Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Wjechał pod zakaz tonażowy z magnesem

Kontrola_zakaz_magnes_24.11.2020_Nr1

Kierowca ciężarówki zignorował obowiązujący znak ograniczenia tonażowego i początkowo nie zatrzymał się do kontroli funkcjonariuszom z wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Chwilę później ciężarówka została zatrzymana. Kierowca zdążył zdjąć magnes z impulsatora skrzyni biegów przed dojazdem inspektorów, co nie uchroniło go przed odpowiedzialnością. Nierejestrowanie aktywności było jedną z kilku ujawnionych nieprawidłowości.

Ciągnik siodłowy z naczepą zwrócił uwagę funkcjonariuszy ITD z Konina, którzy we wtorek (24 listopada) patrolowali drogi pomiędzy Sługocinem a Wilczną. Zestaw jechał odcinkiem krajowej 92-ki, gdzie obowiązuje zakaz poruszania się dla pojazdów ważących powyżej 18 ton. Kierujący nie zareagował na wydany sygnał do zatrzymania się. Funkcjonariusze ruszyli za ciężarówką i po chwili ją zatrzymali. Kierowca zdążył przed dojazdem inspektorów wyjść z pojazdu i zdjąć magnes przyłożony do impulsatora skrzyni biegów. Nie uchroniło go to jednak przed odpowiedzialnością za niedozwolony czyn.

Ciężarówkę skierowano do miejsca, gdzie inspektorzy ITD mogli przeprowadzić bezpiecznie kontrolę drogową. Oprócz nierejestrowania aktywności kierującego stwierdzono, że tachograf zainstalowany w ciężarówce nie miał ważnej legalizacji. Jedna z opon na pojedynczej osi napędowej ciągnika siodłowego była mocno uszkodzona, co dyskwalifikowało pojazd z dalszej jazdy. Kierujący nie okazał też wymaganego wypisu z licencji lub zaświadczenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny niesprawnego ciągnika siodłowego i wydali zakaz jego dalszej jazdy. Kierowcę ukarali mandatami na kwotę 2 tysięcy 800 złotych. Wobec przewoźnika wszczęto postępowania administracyjne. Za ujawnione nieprawidłowości przedsiębiorcy grozi maksymalna wysokość kary, jaką przewiduje ustawa o transporcie drogowym – 12 tys. zł. Używany magnes mógł także spowodować nieuprawnioną ingerencję w prawidłowość działania drogomierza pojazdu. ITD zawiadomi o możliwości popełnienia przestępstwa właściwą miejscowo prokuraturą.

Źródło: GITD

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

ograniczenia-ruchu

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

2020-11-27
0
kontrole-drogowe-francja

Użyczenie licencji transportowej – czy to się opłaca?

Licencja transportowa to jeden z dokumentów, które koniecznie musi posiadać przedsiębiorstwo, aby legalnie realizować przewozy. Czy można skrócić sobie drogę, zrezygnować z mnóstwa formalności i wymagań i po prostu pożyczyć licencję transportową od znajomej firmy? Czy przedsiębiorca może użyczyć innemu licencję za opłatą? Użyczenie licencji transportowej – sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

2020-11-27
0
IMG_20201124_102853

Wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu

Kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, chcąc uniknąć obowiązku rejestrowania swojego czasu pracy, wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu. Przedsiębiorcę zatrzymali do kontroli łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-11-26
0
IVECO S-WAY NP (1)

Nowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo od IVECO

IVECO poszerza portfolio cyfrowych usług IVECO ON o pakiet Safe Driving, czyli zestaw funkcji służących poprawie bezpieczeństwa jazdy. Pokładowy system mierzy szereg kluczowych wskaźników (KPI) i generuje regularne raporty, dzięki którym kierowcy mogą doskonalić bezpieczny styl jazdy, a menedżerowie floty mogą promować wśród załogi kulturę bezpiecznej jazdy.

2020-11-26
0
Magnes_Radom_20.11.2020_Nr1

Kierowca-przewoźnik z magnesem

Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Ciężarówkę z magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zatrzymał do rutynowej kontroli patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura.

2020-11-25
0