Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Weź ciężarówkę w leasing!

shutterstock_220550104

Według Ogólnopolskiego Badania Rynku Flotowego na leasing decydujemy się niemal w 2/3 przypadków. Rzadziej kupujemy ciężarówkę na własność, a tylko czasami korzystamy z wynajmu długoterminowego. Leasing to więc w zasadzie najprostszy sposób, aby powiększyć flotę pojazdów i „rozkręcić” działalność.

Leasing czy kredyt? Okazuje się, że przedsiębiorcy znacznie bardziej cenią sobie pierwsze rozwiązanie. Według danych firm leasingowych w pierwszym kwartale 2015 r. zainteresowanie tego typu produktami rosło, a blisko połowa z zawieranych umów dotyczyła samochodów ciężarowych o masie do i powyżej 3,5 tony, ciągników siodłowych, przyczep i naczep. „Tak duże zainteresowanie leasingiem samochodów ciężarowych wynika przede wszystkim z dostępności tego produktu i zróżnicowanej oferty, dostosowanej do potrzeb i czasu działalności firm i przedsiębiorców z branży transportowej” – mówi Piotr Staniewski z portalu leasebroker.pl.

Najczęściej niezbędny jest wkład własny o określonej przez firmę wysokości oraz pewien staż prowadzenia działalności. Pojazd bierzemy w leasing, odprowadzając miesięczne raty przez umówiony okres, a po zakończeniu umowy możemy go wykupić.

Leasing może dotyczyć zarówno nowych samochodów, jak i używanych. Pamiętajmy jednak, że leasing używanego samochodu oznacza wyższe koszty eksploatacyjne, dlatego też instytucje wprowadzają pewne ograniczenia. Jeśli zdecydujemy się na finansowanie samochodu używanego, musimy wziąć pod uwagę jego wiek. W naszej firmie w przypadku samochodów ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 T maksymalny wiek przedmiotu nie może przekroczyć 7 lat, a w przypadku pojazdów powyżej 3,5 T (przyczepy, naczepy) wiek ten wzrasta do 9 lat” – podpowiada Małgorzata Hasiec z firmy Millennium Leasing.

Skąd popularność leasingu? Stoi za tym kilka powodów. „Przede wszystkim wymogi firm leasingowych co do przedstawienia dokumentów są mniej dolegliwe niż bankowe wymogi kredytowe, a cała procedura wygodniejsza dla właściciela firmy. Co za tym idzie decyzja o przyznaniu finansowania jest wydawana szybciej, na podstawie minimalnej ilości dokumentacji finansowej i rejestrowej firmy” – tłumaczy Marta Sieniawska z firmy Getruck. Leasingobiorca nie zostaje automatycznie właścicielem pojazdu, dlatego też za większość formalności odpowiedzialna jest firma świadcząca usługę. „Poza tym leasingobiorca ma możliwość wyboru miasta, w którym zarejestrowany będzie pojazd, co pozwala wybrać mu miejscowość w Polsce z najniższym podatkiem drogowym do zapłaty. W kredycie rejestracja pojazdu odbywać się będzie zawsze przy udziale kredytobiorcy lub jego pełnomocnika, a zarejestrować pojazd właściciel firmy mógł będzie tylko w miejscu zameldowania” – podkreśla ekspert z Getruck.

Zawierając umowę leasingową, nie stajemy się właścicielami pojazdu, jak ma to miejsce w przypadku zaciągania kredytu. Mimo iż wielu przedsiębiorców widzi w tym ograniczenie, zwróćmy uwagę na plusy usługi. Po zakończonej umowie leasingowej wcale nie mamy obowiązku wykupu pojazdu, co oznacza, że na tym etapie możemy zadecydować, czy chcemy być właścicielami ciężarówki, czy może bardziej korzystnym dla nas rozwiązaniem będzie wzięcie w leasing kolejnej, np. najnowszego modelu topowego producenta.

Parę szczegółów

Ci przedsiębiorcy, którzy dopiero poznają meandry usług leasingowych, będą musieli zgłębić definicje dwóch podstawowych umów, a mianowicie leasingu operacyjnego i finansowego. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest sposób opłacania podatku VAT. W leasingu operacyjnym jest on doliczany do rat leasingowych, a w finansowych opłacany z góry wraz z pierwszą ratą. Poza tym w leasingu operacyjnym przedsiębiorca ma prawo wpisać w koszty podatkowe opłatę wstępną, comiesięczne raty i koszty eksploatacji, czyli w praktyce m.in. wydatki na części i paliwo. Właśnie dzięki temu leasing operacyjny cieszy się większą popularnością. W leasingu finansowym koszt uzyskania przychodu stanowi część odsetkowa rat oraz amortyzacja pojazdu, która jest po stronie leasingobiorcy.

Czasami firmy leasingowe różnicują rodzaje leasingu ze względu na cel umowy i możliwość późniejszego nabycia pojazdu, jednak według Związku Polskiego Leasingu nie ma takiego sformułowania w ustawach podatkowych. Ważne jest z kolei to, która strona umowy jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu – w przypadku leasingu operacyjnego jest to finansujący, a przy leasingu finansowych – korzystający.

Ograniczenia: też są

Należy pamiętać jednak o innej kwestii, a mianowicie możliwości wcześniejszej spłaty leasingu. W kredycie – w zależności od banku – jest to zazwyczaj rozwiązane dość prosto. Jeśli spłacamy kredyt przed terminem, zwykle mamy możliwość anulowania odsetek z pozostałych rat. „W leasingu firma, która go zaciągnęła będzie musiała spłacić cały jego koszt (pomniejszony jedynie minimalnie o dyskonto), a dodatkowo pamiętać o minimalnym okresie amortyzacji samochodu ciężarowego (w naszej firmie to 24 miesiące) czy ciągnika lub naczepy (36 miesięcy) – mówi Marta Sieniawska z Getruck. Przed tym okresem wcześniejsza spłata może stać się podstawą do upomnienia się przez Urząd Skarbowy zwrotu wszystkich dotychczasowych odliczeń związanych z umową leasingu. Nie można też zapominać o koszcie księgowym, jakim jest amortyzacja pojazdu, która w leasingu jest po stronie firmy leasingowej, a w kredycie po stronie firmy, która go zaciąga, co pozwala jej dodatkowo obniżyć podatek dochodowy firmy” – kontynuuje.

Ile to kosztuje?

Koszty leasingu zależą od szeregu poszczególnych czynników – stażu firmy, wysokości wkładu własnego, długości trwania umowy, wysokości rat itd. Szczegółowych wyliczeń może więc dokonać firma leasingowa.

CARGOPL lizing vs credit final-01

Przybliżone koszty obliczymy też sami, korzystając z dostępnych kalkulatorów internetowych, jak dostępny np. TU

leasing_tabela_leasingbroker

(kliknij, aby powiększyć)

lub TU.

leasing_tablea_kalkulator

(kliknij, aby powiększyć)

W kolejnym artykule podpowiemy, czy z usługi leasingu może skorzystać także młoda stażem firma oraz jakie warunki powinna spełnić.

Konsultacja merytoryczna: Piotr Staniewski z portalu leasebroker.pl

CARGOPL lizing vs credit final-02

Komentarze

kalkulator-leasingowy.pl 2017-05-07 13:24

Dobry artykuł o leasingu.


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0