Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Opony, łańcuchy i łopaty, czyli obowiązkowe wyposażenie zimowe w Europie

obowiazkowe-wyposazenie-zimowe

Odpowiednie ogumienie, łańcuchy, łopaty śniegowe, opony z kolcami – to podstawowe akcesoria pomagające przetrwać zimę na drodze oraz… uniknąć kary. Niekiedy dość wysokiej. Przeczytajmy i dowiedzmy się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie zimowe w Europie.

Choć w tym roku pogoda wyjątkowo nas rozpieszcza i chwalimy piękno złotej, polskiej jesieni, jednak jako transportowcy musimy twardo stąpać po ziemi. Za chwilę drogi pokryje śnieg, a my – miast zachwycać się pogodą – zaczniemy narzekać na pluchę i błoto. I trudne warunki na trasie. Sprawdźmy, jak przygotować ciężarówkę do podróży po europejskich drogach oraz jakie wyposażenie jest niezbędne w danym kraju.

W poszczególnych krajach obowiązują różne przepisy dotyczące ogumienia i wyposażenia dodatkowego cięższych pojazdów w sezonie zimowym. Dane wytyczne i wymagania związane są z ukształtowaniem terenu oraz szerokością geograficzną i wynikającymi z niej warunkami pogodowymi, klimatem. W niektórych państwach zaś oddzielne regulacje nie istnieją, operujemy więc jedynie zaleceniami ekspertów.

obowiązkowe wyposażenie zimowe w Europie

Jak rozpoznać opony zimowe?

Wydaje się, że symbol M+S na oponie załatwia sprawę. Okazuje się, że nie do końca. Oznaczenie M+S stanowi jedynie deklarację producenta, że bieżnik i zastosowane materiały pozwolą oponie zapewnić lepsze osiągi na śniegu i błocie. Może to być opona zimowa, ale nie musi. Choć symbol M+S jest chętnie stosowany przez drogowców na całym świecie, to najważniejszym oznaczeniem potwierdzającym rzeczywiste właściwości zimowe opony na śniegu jest symbol płatka śniegu na tle trzech górskich szczytów, tzw. 3PMSF. To swego rodzaju potwierdzenie, że produkt przeszedł niezbędne testy. Z drugiej strony, jak zobaczymy w tabelce, ustawodawcy poszczególnych państw nakładających obowiązek wymiany ogumienia na zimowe, mówią o oponach ze znakiem M+S. obowiązkowe wyposażenie zimowe w Europie

Polska zimą

Zacznijmy od Polski. Co interesujące, w naszym kraju nie powstały rygorystyczne regulacje zobowiązujące do wymiany opon na zimowe nawet w ciężarówkach i autobusach – w naszym kraju nie obowiązują przepisy nakazujące stosowania zimówek. Jest to jednak zalecane zarówno przez producentów ogumienia, jak i jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach. Ogumienie z bieżnikiem o głębokości przynajmniej 4 mm umożliwi efektywniejsze odprowadzanie błota pośniegowego oraz sprawi, że skrócona zostanie droga hamowania. Odpowiedni bieżnik sprawia, że opony mają lepszą przyczepność do podłoża, nawet w przypadku mokrej nawierzchni.

Co interesujące, opony zimowe to najczęściej jedyne, co możemy zrobić w sezonie zimowym. Możliwe jest także stosowanie łańcuchów, ale tylko na drogach skutych lodem i pokrytych śniegiem i – co istotne – w odpowiednio oznakowanych rejonach. Zabronione jest z kolei używanie opon z kolcami, które niszczą nawierzchnię.

Nasze najbliższe sąsiedztwo

W Niemczech nie wyznaczono ram czasowych zobowiązujących kierowców do stosowania wyposażenia zimowego, wszystko zależy od pogody. Odpowiednie ogumienie, czyli opony M+S, należy zamontować w pojazdach o masie powyżej 3,5 tony (przynajmniej na osiach napędowych). Gdzie możemy zaś stosować łańcuchy? To podpowiedzą nam znaki na trasie. Pamiętajmy jedynie, że po założeniu łańcuchów nie możemy jechać szybciej niż 50 km/h. W Czechach dodatkowo określono głębokość bieżnika opon M+S – min. 6 mm – oraz zdefiniowano sezon zimowy – od 1 listopada do 31 marca. Z kolei na Słowacji opony zimowe musimy używać od 15 listopada do 15 marca. Brak zaś dokładnych wytycznych, jeśli chodzi o poruszanie się po drogach Ukrainy. obowiązkowe wyposażenie zimowe w Europie

obowiązkowe wyposażenie zimowe w Europie

Jedźmy na Północ!

Oczywiście, najbardziej rygorystyczne jest podejście krajów skandynawskich do wyposażenia zimowego ciężarówek – z uwagi na o wiele trudniejsze warunki panujące na tamtejszych drogach. W Szwecji dwa lata temu wprowadzono bezwzględny obowiązek zakładania opon zimowych niezależnie od rodzaju transportu (od 1 grudnia do 31 marca). Alternatywą dla stosowania specjalnego ogumienia są łańcuchy przeciwpoślizgowe czy innego rodzaju systemy ochronne.

W Norwegii z kolei opony zimowe w cięższych pojazdach są obowiązkowe od 15 listopada do 31 marca (w niektórych regionach kraju od 15 października do 30 kwietnia). W Danii zaś wyposażenie zimowe nie jest wymagane, jednak zalecane.

A jak obowiązek stosowania opon zimowych i innych akcesoriów wygląda w pozostałych krajach europejskich? Najważniejsze dane przedstawiamy w tabelce:

KLIKNIJ, ABY OTWORZYĆ TABELKĘ

Na podstawie: www.bezpieczneladunki.pl, www.pzmtravel.com, Continental

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0