Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Wjechał pod zakaz tonażowy z magnesem

Kontrola_zakaz_magnes_24.11.2020_Nr1

Kierowca ciężarówki zignorował obowiązujący znak ograniczenia tonażowego i początkowo nie zatrzymał się do kontroli funkcjonariuszom z wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Chwilę później ciężarówka została zatrzymana. Kierowca zdążył zdjąć magnes z impulsatora skrzyni biegów przed dojazdem inspektorów, co nie uchroniło go przed odpowiedzialnością. Nierejestrowanie aktywności było jedną z kilku ujawnionych nieprawidłowości.

Ciągnik siodłowy z naczepą zwrócił uwagę funkcjonariuszy ITD z Konina, którzy we wtorek (24 listopada) patrolowali drogi pomiędzy Sługocinem a Wilczną. Zestaw jechał odcinkiem krajowej 92-ki, gdzie obowiązuje zakaz poruszania się dla pojazdów ważących powyżej 18 ton. Kierujący nie zareagował na wydany sygnał do zatrzymania się. Funkcjonariusze ruszyli za ciężarówką i po chwili ją zatrzymali. Kierowca zdążył przed dojazdem inspektorów wyjść z pojazdu i zdjąć magnes przyłożony do impulsatora skrzyni biegów. Nie uchroniło go to jednak przed odpowiedzialnością za niedozwolony czyn.

Ciężarówkę skierowano do miejsca, gdzie inspektorzy ITD mogli przeprowadzić bezpiecznie kontrolę drogową. Oprócz nierejestrowania aktywności kierującego stwierdzono, że tachograf zainstalowany w ciężarówce nie miał ważnej legalizacji. Jedna z opon na pojedynczej osi napędowej ciągnika siodłowego była mocno uszkodzona, co dyskwalifikowało pojazd z dalszej jazdy. Kierujący nie okazał też wymaganego wypisu z licencji lub zaświadczenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny niesprawnego ciągnika siodłowego i wydali zakaz jego dalszej jazdy. Kierowcę ukarali mandatami na kwotę 2 tysięcy 800 złotych. Wobec przewoźnika wszczęto postępowania administracyjne. Za ujawnione nieprawidłowości przedsiębiorcy grozi maksymalna wysokość kary, jaką przewiduje ustawa o transporcie drogowym – 12 tys. zł. Używany magnes mógł także spowodować nieuprawnioną ingerencję w prawidłowość działania drogomierza pojazdu. ITD zawiadomi o możliwości popełnienia przestępstwa właściwą miejscowo prokuraturą.

Źródło: GITD

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0