Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Utrata prawa jazdy za szybką jazdę poza terenem zabudowanym, pierwszeństwo pieszych. Zmiany już 1 lipca

predkosc-ograniczenia-holandia

Wiemy już, jakie zmiany dla kierowców szykuje rząd. Wśród „nowości” znalazło się ograniczenie prędkości do 50 km\h w terenie zabudowanym nocą oraz utrata prawa jazdy za znaczne przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym. Ponadto rozszerzone zostanie pierwszeństwo pieszych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca.

Zatrzymanie prawa jazdy za…

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym będzie skutkowało zatrzymywaniem prawa jazdy. Zmianie ulegnie także przepis ustawy o kierujących pojazdami, na podstawie którego starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h, bez względu na to, czy przekroczenie prędkości nastąpiło na obszarze zabudowanym czy poza obszarem zabudowanym.

Zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy

Obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym w godzinach nocnych do 50 km/h ma poprawić bezpieczeństwo pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Z analiz badawczych wynika, że różnica prędkości zaledwie 10 km/h ma istotne znaczenie dla długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych. Ponad 95% pieszych ma szanse przeżyć wypadek przy prędkości uderzenia przez pojazd mniejszej niż 30 km/h, a szanse te bardzo spadają, gdy prędkość pojazdu uderzającego w pieszego jest większa od 50 km/h.

Obecnie Polska jest jedynym krajem w UE, który nadal dopuszcza jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym.

Większa ochrona pieszego w rejonie przejść dla pieszych

Nowe przepisy nakładają na kierowcę obowiązek dokładnego obserwowania nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Należy stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię zarówno pieszym znajdującym się już na przejściu dla pieszych, jak i tym, którzy wchodzą na przejście.

Oprócz tego nowe brzmienie art. 26 ust. 1 ustawy – Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierującego pojazdem do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, a także do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na nim.

Dotychczasowy obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko zostanie rozszerzony również na pieszego wchodzącego na jezdnię lub torowisko.

Ministerstwo Infrastruktury przewiduje, że nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2020 r. Obecnie projekt nowelizacji ustawy jest na etapie konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych.

pierwszenstwo-ieszych

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0