Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Nieuczciwi kierowcy polskich ciężarówek, jeździli na kartach innych kierowców

Kontrola_czas_pracy_18.09.2020_Nr1

Kierowcy czeskiej i polskiej ciężarówki rejestrowali część przejechanych tras na kartach należących do innych osób – ujawnili podczas standardowych kontroli funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Za popełnione naruszenia przepisów odpowiedzialność ponieśli nie tylko kierowcy.

Zestaw należący do czeskiego przewoźnika zatrzymano do kontroli na odcinku ekspresowej „siódemki” w okolicach Miłomłyna (powiat ostródzki) w czwartek (17 września). W chwili zatrzymania kierowca rejestrował swoje aktywności na karcie należącej do innej osoby. Na podstawie danych z tachografu oraz karty kierowcy stwierdzono, że kontrolowany mężczyzna używał nie swojej karty 24 i 25 sierpnia oraz 8, 9 i 17 września. Inspektorzy ITD zatrzymali drugą kartę do tachografu. Po analizie czasu pracy kierowcy zapisanych na dwóch kartach stwierdzono szereg naruszeń przepisów regulujących normy czasu pracy kierowców zawodowych. Jednym z najpoważniejszych naruszeń było m.in. prowadzenie pojazdu bez wymaganego odpoczynku dziennego przez 32 godziny i 6 minut przy dopuszczalnym maksymalnym czasie prowadzenia pojazdu w ilości 10 godzin. Kierowca pracował w okresie od 7 września 2020 r. od godz. 10:21 do 9 września 2020 r. do godz. 20:10. Najdłuższy odpoczynek w tym czasie wynosił 5 godzin i 7 minut.

Ten sam patrol ITD zatrzymał na drodze powiatowej w miejscowości Gwiździny (powiat nowomiejski) zestaw należący do polskiego przewoźnika. W tym przypadku kierowca również manipulował zapisami czasu pracy. Kontrola danych z tachografu i karty kierowcy wykazała, że 8, 9, 10, 11, 14 i 17 września kontrolowany mężczyzna używał karty swojego brata.

Obaj kierowcy posługiwali się nie swoimi kartami, aby ukryć swój faktyczny czas pracy i popełnione naruszenia. Tym sposobem chcieli wydłużyć sobie możliwość pracy na swojej karcie kierowcy. Za stwierdzone naruszenia przepisów ukarano ich wysokimi mandatami. Kierowca czeskiej ciężarówki mógł wyruszyć w trasę dopiero po odebraniu wymaganego odpoczynku dziennego i wpłaceniu kaucji na poczet przyszłej kary. Wobec czeskiego i polskiego przewoźnika wszczęto postępowania zagrożone wysokimi karami.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

Classic (66)

Kierowca ze Wschodu szuka pracy. Od czego zacząć i jaki ośrodek szkolenia kierowców wybrać?

Wymaganych przez przepisy szkoleń i badań nie należy bagatelizować, a już szczególnie – nie w dobie pandemii koronawirusa, kiedy rynek pracy kierowców staje się coraz ciaśniejszy. Mariusz Kaczmarski z Ośrodka Szkolenia Kierowców i Operatorów Maszyn CLASSIC podpowiada, czego potrzebuje kierowca ze Wschodu, aby rozpocząć pracę w Polsce oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru ośrodka szkoleniowego.

2021-03-01
0
ograniczenia-ruchu

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

2020-11-27
0
kontrole-drogowe-francja

Użyczenie licencji transportowej – czy to się opłaca?

Licencja transportowa to jeden z dokumentów, które koniecznie musi posiadać przedsiębiorstwo, aby legalnie realizować przewozy. Czy można skrócić sobie drogę, zrezygnować z mnóstwa formalności i wymagań i po prostu pożyczyć licencję transportową od znajomej firmy? Czy przedsiębiorca może użyczyć innemu licencję za opłatą? Użyczenie licencji transportowej – sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

2020-11-27
0
IMG_20201124_102853

Wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu

Kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, chcąc uniknąć obowiązku rejestrowania swojego czasu pracy, wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu. Przedsiębiorcę zatrzymali do kontroli łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-11-26
0