Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Prawo jazdy zgubione za granicą – co robić?

prawo

Prawo jazdy zgubione za granicą może okazać się prawdziwym problemem. Tym bardziej w przypadku kierowcy ciężarówki lub busa! Podpowiadamy, co można zrobić w takiej sytuacji.

Zgodnie z przepisami wsiadając za kółko jesteśmy zobowiązani do posiadania przy sobie dokumentów poświadczających zdobyte uprawnienia. Nawet jeśli funkcjonariusz policji czy innych służb bez problemu będzie mógł odnaleźć w systemie informacje na nasz temat, fakt jazdy bez prawka i tak prawdopodobnie zostanie odnotowany. Z drugiej strony kara za kierowanie bez prawa jazdy nie jest zbyt dotkliwa – grozi nam mandat w wysokości zaledwie 50 zł. Nie otrzymujemy nawet punktów karnych.

Oczywiście sprawa się komplikuje, jeśli stracimy prawo jazdy – zgubimy dokumenty lub zostaną nam one skradzione. Jak powinniśmy w takim przypadku postępować? Oczywiście wymaga to zgłoszenia do odpowiednich organów, czyli do starostwa powiatowego odpowiedzialnego za wydanie dokumentu, oraz złożenie wniosku o wydanie wtórnika.

Prawo jazdy zgubione za granicą: zgłoś to!

Co jednak w sytuacji, gdy prawo jazdy stracimy za granicą? Jazda bez prawka nie wchodzi w grę – musimy wyrobić nowy dokument. Wiele zależy od zwyczajów i przepisów panujących w danym państwie. Jeśli na stałe mieszkamy w Polsce, jednak do zdarzenia doszło podczas zagranicznej podróży, fakt zgubienia lub kradzieży prawa jazdy należy zgłosić miejscowej policji oraz skontaktować się z ambasadą lub polskim konsulatem. Prawdopodobnie otrzymamy tam szczegółowe informacje dotyczące zalecanej procedury działania. Na policji wydane nam zostanie odpowiednie zaświadczenie, które ułatwi nam poruszanie się po terytorium tego kraju lub UE (np. przez okres 30 dni) oraz umożliwi powrót samochodem do Polski. W Polsce z kolei powinniśmy jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie wtórnika w odpowiednim urzędzie komunikacji.

Nowe prawo jazdy wyrobisz w Polsce

Konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do wydziału komunikacji, który wydał nam dokument. Dobrym rozwiązaniem przed wyruszeniem w zagraniczną trasę jest upoważnienie w urzędzie innej osoby, np. członka rodziny, do ewentualnego złożenia wniosku o wyrobienie wtórnika. Dzięki temu przyspieszymy procedurę i nie będziemy musieli z tym czekać aż do powrotu do Polski.

Zakaz prowadzenia w innym kraju?

W sytuacji patowej są z pewnością ci kierowcy, których prawo jazdy zostało zatrzymane przez policję danego kraju, np. za przekroczenie prędkości czy jazdę po alkoholu. W takim przypadku nie ma mowy o wydaniu zaświadczenia umożliwiającego poruszanie się ciężarówką czy busem bez dokumentów. Zgłoszenie kradzieży czy zguby – mimo iż nie miały one miejsca – będzie w tym przypadku najgorszym z możliwych pomysłów. Pamiętajmy, że składanie fałszywego oświadczenia grozi odpowiedzialnością karną.

Prawo jazdy zostanie (po czasie określonym przez przepisy danego kraju) odesłane przez ambasadę polską do wydziału komunikacji właściwego dla naszego adresu zameldowania. Dopiero po jego odebraniu będziemy mogli poruszać się swobodnie po Polsce oraz pozostałych państwach. Jeżeli zaś w kraju, w którym popełniliśmy wykroczenie lub przestępstwo, otrzymaliśmy zakaz prowadzenia pojazdów, wtedy razem z dokumentem dostaniemy specjalną naklejkę. Znajdziemy na niej informację, jak długo obowiązywać będzie zakaz.

Komentarze

Paweł Mazurkiewicz 2019-07-30 00:09

Mam taką sytuację, zgobione dokumenty w Polsce wszystkie (dowód osobisty, dowód rej., prawo jazdy, OC) na tą chwilę zgłoszone i wyrobione nowe dokumenty ( dowód osobisty, dowód rejestracyjny, OC) ale nie zdążyłem aby odebrać wtórne prawo jazdy bo termin na wycieczkę (urlop) już się zbliżył i z premedytacją jeżdżę bez prawa jazdy a planuje wycieczkę do Czech co mi grozi gdy zostanę skontrolowany przez tamtejszą policję.

Halina Stec 2019-07-06 13:54

mam taki problem...moj syn w momencie robienia prawo jazdy mieszkal we wloszch i tutaj mial dowod wloski obecnie mieszka w Polsce z polskim dowodem i zgubil prawko wloskie gdzie ma sie zglosic?

haha 2018-03-20 14:13

"Utrata prawa jazdy wydanego w PolsceW Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Londynie nie ma możliwości zgłoszenia utraty polskiego prawa jazdy. Fakt ten należy zgłosić w urzędzie, który wydał ten dokument (Wydział Komunikacji we właściwym starostwie albo urzędzie miasta).W celu uzyskania duplikatu prawa jazdy oraz szczegółowych informacji na temat procedury wnioskowania prosimy o bezpośredni kontakt z właściwym urzędem w Polsce (Wydział Komunikacji) lub jego brytyjskim odpowiednikiem (Driver & Vehicle Licensing Agency)."


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0