane są zasady współpracy pomiędzy Polską a państwami członkowskimi dotyczące wychwytywania niesprawnych pojazdów. Instytucje odpowiedzialne za kontrole mają wymieniać pomiędzy sobą informacje dotyczące usterek w autach. „Nowe przepisy pozwolą na współpracę Inspekcji Transportu Drogowego z właściwymi organami kontroli innych państw członkowskich, jeśli chodzi o skoordynowane drogowe kontrole techniczne. Działania te przyczynią się do zapobiegania nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym, związanej z różnymi poziomami kontroli stosowanymi przez poszczególne państwa członkowskie” – czytamy w komunikacje Ministerstwa Infrastruktury.

Aktualnie w Polsce są trzy mobilne stacje kontroli pojazdów, jednak aby prawidłowo realizować założone zadania, GITD planuje zakup takich urządzeń dla każdego województwa.

Nowe przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

mobilne-stacje-gitd

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

przeladowane_19.07_2

Busiki wciąż przeciążone

Na 15 skontrolowanych przez łódzką Inspekcję Transportu Drogowego pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, aż 8 było przeciążonych.

2019-07-22
0
wazenie_Lublin_2

Zważyli i sprawdzili ponad 200 pojazdów. Wspólna akcja ITD i policji

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo – to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

2019-07-21
0
bus-rekord-2

Rekordowy busik ważył o 5 ton za dużo!

Niemal 8,6 tony ważył samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Patrole dolnośląskiej, małopolskiej i śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymały w sumie 17 podobnych pojazdów z dużym nadmiarem ładunku.

2019-07-20
0
ciezarowka-wypadek

Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?

W pierwszym kwartale 2019 roku w wyników wypadków przy pracy poszkodowanych zostało łącznie 15 800 osób. Niestety dużą część stanowią kierowcy ciężarówek. Jakie sytuacje mogą się wydarzyć w codziennej pracy truckera oraz jakie obowiązki z nimi związane spoczywają na przewoźniku? Niełatwy temat wyjaśnia Mariusz Skurzyński, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców w zakresie PIP.

2019-07-19
0
Pijany_Bialorusin_1

Chciał napić się wódki… podczas kontroli

Pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali świętokrzyscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego na drodze krajowej nr 7. Obok siedzenia kierowcy leżała butelka wódki.

2019-07-18
0