Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

MSZ: pracownik wyjeżdżający do innego kraju UE musi otrzymywać informację o warunkach. Dotyczy to także kierowców

rozladunek

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza, że pracownik wyjeżdżający do innego kraju UE musi otrzymywać informację o warunkach zatrudnienia w tym kraju, ponieważ gwarantuje to dyrektywa o pisemnym powiadomieniu.

NSZZ Solidarność podczas posiedzenia Zespołu ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego poprosiło o wyjaśnienie nieprawidłowości wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy z dnia 14 października 1991 r. w sprawie obowiązku pracodawcy dotyczącym informowania pracowników o warunkach stosowanych do umowy lub stosunku pracy (91/533/EWG). Odpowiedź od minister Renaty Szczęch potwierdziła, że art. 29(1) Kodeksu pracy nie realizuje celu dyrektywy i musi zostać zmieniony.

Zgodnie z art. 4 dyrektywy 91/533/EWG pracownicy kierowani do pracy w innym państwie członkowskim na okres dłuższy niż miesiąc powinni otrzymać przed wyjazdem dokument zawierający przynajmniej takie informacje dodatkowe, jak czas trwania zatrudnienia za granicą, walutę, w której będzie wypłacane wynagrodzenie, informację o świadczeniach pieniężnych czy też o warunkach repatriacji pracownika. Tymczasem art. 29(1) Kodeksu pracy odnosi się tylko do umowy o pracę z pracownikiem skierowanym do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej.

- Wobec tego, że obecnie na poziomie Unii toczy się też dyskusja odnośnie możliwości zmian w dyrektywie o pisemnym powiadomieniu, będziemy sugerować wpisanie do dyrektywy w art. 4 krótszego terminu i innych ważnych dla delegowanych informacji dodatkowych. Pracownicy są często delegowani na okresy krótsze i chodzi o to, by zapewnić im dostęp do informacji nie tylko wówczas, gdy wyjeżdżają na ponad miesiąc, jak stanowi dyrektywa. Obecnie pracownik delegowany często nie wie, jakie warunki zatrudnienia mają do niego zastosowanie w kraju wykonywania pracy. Odpowiednia nowelizacja dyrektywy 91/533/EWG może mieć dla tysięcy pracowników delegowanych przełomowe znaczenie – stwierdza dr Ewa Podgórska-Rakiel z NSZZ „Solidarność”.

Prace w zakresie zmiany Kodeksu pracy w kierunku zapewnienia zgodności z prawem Unii Europejskiej podjęte mają zostać w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Źródło: Inicjatywa Mobilności Pracy

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0