Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Polscy kierowcy bardzo negatywnie oceniają kierowców z Ukrainy. Interesujący reportaż

kierowcy-ze-wschodu

Parę dni temu na money.pl ukazał się reportaż opisujący „wojnę” pomiędzy polskimi a ukraińskimi kierowcami. Polacy uskarżają się na kierowców ze Wschodu, ich szalony styl jazdy i nierespektowanie czasu pracy. Czy sytuacja rzeczywiście jest tak dramatyczna?

Trudności ze znalezieniem pracowników w Polsce sprawiają, że przewoźnicy coraz chętniej zatrudniają kierowców z Ukrainy. W 2015 r. na polskich drogach można było spotkać około 10 tys. kierowców zawodowych ze Wschodu, rok później liczba ta uległa podwojeniu, w 2017 r. było ich już 40 tys. Jak oceniają to zjawisko inni kierowcy? Okazuje się, że negatywnie. Narzekają na łamanie przepisów, również dotyczących czasu pracy, sugerują brak umiejętności, podejrzewają nawet, że wielu z nich kupiło uprawnienia, zamiast zdobyć je legalnie.

- Na rynku brakuje rąk do pracy. I firmy są tak przyciśnięte, że już zatrudniają byle kogo. Jak ma papiery, to dostaje kluczyki i jeździ. Aż spowoduje wypadek lub zniszczy towar albo całą ciężarówkę. I wtedy przychodzi opamiętanie – opowiada money.pl Jan, zawodowy kierowca.

W reportażu wypowiada się również anonimowo pracownik ITD. Jego zdaniem ukraińscy kierowcy są często wykorzystywani przez polskich przedsiębiorców, jeżdżąc nie tyle, ile wskazują przepisy, ale „ile szef powie”. Jak mówi, konieczne jest chociażby przeprowadzenie kampanii informacyjnej skierowanej do kierowców ze Wschodu, inaczej – wraz z jeszcze większym napływem pracowników z Ukrainy – konsekwencje będą opłakane. – Jeśli zamiast 9 godzin na dobę, będą jeździć 19 godzin, to proszę na drodze uważać na każdą ciężarówkę. Bo jej kierowca może nawet nie zauważyć momentu, w którym rozjedzie pana auto – mówi.

Cały materiał dostępny jest na money.pl.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

nieuzupelniony-cmr

Czy ustawa o dokumentach publicznych sprawia, że kopiowanie karty pojazdu czy karty z tachografu cyfrowego jest nielegalne?

12 lipca weszła w życie głośna ustawa o dokumentach publicznych. Wprowadza ona odpowiedzialność karną do 2 lat pozbawienia wolności dla osoby, która wytwarza, oferuje, zbywa lub przechowuje w celu zbycia replikę dokumentu publicznego. Przy czym, według ustawy, dokumentem publicznym jest nie tylko dowód osobisty, ale też m. in. paszport, prawo jazdy, karta pojazdu, zaświadczenie ADR czy karta z tachografu cyfrowego.

2019-07-17
0
mandat-za-wycieraczka

W okresie wakacyjnym opóźnienia w przewozach wynoszą 2-3 godziny

W wakacje polskie drogi są przeładowane do granic możlliwości. Nie ma mowy o płynności ruchu, wpływa to tym samym na bezpieczeństwo. Kto na tym może stracić? Zawodowi kierowcy, którzy na co dzień pokonują setki kilometrów, by dostarczyć towar na czas. Z jakimi utrudnieniami mierzą się trakerzy w wakacje?

2019-07-17
0
Grzegorz Ostaszewski_Nogaro_5

Idzie jak burza! Polak startujący w wyścigach ciężarówek ponownie na podium

Grzegorz “Gregory” Ostaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak startujący w wyścigach ciężarówek, po dwóch udanych startach letnich szykuje się na jesień. Podczas pierwszej eliminacji w tym sezonie, 18 -19 maja na torze w Le Castellet, zdobył 2. miejsce w kategorii młodzików i dwa razy stanął na podium na 3. pozycji w klasyfikacji wszystkich kierowców.

2019-07-17
0