Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Uwaga, przewoźniku i kierowco! Będzie więcej kontroli za pomocą mobilnych stacji diagnostycznych

gitd-mobilna-stacja-kontroli

Rząd przyjął wczoraj (we wtorek 7 maja) projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Co się zmieni? Do porządku dziennego przejdą drogowe kontrole techniczne w mobilnych stacjach diagnostycznych.

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury, celem zmian była konieczność dostosowania polskiego prawa do unijnej dyrektywy w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii Europejskiej. W rezultacie zwiększy się bezpieczeństwo na drogach, zmniejszy się zaś zanieczyszczenie środowiska.

Ze zintensyfikowanymi mobilnymi kontrolami będą musieli liczyć się kierowcy i właściciele pojazdów przewożących więcej niż 9 osób wraz z kierowcą, pojazdów o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 ton, przyczep o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 ton oraz ciągników kołowych, użytkowanych głównie na drogach publicznych, przeznaczonych do komercyjnego drogowego transportu towarów, których maksymalna prędkość przekracza 40 km/h. Nowe przepisy zakładają weryfikowanie w ten sposób min. 5 proc. z wyżej wymienionych zarejestrowanych pojazdów rocznie.

Co więcej kierowca pojazdu będzie miał obowiązek wożenia ze sobą protokołu ostatniej kontroli technicznej.

Ustalane są zasady współpracy pomiędzy Polską a państwami członkowskimi dotyczące wychwytywania niesprawnych pojazdów. Instytucje odpowiedzialne za kontrole mają wymieniać pomiędzy sobą informacje dotyczące usterek w autach. „Nowe przepisy pozwolą na współpracę Inspekcji Transportu Drogowego z właściwymi organami kontroli innych państw członkowskich, jeśli chodzi o skoordynowane drogowe kontrole techniczne. Działania te przyczynią się do zapobiegania nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym, związanej z różnymi poziomami kontroli stosowanymi przez poszczególne państwa członkowskie” – czytamy w komunikacje Ministerstwa Infrastruktury.

Aktualnie w Polsce są trzy mobilne stacje kontroli pojazdów, jednak aby prawidłowo realizować założone zadania, GITD planuje zakup takich urządzeń dla każdego województwa.

Nowe przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

mobilne-stacje-gitd

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

2019-05-15_Dwie_karty__1_

On jeden, a karty dwie

Prowadzący 40-tonową ciężarówkę używał dwóch kart kierowcy: swoją i kolegi. Mężczyzna przyznał się do symulowania jazdy w załodze kilkuosobowej.

2019-05-18
0
Dachser_Li-Ion Ground conveyors charging at Dachser cross docking hall

Dachser szykuje eko-rewolucję

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, do 2022 r. planuje zastąpić swoją przeszło sześciotysięczną flotę podnośników wykorzystywanych w terminalach i magazynach energooszczędnymi wózkami na akumulatory litowo-jonowe. Proekologiczny projekt obejmie całą Europę, w tym oddziały Dachser w Polsce. Dzięki temu operator zmniejszy emisję CO2 o 9,6 tys. ton rocznie.

2019-05-17
0
luda

„Nasze problemy nas ratują”. Leszek Luda o sytuacji w europejskim transporcie oraz o korzyściach ze członkostwa w PUT [WYWIAD]

Nie od dziś wiadomo, że w społeczności i wspólnym działaniu tkwi ogromna siła. Właśnie na takim założeniu opiera się działalność Polskiej Unii Transportu. To społeczność przewoźników wzajemnie wspierających się w codziennym funkcjonowaniu oraz dopingujących się w budowaniu konkurencyjności polskiego transportu. O tym, co zyskują firmy z członkostwa w PUT, ale także o problemach przewoźników wynikających chociażby ze zmieniającego się ustawodawstwa Unii Europejskiej, opowiedział nam prezes Polskiej Unii Transportu, Leszek Luda.

2019-05-16
0