Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Kwarantanna a kierowca zawodowy [KOMPENDIUM WIEDZY]. Jak do niej nie dopuścić?

kwarantanna-a-kierowca

Kwarantanna, którą objęte są osoby po przekroczeniu granicy, to jedna z metod walki z COVID-19, jaką przyjęło wiele państw. Najczęściej jednak owe granice przekraczają kierowcy zawodowi, którzy przecież niemalże walczą o to, aby nie naruszyć ciągu dostaw na terenie Unii. Czy oni również są nią obejmowani? Czy to jest zgodne z prawem? I najważniejsze: co zrobić, aby do kwarantanny nie dopuścić? Kwarantanna a kierowca zawodowy – przeczytaj. 

Uwaga! Prezentujemy oficjalne zaświadczenia dla kierowców zawodowych!

Każde państwo naszej terytorialnej wspólnoty podjęło działania, aby zmniejszyć liczbę zachorowań. Jednym z tych działań jest kontrola graniczna oraz obowiązkowa kwarantanna. Wprowadzenie tej restrykcji odbiło się na branży transportowej: gigantycznymi korkami, chaosem, niewiedzą. Spróbujmy powalczyć zatem z tym ostatnim.

Kwarantanna a kierowca zawodowy

Gdzie był początek chaosu?

Słowo „kwarantanna” zmroziło polską branżę transportową. Rządzący szybko jednak sprecyzowali, że w Polsce kwarantanna nie obejmuje kierowców zawodowych przekraczających granicę pojazdem, którym wykonuje przewóz. Jednocześnie przyszła ulga i… kolejna niepewność. Co bowiem z tymi, którzy przekraczają granice autami osobowymi i firmowymi busami? – Na efekt tego chaosu nie musieliśmy czekać długo. Szybko wprowadzane ustawy, które oczywiście mają na celu walkę z pandemią, ale wykonywane są przez podmioty, które nie mają dostosowanych wytycznych, a jedynie przedkłada się im suchą ustawę. Ktoś inny ją interpretuje i wydaje polecenia kolejnym. Koniec tego łańcucha zna każdy: klęska – komentuje sytuację Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP. Dodajmy do tego jeszcze wątpliwości związane z tym, czy spod przepisów wyłączeni są również kierowcy zajmujący się tzw. transportem lekkim i mamy istny informacyjny koktajl mołotowa. Który w pewnym momencie musi wybuchnąć. I wybuchł. Efektem tego było posiedzenie Komisji Europejskiej.

Kwarantanna a kierowca zawodowy

Komisja Europejska zabiera głos

23 marca Komisja Europejska opublikowała wytyczne dla transportu. Celem było wprowadzenie jednolitej polityki walki z koronawirusem – zmobilizowanie państw do tego, aby wdrożyły zalecane rozwiązania i tym samym usprawnili działanie branży transportowej w tych trudnych czasach. Komisja zalecała m.in.: tworzenie „zielonych pasów”, zawieszenie zakazów, zminimalizowanie formalności na przejściach granicznych czy też firmach zajmujących się nadawaniem/odbieraniem towarów. Odniosła się również do niezwykle ważnej kwestii, jaką jest kwarantanna u kierowców zawodowych.

Kwarantanna a kierowca zawodowy

Polska: co wiemy na dziś?

W Polsce zasady obejmowania kwarantanną kierowców zawodowych są następujące. Kierowca zawodowy przekraczający granicę nie podlega dwutygodniowej izolacji. Nie ważne, czy przekracza granicę ciągnikiem, czy też autem osobowym lub firmowym. Oczywiście ma to miejsce tylko wówczas, gdy nie przejawia żadnych oznak chorobowych. – Kierowca zawodowy może wykazać przed służbami fakt, że jest zatrudniony w firmie transportowej, przedłożyć certyfikat zawodowy oraz przedstawić stosowne zaświadczenie przygotowane przez Komisję Europejską oraz drugie, przygotowane przez zespół naszych specjalistów. Zaświadczenia te, przygotowane specjalnie z myślą o branży i przetłumaczone na urzędowe języki, mają pomóc kierowcom w przekraczaniu granic. Te same formalności dotyczą oczywiście kierowców poruszających się pojazdami poniżej 3,5 tony. Z tym wyjątkiem, że nie przekażą oni osobie kontrolującej certyfikatu zawodowego, ponieważ takowego nie posiadają – kontynuuje ekspert, Mariusz Hendzel z Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Kwarantanna a kierowca zawodowy

Europa: co wiemy na dziś?

W Europie sytuacja kształtuje się podobnie, poza niektórymi wyjątkami. Unia Europejska jest wspólnotą, jednak pomimo tego, każde państwo członkowskie ma prawo do działań własnych. I z takiego właśnie prawa skorzystały Węgry. Kierowca zawodowy wyposażony nawet w niezbędne dokumenty, w tym zaświadczenia, wjeżdżając na terytorium Węgier i przewożąc towary z Włoch, Korei PD, Chin, Iranu oraz Izraela, przechodzi obowiązkową, dwutygodniową kwarantannę. – Podsumowując zatem sytuację w Europie, należy przyjąć, że poza wyjątkiem Węgier, na tę chwilę restrykcje dotyczące izolacji kierowców zawodowych są takie same jak w Polsce. Kierowca zawodowy prowadzący pojazd o dowolnej masie przekracza granicę wyposażony w niezbędne dokumenty, m.in.: certyfikat oraz zaświadczenie Komisji oraz przygotowane przez Kancelarię ITD-PIP i nie jest on poddawany kwarantannie, jeżeli nie wykazuje oznak choroby – tłumaczy ekspert.

Kwarantanna a kierowca zawodowy

Zaświadczenia – jakie dokładnie? Otrzymaj wzór!

Zaświadczenia, o których mowa, są dwa. Pierwsze jest skonstruowane przez Komisję Europejską, drugie opracowane przez ekspertów z branży transportowej. Wyposażenie kierowców w oba, minimalizuje ryzyko jakichkolwiek niepewności przekraczania granicy niemalże do minimum. Zaświadczenie przygotowane przez ekspertów jest przetłumaczone na język angielski, niemiecki, francuski, włoski oraz hiszpański. – Kierowca posiada zatem poświadczenie zatrudnienia w firmie transportowej we najważniejszych językach urzędowych Europy. Oba zaświadczenia przekazujemy bezpłatnie, po kontakcie pod adresem: [email protected] – informuje ekspert.

***

Przeczytaj także:

Koronawirus a czas pracy kierowcy. Jak opisać wykresówkę, kiedy kierowca nie może rozpocząć odpoczynku?

Kwarantanna a kierowca zawodowy

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0