Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

„Nasze problemy nas ratują”. Leszek Luda o sytuacji w europejskim transporcie oraz o korzyściach ze członkostwa w PUT [WYWIAD]

luda

Nie od dziś wiadomo, że w społeczności i wspólnym działaniu tkwi ogromna siła. Właśnie na takim założeniu opiera się działalność Polskiej Unii Transportu. To społeczność przewoźników wzajemnie wspierających się w codziennym funkcjonowaniu oraz dopingujących się w budowaniu konkurencyjności polskiego transportu. O tym, co zyskują firmy z członkostwa w PUT, ale także o problemach przewoźników wynikających chociażby ze zmieniającego się ustawodawstwa Unii Europejskiej, opowiedział nam prezes Polskiej Unii Transportu, Leszek Luda.

Redakcja: Polska Unia Transportu aktywnie wspiera przewoźników. Na co dokładnie może liczyć członek PUT?

Leszek Luda: Przede wszystkim na rzetelną informację o zmianach przepisów w Polsce i Unii Europejskiej czy wymaganiach poszczególnych krajów. Otrzymuje ją głównie w mailingu. Uważam to za najważniejszy atut członkostwa. Do tego dochodzi aktywne uczestniczenie w zmianach prawa – nasi członkowie mogą wyrażać opinie na temat projektów ustaw dotyczących branży.

A ponadto słynne, tańsze paliwo! Mamy wynegocjowane stawki poniżej cen hurtowych Orlenu i Lotosu, czyli możemy oferować przewoźnikom paliwo tańsze o 30-40 gr za litr. To bardzo dużo. Negocjujemy też niższe ceny leasingów czy zakupu pojazdów oraz pomoc w optymalizacji podatku od środków transportu. I dalej: członkostwo to tańsze ubezpieczenia, tańsze szkolenia, mediacje w konfliktach czy pomoc w znalezieniu kancelarii prawnej. Ponadto uczymy naszych członków, jak powinny wyglądać dokumenty oraz jak sporządzać umowy. Na koniec wspomnę o słynnym spotkaniu przewoźników w Krzyżowej, podczas którego osoby zgromadzone wokół PUT mają możliwość porozmawiania z prawnikami, inspektorami pracy, inspektorami transportu drogowego i ekspertami z innych dziedzin oraz zasięgnięcia opinii i porady. Podczas spotkania przewoźnicy mają też dostęp do nowinek technologicznych czy nowoczesnych pojazdów.

Poza tym należy pamiętać, że będziemy mieli prawo wstawić się za przewoźnikiem, któremu grozi utrata dobrej reputacji!

Czyli kompleksowe wsparcie od A do Z.

Tak. Oprócz wymienionych form wsparcia planujemy jeszcze uruchomienie podstrony z czarną listą nierzetelnych firm. Gałęzi naszej działalności jest sporo, bo po prostu kiedy przychodzą do nas przewoźnicy z propozycjami, staramy się wcielać ich pomysły w życie.

Polską Unię Transportu widzimy w związku z tym jako rozbudowaną siatkę kontaktów i wartościowych relacji. Każdy partner wzbogaca PUT, wnosi w unię nową wartość. Jak w tę ideę wpisuje się współpraca z naszą giełdą ładunków i transportu Cargo.PL?

Jesteśmy otwarci na współpracę z firmami, które są w stanie zaoferować coś atrakcyjnego dla naszych członków. Od lat znam ludzi, którzy tworzą giełdę w Polsce – nawiązanie kontaktu i rozpoczęcie wspólnych działań było więc łatwe. Cargo.PL przygotowało ciekawe promocje i warunki dotyczące dostępu dla członków Polskiej Unii Transportu. Poza tym same funkcjonalności systemu są interesujące, np. powiązane firmy czy dostęp do listy firm zablokowanych – to pomaga w podejmowaniu codziennych decyzji dotyczących wyboru kontrahentów.

Polska Unia Transportu służy aktywnym wsparciem informacyjnym – ten wątek pojawił się już podczas rozmowy. Ogrom tych informacji dotyczy na pewno również Pakietu Mobilności. Niektóre z nich zatrważają! Wydaje się, że Unia Europejska przestała być miejscem przyjaznym przewoźnikom.

Muszę sprostować: Unia nadal jest miejscem przyjaznym przewoźnikom, ale nie ze wszystkich krajów. Na pewno nie dotyczy to firm z Europy Wschodniej. Sytuacja jest skomplikowana. Niemcy mają taki sam problem jak my – brakuje im tam kierowców. Lukę częściowo zapełniają kierowcy z polskich firm. Jeśli przestaną to robić, stawki na rynku niemieckim automatycznie pójdą w górę, co od razu odczuje gospodarka oraz konsumenci. Pakiet Mobilności w zapowiadanej formie dotknie oczywiście też polski transport. Zawiera pomysły typowo socjalne, a w ogóle nie bierze pod uwagę gospodarki. W końcu idą wybory…

Pogdybajmy trochę. Co będzie, jeśli lub gdy pomysł, aby kierowca podpisywał umowę o pracę opartą o przepisy kraju, w którym realizuje przewozy, przejdzie w zapowiadanej formie?

To bardzo ciekawa kwestia. Bo w ilu krajach w skali miesiąca może przebywać kierowca realizujący przewozy na terenie Unii? We wszystkich! Nie wyobrażam sobie, jak można w takim przypadku rozdzielić opłaty socjalne. Kto zapłaci świadczenia, jeśli kierowca zachoruje? Albo który kraj wypłaci świadczenia niepracującej żonie kierowcy ciężarówki? To niewykonalne! W mojej opinii Pakiet Mobilności nie powstał z myślą o firmach transportowych, a o pracownikach, który wyjeżdżają za granicę na kilka miesięcy, pół roku czy na rok i pracują tam na stałe.

Z jednej strony Pakiet Mobilności, z drugiej strony kolejne zmiany, czyli Brexit. Jak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie na polskich przewoźników?

Polscy przewoźnicy szybko dostosują się do zmian i wymagań wynikających z Brexitu. Nie mam tutaj wątpliwości. Trudno przewidzieć jednak, jak duże będą straty. Wiele będzie zależeć od szybkości odpraw celnych przeprowadzanych przez urzędy celne, które jeszcze nie powstały. Nie wiemy, jakie będą procedury. Do tego dochodzi kwestia umowy bilateralnej – bo w końcu Wielka Brytania stanie się krajem trzecim. Możliwe, że nie będziemy mogli wozić niektórych towarów.

*

leszel-luda

Polska Unia Transportu i Cargo.PL

*

Problemy przychodzą więc z Zachodu, z Wysp, od dłuższego czasu ze Wschodu. W jakim kierunku może rozwijać się w związku z tym polski transport?

Ostatnio czytałem, że w 14 dni można przyjechać z Chin! [śmieje się]

Czyli bardzo Daleki Wschód?

Paru moich kolegów już w latach 90. jeździło stepem do Kazachstanu. Wtedy nie było tam jeszcze żadnych dróg! A tak już zupełnie poważnie, jestem pewien, że sytuacja sama się rozwiąże. Mamy zbyt dużo przewoźników na rynku, stawki są niskie, ale brakuje kierowców. Gdyby nie brakowało dzisiaj kierowców, polski transport sam by się „wykończył”.

Czyli te problemy paradoksalnie nas ratują?

Problemy nas ratują, dokładnie. Bo naprawdę nie ma kto jeździć! Chcieliśmy otworzyć szkołę branżową o profilu kierowca-mechanik przy Międzynarodowej Wyższej Szkole Transportu i Logistyki we Wrocławiu, w której młodzi ludzie mieliby możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii B, a dodatkowo zdobywania dalszych umiejętności i kwalifikacji. Zainteresowanie było jednak minimalne. Najwyraźniej rodzicom szkoły branżowe źle się kojarzą; nie mają szacunku dla zawodów opartych na pracy fizycznej. Wszyscy jesteśmy wykształconymi prawnikami i lekarzami, a specjalistów typu mechanik czy tokarz brakuje.

Tak naprawdę na fakcie, że coraz więcej ludzi studiuje, zarabiają przede wszystkim banki. Studia bardzo często są płatne, więc trzeba zapożyczyć się w banku na utrzymanie, na zapłacenie czesnego.

Społeczeństwa się rozwijają, powstają nowe technologie, zmianie ulega struktura potrzeb, a co za tym idzie – zmieniają się warunki na rynku. Transport nie jest w tym wypadku wyjątkiem. Kiedyś wartością były towary, bo nawet jak ktoś miał pieniądze, to nie było na co ich wydać. Później cenniejsze stały się właśnie pieniądze, bo towarów do kupienia było coraz więcej. Jeszcze kilka lat temu dobrem deficytowym była praca. Teraz społeczeństwo wchodzi na kolejny poziom – cenimy wygodę, równowagę między wolnym czasem a pracą. Wartością staje się wiedza i specjalistyczne umiejętności. Przesadny konsumpcjonizm coraz częściej jest zastępowany modą na minimalizm i lokalne produkty. Internet i usługi elektroniczne wypierają z rynku niektóre towary. Samochody zaczynają jeździć same, paczki dostarczane są dronami, zasoby ropy naftowej są ograniczone. O takich zmianach powinniśmy teraz myśleć. Bo przepisy prawa zmieniały się, zmieniają i zmieniać się będą. Przeżyliśmy lata 90., wejście do Unii Europejskiej, do strefy Schengen. W trakcie tych zmian koniec branży transportowej zapowiadano średnio dwa razy w roku – przy każdej większej zmianie przepisów, dyrektyw czy umów międzynarodowych.

Prawda, w którą najtrudniej nam uwierzyć jest taka, że zmiany będą zawsze, a prawdziwy problem nie leży w tym, że następują, tylko w tym, że na siłę staramy się je zatrzymać. Zamiast z nimi walczyć, powinniśmy raczej zastanawiać się nad tym, jak wykorzystać je do rozwoju i zyskania przewagi na rynku. Bez umiejętności dostosowywania się i szukania nowych szans nie będziemy w stanie przetrwać prawdziwych zmian. Jak sobie poradzimy, kiedy np. samochody zostaną zastąpione automatycznymi dronami? Albo hyperloop pozwoli na błyskawiczny transport ładunków na duże odległości? Każda zmiana, z którą teraz musimy się zmierzyć, uczy nas czegoś nowego. Firmy, które to wiedzą, poradzą sobie w każdej sytuacji. Będą świadczyć coraz lepsze usługi, zdobywać kontrahentów i tworzyć miejsca pracy, na których pracownikom będzie zależeć.

Dziękujemy za rozmowę!

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0