Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Obowiązek noszenia maseczek w samochodzie. Czy dotyczy też podwójnej obsady?

coronavirus-5046682_640

Wprowadzono obowiązek noszenia maseczek, a w zasadzie zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej – od dziś, 16 kwietnia. Czy dotyczy to również samochodu? Czy kierowcy pracujący w podwójnej obsadzie również muszą używać maseczek? Odpowiedź na tę chwilę brzmi: to zależy.

Obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy wszystkich form przebywania w miejscach ogólnodostępnych, czyli także poruszania się po terytorium kraju, w tym po drogach, nie tylko publicznych. Maseczka (lub szalik czy chusta) są zatem wymagane m.in. w komunikacji publicznej, ale również podczas podróży rowerem, motocyklem, hulajnogą, samochodem czy też przemieszczania się pieszo.

Przepisy nie dotyczą:

  • dzieci do lat czterech,
  • innych osób niezdolnych do samodzielnego używania maseczki,
  • osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia (wymagane jest odpowiednie zaświadczenie),
  • kierujących środkami publicznego transportu zbiorowego lub pojazdem służącym do wykonywania zarobkowego przewozu osób, jeśli pracodawca zapewnia oddzielenie kierującego od pasażerów w sposób uniemożliwiający kontakt, np. za pomocą szyby lub folii,
  • żołnierzy wykonujących czynności służbowe.

*

Obowiązek noszenia maseczek w samochodzie

Jak podchodzić do nakazu zakrywania nosa i ust w przypadku przemieszczania się pojazdem prywatnym, a nie np. autobusem komunikacji miejskiej? Jak wyjaśnia ministerstwo, nie dotyczy to osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, czyli partnerów, małżonków, rodziców z dziećmi itd.

*

Obowiązek noszenia maseczek a jazda w podwójnej obsadzie

Jeżeli jednak pojazdem samochodowym poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, używanie maseczki jest konieczne. Oznacza to, że obowiązek dotyczy także kierowców jeżdżących w tzw. podwójnej obsadzie – chyba że chodzi o pracujących razem małżonków, partnerów itd. „Wprawdzie stosowny przepis mówi o obowiązku dla OSÓB PORUSZAJĄCYCH SIĘ pojazdem, co sugerowałoby brak konieczności stosowania zakryć na parkingu, gdy kierowcy odbierają odpoczynek dobowy lub tygodniowy w pojeździe, ale znając nasze służby stosujące dość swobodną wykładnię prawa, nie ma pewności czy nie będą one nakładać kar, gdy zobaczą śpiącego kierowcę bez maski” – komentuje prezes związku Transport i Logistyka Maciej Wroński w oficjalnym komunikacie.

„Ponadto obowiązek zakrywania twarzy nie będzie egzekwowany poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie kierowcy wykonujący międzynarodowe przewozy drogowe przebywają przez większość czasu pracy. Trudno także wyobrazić sobie jak kierowcy mają spożywać posiłek lub spać w maskach. Tym samym nie ma on racjonalnego uzasadnienia do objęcia tym obowiązkiem kierowców dwuosobowej załogi, a jego uciążliwość jest przecież oczywista” – czytamy dalej na stronie TLP.
W związku z tym związek zwrócił się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o zmianę dopiero co wprowadzonych przepisów lub wydanie ich rozsądnej interpretacji (wystąpienie TLP w tej sprawie jest dostępne TU).

*

Obowiązek noszenia maseczek a kontrola

Obowiązek noszenia maseczek rodzi pewne trudności w razie kontroli, podczas której konieczne jest potwierdzenie tożsamości kierowcy lub pasażera przez policjanta, inspektora lub strażnika granicznego. W takiej sytuacji przedstawiciel służb może zażądać odsłonięcia ust i nosa. Jak czytamy w nowo przyjętych przepisach: „Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie organów uprawnionych w przypadku legitymowania tej osoby w celu ustalenia jej tożsamości”.

Jednocześnie nie można zapominać o pewnych procedurach związanych z kontrolą drogową w czasie epidemii. Przede wszystkim nie należy wysiadać z auta. Kierowca powinien uchylić okno jedynie na tyle, aby możliwa była komunikacja. Niewskazane jest również przekazywanie dokumentów, chyba że funkcjonariusz zadecydował o zatrzymaniu prawa jazdy. W innym przypadku wystarczy, że kierowca pokaże je przez szybę, aby możliwe było spisanie i zweryfikowanie danych.

Nakaz zakrywania nosa i ust na pewno będzie oznaczać spore utrudnienia w egzekwowaniu kar za wykroczenia zarejestrowane za pomocą fotoradaru, szczególnie w sytuacji, kiedy pojazd jest użytkowany przez więcej niż jedną osobę.

*

Mandaty za brak maseczki

Jak wskazało Ministerstwo Zdrowia, egzekwowanie obowiązku nakładania maseczki w przestrzeni publicznej za pomocą mandatów to ostateczność. Z mandatem muszą się jednak liczyć osoby, które nie reagują na pouczenia. Prawdopodobnie dotyczyć to będzie osób, które wielokrotnie zostały przyłapane na przebywaniu w ogólnodostępnej z odsłoniętymi ustami oraz nosem. Mandat może wynieść 500 zł, kara administracyjna to już od 5 do 30 tys. zł.

*

Kiedy obowiązek noszenia maseczek zostanie zniesiony?

Nakaz zakrywania nosa i ust będzie obowiązywał do odwołania. Trudno w tym momencie przewidywać, kiedy to się stanie. To samo tyczy się nowych zasad przeprowadzania kontroli drogowej.

maska-covid

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0
245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0