Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Uwaga, przewoźniku i kierowco! Będzie więcej kontroli za pomocą mobilnych stacji diagnostycznych

gitd-mobilna-stacja-kontroli

Rząd przyjął wczoraj (we wtorek 7 maja) projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Co się zmieni? Do porządku dziennego przejdą drogowe kontrole techniczne w mobilnych stacjach diagnostycznych.

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury, celem zmian była konieczność dostosowania polskiego prawa do unijnej dyrektywy w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii Europejskiej. W rezultacie zwiększy się bezpieczeństwo na drogach, zmniejszy się zaś zanieczyszczenie środowiska.

Ze zintensyfikowanymi mobilnymi kontrolami będą musieli liczyć się kierowcy i właściciele pojazdów przewożących więcej niż 9 osób wraz z kierowcą, pojazdów o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 ton, przyczep o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 ton oraz ciągników kołowych, użytkowanych głównie na drogach publicznych, przeznaczonych do komercyjnego drogowego transportu towarów, których maksymalna prędkość przekracza 40 km/h. Nowe przepisy zakładają weryfikowanie w ten sposób min. 5 proc. z wyżej wymienionych zarejestrowanych pojazdów rocznie.

Co więcej kierowca pojazdu będzie miał obowiązek wożenia ze sobą protokołu ostatniej kontroli technicznej.

Ustalane są zasady współpracy pomiędzy Polską a państwami członkowskimi dotyczące wychwytywania niesprawnych pojazdów. Instytucje odpowiedzialne za kontrole mają wymieniać pomiędzy sobą informacje dotyczące usterek w autach. „Nowe przepisy pozwolą na współpracę Inspekcji Transportu Drogowego z właściwymi organami kontroli innych państw członkowskich, jeśli chodzi o skoordynowane drogowe kontrole techniczne. Działania te przyczynią się do zapobiegania nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym, związanej z różnymi poziomami kontroli stosowanymi przez poszczególne państwa członkowskie” – czytamy w komunikacje Ministerstwa Infrastruktury.

Aktualnie w Polsce są trzy mobilne stacje kontroli pojazdów, jednak aby prawidłowo realizować założone zadania, GITD planuje zakup takich urządzeń dla każdego województwa.

Nowe przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

mobilne-stacje-gitd

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

IMG_8048

Jedną z największych giełd transportowych w Polsce kieruje kobieta [WYWIAD]

Branża logistyki, transportu i przewozów przez cała lata uznawana była za typowo męską. Tymczasem odsetek kobiet pracujących w magazynach, kierujących ciężarówkami, zarządzających łańcuchem dostaw czy nawet prowadzących przedsiębiorstwa transportowe systematycznie rośnie. Dynamika branży TSL sprawia bowiem, że kobiety czują się w niej jak w swoim żywiole. 

2019-11-13
0
Waga_08.11.2019_Nr1

Wywrotki z nadprogramowym ciężarem i bez plandeki

3,8 tony za dużo ważyła cięższa z dwóch przeładowanych wywrotek, które skontrolował patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Sypki ładunek nie był również odpowiednio zabezpieczony. Kierowców ukarano mandatami. Surowsze konsekwencje finansowe grożą przewoźnikowi.

2019-11-12
0