Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Uwaga, przewoźniku i kierowco! Będzie więcej kontroli za pomocą mobilnych stacji diagnostycznych

gitd-mobilna-stacja-kontroli

Rząd przyjął wczoraj (we wtorek 7 maja) projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Co się zmieni? Do porządku dziennego przejdą drogowe kontrole techniczne w mobilnych stacjach diagnostycznych.

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury, celem zmian była konieczność dostosowania polskiego prawa do unijnej dyrektywy w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii Europejskiej. W rezultacie zwiększy się bezpieczeństwo na drogach, zmniejszy się zaś zanieczyszczenie środowiska.

Ze zintensyfikowanymi mobilnymi kontrolami będą musieli liczyć się kierowcy i właściciele pojazdów przewożących więcej niż 9 osób wraz z kierowcą, pojazdów o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 ton, przyczep o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 ton oraz ciągników kołowych, użytkowanych głównie na drogach publicznych, przeznaczonych do komercyjnego drogowego transportu towarów, których maksymalna prędkość przekracza 40 km/h. Nowe przepisy zakładają weryfikowanie w ten sposób min. 5 proc. z wyżej wymienionych zarejestrowanych pojazdów rocznie.

Co więcej kierowca pojazdu będzie miał obowiązek wożenia ze sobą protokołu ostatniej kontroli technicznej.

Ustalane są zasady współpracy pomiędzy Polską a państwami członkowskimi dotyczące wychwytywania niesprawnych pojazdów. Instytucje odpowiedzialne za kontrole mają wymieniać pomiędzy sobą informacje dotyczące usterek w autach. „Nowe przepisy pozwolą na współpracę Inspekcji Transportu Drogowego z właściwymi organami kontroli innych państw członkowskich, jeśli chodzi o skoordynowane drogowe kontrole techniczne. Działania te przyczynią się do zapobiegania nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym, związanej z różnymi poziomami kontroli stosowanymi przez poszczególne państwa członkowskie” – czytamy w komunikacje Ministerstwa Infrastruktury.

Aktualnie w Polsce są trzy mobilne stacje kontroli pojazdów, jednak aby prawidłowo realizować założone zadania, GITD planuje zakup takich urządzeń dla każdego województwa.

Nowe przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

mobilne-stacje-gitd

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

Wazanie_Malopolska_01.06.2020_Nr1

20 z 45 dostawczaków przewoziło za dużo

45 samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony zatrzymali i skierowali na wagi inspektorzy małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. 20 z 45 skontrolowanych busów przewoziło więcej ładunku niż zezwalają przepisy. Wzmożone kontrole mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa i ochronę rynku transportowego przed przejawami nieuczciwej konkurencji.

2020-06-03
0
elektryki-ladowanie-1

Po pandemii rynek pojazdów elektrycznych dynamicznie ruszy

Pandemia koronawirusa spowodowała krótkotrwałe problemy zarówno w produkcji, jak i sprzedaży samochodów elektrycznych. Po chwilowym załamaniu rynek czeka jednak dynamiczny wzrost. Zahamowane zostały natomiast inwestycje w infrastrukturę ładowania.

2020-06-03
0
kierowca-czas-pracy

Polski kierowca zmarł ugodzony 28 cm nożem. Co się wydarzyło na parkingu pod włoską Savoną?

Incydent miał miejsce wieczorem 30 maja na jednym z parkingów w pobliżu włoskiego miasta Savona. Według włoskiej agencji informacyjnej Ansa 45-letni Polak spożywał posiłek wraz z trzema innymi kierowcami ciężarówek. Nagle, w wyniku ostrej kłótni, został ugodzony w nogę 28-centymetrowym kuchennym nożem. Jak podaje policja na podstawie zeznań, mężczyzna zamknął się w kabinie pojazdu i… zabezpieczył ranę taśmą izolacyjną.

2020-06-02
0
drogi-wyrok-tsue

Dlaczego zawsze należy trzymać się swojego pasa jazdy?

Jazda po wyznaczonym pasie ruchu to podstawa bezpiecznego pokonywania zakrętów. Wyjeżdżanie kierowcy poza jego pas grozi zderzeniem czołowym. Wiele osób zapomina również, że mają obowiązek trzymać się własnego pasa nawet w sytuacji, gdy na jezdni nie namalowano wyznaczających go linii.

2020-06-02
0
koronawirus-ograniczenia-ciezarowki

Kierowcy a koronawirus. Czy sytuacja kierowców zmieniła się po 10 tygodniach pandemii? [FELIETON]

Czy sytuacja kierowców ustabilizowała się po 10 tygodniach od ogłoszenia stanu epidemii w Polsce? Jak na kierowców wpływa znoszenie obostrzeń? Co zmieniło się w ich codziennej pracy? Czy podejście społeczeństwa do osób realizujących międzynarodowe przewozy nadal jest, delikatnie mówiąc, negatywne? Na tych kilka pytań odpowiada Damian Pruchnicki, współtwórca facebookowego bloga Brothers Kamil & Damian. Historie z tras.

2020-06-02
0