Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Ruch na przejściach odbywa się płynnie. Minister dziękuje funkcjonariuszom

koronawirus-mswia

Według danych Straży Granicznej czas oczekiwania na przekroczenie granicy w ramach tymczasowo przywróconej kontroli znacząco się skrócił. Unormowano sytuację. O 7:00 ruch odbywał się na bieżąco. 

- Ruch graniczny jest duży, bo wielu naszych obywateli chce wrócić do domu. To jest naturalne, ale zdajemy sobie także sprawę, że korki to duża uciążliwość – powiedział szef MSWiA. – W związku z tym, że wczoraj liczba osób oczekujących na wjazd do Polski była duża, podjęliśmy przemyślane i skuteczne działania, żeby przeorganizować pracę punktów sanitarnych i otworzyć nowe przejścia graniczne – dodał minister Mariusz Kamiński. Jak zaznaczył, żadne z działań podejmowanych przez służby nie może uchybić procedurom sanitarnym.

Znacznie zmniejszył się czas oczekiwania na wjazd do Polski

W środę otwarto dodatkowe przejścia graniczne, w tym jedno przeznaczone specjalnie do przewozu zwierząt. – Działania, które przeprowadziliśmy, przyniosły efekty. Dziś [w czwartek – przyp. red.] korki się zmniejszyły – powiedział minister Mariusz Kamiński.

Komendant główny Straży Granicznej, gen. dyw. SG Tomasz Praga, poinformował, że funkcjonariusze skrócili działania do niezbędnego minimum, aby przyspieszyć czas kontroli. Wprowadzono dodatkowe siły Straży Granicznej i zmieniono organizację ruchu. Wczoraj wieczorem [w środę – przyp. red.] na wjazd do Polski przez przejście w Jędrzychowicach trzeba było czekać około 30 godzin – dziś [w czwartek – przyp. red.] czas ten zmalał do 8 godzin. Bez przeszkód można przekroczyć granicę z Czechami, Słowacją i Litwą. W Kołbaskowie czas oczekiwania także wynosi 8 godzin. – Mam nadzieję, że działania, które zamierzamy jeszcze podjąć, spowodują dalsze skrócenie kolejek – powiedział komendant Straży Granicznej. Jednocześnie poprosił wszystkich podróżnych o wyrozumiałość. Jak wyjaśnił, funkcjonariusze muszą dokonywać na granicy czynności zarówno sanitarnych, jak i typowo granicznych, a to wymaga czasu.

Ostatniej doby strażnicy graniczni odprawili w sumie ponad 65 tys. osób na wszystkich przejściach granicznych. Tylko na granicach wewnętrznych (Niemcy, Czechy, Słowacja, Litwa) było to 52 tys. osób, a na samo lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie przybyło wczoraj około 4,5 tys. podróżnych.

Policja kontroluje osoby poddane kwarantannie

Komendant główny Policji, gen insp. Jarosław Szymczyk, powiedział, że przez ostatnie 8 dni funkcjonariusze przeprowadzili ponad 83 tys. kontroli u osób objętych kwarantanną. W zaledwie 600 przypadkach (mniej niż jeden procent) policjanci musieli podjąć dodatkowe czynności, aby wyjaśnić wątpliwości. W 21 przypadkach funkcjonariusze ustalili, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa związanego z niedotrzymaniem kwarantanny – w tych sprawach wszczęto postępowanie przygotowawcze. W pozostałych przypadkach policjanci poinformowali właściwe inspekcje sanitarne o nieprawidłowościach – teraz to inspekcje mogą wydać decyzje o ukaraniu tych osób. Policja także będzie kierować do sądów wnioski o ukaranie osób, których nieodpowiedzialne zachowanie mogło doprowadzić do zarażenia innych.

Kontrole Policji w miejscach kwarantanny mają też na celu udzielenie pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia związanego m.in. z dostarczaniem żywności. Funkcjonariusze przekazują te informacje do właściwych instytucji.

Policjanci pomagają także w działaniach Straży Granicznej. Funkcjonariusze pilnują m.in. tych miejsc, przez które nie można obecnie wjechać do Polski. Policjantom pomagają żołnierze. Prawdopodobnie Policja skorzysta także z pomocy wojska w sytuacjach kontroli osób objętych kwarantanną.

- Chciałbym wyrazić uznanie dla naszych obywateli za ogromną dyscyplinę. Dane dotyczące tych, którzy odbywają kwarantannę, są bardzo budujące. Pokazują, że uświadamiamy sobie z jak poważnym zagrożeniem mamy do czynienia – podsumował minister Mariusz Kamiński. Szef MSWiA podziękował także wszystkim funkcjonariuszom zaangażowanym w walkę z koronawirusem.

*
**
Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy (stan na godz. 07.00):

z Niemcami:

Na przejściach: Jędrzychowice, Świecko, Kostrzyn nad Odrą, Kołbaskowo, Krajnik Dolny, Zgorzelec, Olszyna, Gubin, Słubice, Świnoujście-Garz ruch odbywa się na bieżąco.

z Litwą:

Na przejściach: Budzisko, Ogrodniki ruch odbywa się na bieżąco.

z Czechami:

Na przejściach: Gorzyczki, Cieszyn-Chotĕbuz, Trzebinia, Jakuszyce, Nowe Chałupki, Głuchołazy, Lubawka, Kudowa Słone, Gołkowice, Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni) ruch odbywa się na bieżąco.

ze Słowacją:

Na przejściu: Barwinek, Chyżne ruch odbywa się na bieżąco.

UWAGA: Prosimy, by w miarę możliwości pobierać ze strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego kartę lokalizacji pasażera/kierowcy i stawiać się do odprawy granicznej z wypełnioną kartą.

Źródło: gov.pl, Straż Graniczna, oprac.: Redakcja

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0