Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Kierowcy ciężarówek: życie z pasją [Facebookowy przegląd, cz. 2]

glowne_skandynawia

Tym razem nie moglibyśmy nie wspomnieć o Almerce. Patrycja udowadnia, że „YES, WE CAN!” – kobieta za kierownicą ciężarówki to nie mit, legenda, a coraz częstsze zjawisko w polskiej branży transportowej. Przykładem świeci tu również Aneta ze Skandynawskiej jazdy. Po norweskich drogach pędzi też Szymek. Marcin promuje zdrowy tryb życia, możliwy nawet w tym zawodzie, Hubert urzeka swoją wielką miłością do pracy kierowcy, Adam zaś oczarowuje gawędziarskim talentem. Przedstawiamy kolejny odcinek cyklu „Kierowcy ciężarówek: życie z pasją”.

Rozważna i romantyczna

Patrycja Rzenno, znana jako „Almerka”, udowadnia, że zawołanie „Kobiety na traktory!” nie straciło na aktualności ani trochę. No, może tym razem nie na traktory, a na ciągniki. A dokładniej: na wielkie ciężarówki. Jeździ „jak baba”, czyli rozważnie, odpowiedzialnie i kulturalnie, ustanawiając bardzo pozytywny wzorzec.

Patrycja, kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boi i z ciężarówkami jest za pan brat. Zresztą, czego miałaby się bać, skoro jeździ od dziecka? Zaczęło się od taty i Kamaza z przyczepą – dziewczynka siadała mu na kolanach i przyciskała gaz. Zawód ma więc we krwi.

Co jej przeszkadza? Przede wszystkim kultura jazdy na polskich drogach oraz często zaściankowe podejście kolegów po fachu do kobiety-kierowcy. I kiedy ktoś przez CB radio mówi do niej „per” pan. A co kocha w tej pracy? Samodzielność i samowystarczalność. Uważa, że to praca dla indywidualistów.

O Patrycji „Almerce” zrobiło się głośno dzięki programowi Discovery Channel „Polscy Truckersi”. Zachwyca tam zdroworozsądkowością, wyważeniem i cierpliwością – cechami, które w zawodzie kierowcy są na wagę złota.

almerka_discovery

Fot. Discovery Channel

„All You Need Is Love”

Nazywa się Hubert Śliwa, a za kółko dużego zestawu wsiadł w marcu 2013. Tyle mówi sam o sobie, czego zaś można się o nim dowiedzieć z fanpage’a Truck’N Roll? Hubert ma w swoim sercu wiele miłości. Przede wszystkim – do swojej ciężarówki. Pucuje ją, dba o nią, myśli o niej pewnie nawet podczas snu. I robi jej naprawdę świetne zdjęcia, pokazując światu najlepsze ujęcia i jej „lepsze” profile. Drogę też kocha, co uwiecznia m.in. na swoich filmach. Nie spodziewajmy się jednak typowego „live streamu” z jazdy okraszonego komentarzem autora. Hubert montuje różne ujęcia (ciężarówka przejeżdżająca tuż nad kamerą, stado krów spacerujących poboczem, bezmyślny kierowca osobówki, który wymusza pierwszeństwo, ostre hamowanie za inną ciężarówką, wiejska droga i koła, które ugrzęzły w błocie), przedstawiając interesującą kompilację swoich tras.

kierowca_hubert

Fot. Truck’N Roll 

Ciężarówką w zaspę

Zimowe klimaty, zaśnieżone drogi, łosie wybiegające na autostrady – tak się jeździ po Skandynawii, za to ten region kochamy i… nienawidzimy. Zdecydowanie więcej tego pierwszego jest w Anecie, kolejnej przedstawicielce płci pięknej, która zdecydowała się na pracę kierowcy i to w bardzo wymagających warunkach. Fanpage Anety spełnia nasze dwie potrzeby: marzeń o podróżach, chłonięcia klimatu dość „egzotycznych” dla nas kraju, przygód rodem niemal z „Przystanku Alaska” oraz zaspokojenia ciekawości, jak wygląda praca kierowcy na dalekiej Północy.

Na „Skandynawskiej jeździe” same ciekawe rzeczy. Co na przykład? Ano parę słów o systemie nacinania nowych opon zimowych, który ma wspomagać jazdę po śniegu i lodzie oraz spory post o przepisach dotyczących zimowej jazdy w Norwegii. Poza tym Aneta wrzuca na fanpage takie zdjęcia mijanych po drodze miejsc, że aż chcemy rzucić wszystko i ruszyć w trasę….

skandynawska-jazda

Fot. Skandynawska jazda 

Jeszcze dalej niż Północ 
„Młody chłopak z dużymi ambicjami” – przedstawia się na fanpage’u Szymek. On też lubi skandynawskie klimaty, szusując po drogach zachwycającej Norwegii. Opowiada o interesujących spotkaniach z trasy: tu piękna ciężarówka, tu zabytkowe dostawczaki, a tam dostojny łoś. Oczekiwanie na załadunek, poszukiwanie miejsca na parkingu, mycie naczepy, długo wyczekiwana pauza, stanie w korku – Szymek relacjonuje to wszystko, pokazując cienie i blaski pracy kierowcy w Skandynawii.

Sporo jest blasków, tylko trochę cieni. Mimo to chłopak chyba trochę tęskni za domem – w kabinie zawiesił szalik w kolorach biało-czerwonych, żeby nie zapominać o tym, co liczy się najbardziej.

mlody-kierowca

Fot. Szymek “młody” – praca kierowcy ciężarówki to moja pasja

Sportowo za kierownicą

Marcin to bardzo ciekawy „przypadek”. Owszem, jeździ. Opisuje swoją pracę i dzieli się doświadczeniami – jak najbardziej. Ciężarówka to jego życie – oczywiście. Ten fanpage jednak zdecydowanie różni się od pozostałych. Marcin Woźniak promuje bowiem aktywny, sportowy tryb życia. Tak, to możliwe, nawet jeśli cały dzień spędzamy za kółkiem. Poranki zlatują mu na bieganiu, wozi ze sobą podstawowy ekwipunek, zestaw sprzętu do ćwiczeń, czasami zabiera też rower. To jedyny sposób, aby zneutralizować rozsadzający go nadmiar energii. „Za każdym razem, kiedy wracam do domu, nosi mnie jak zwierzę, dlatego zwiększam liczbę treningów” – pisze. Udowadnia, że ćwiczyć można (i trzeba!) wszędzie, zarówno na parkingu, jak i na pięknej plaży. Nie uznaje wymówek, jednak zamiast dyscyplinować, wydaje się mówić: WARTO. Chociażby dla dobrego samopoczucia. Jest prawdziwym wzorem do naśladowania również jeśli chodzi o dietę, a raczej tzw. racjonalne żywienie. Na drugie śniadanie zjada sałatkę z tuńczykiem i ryż, na jego talerzu widzimy masę marchewek, brokułów, pomidorów.

Podglądamy, podziwiamy i… idziemy ćwiczyć!

sportowy-kierowca

Fot. Marcin Woźniak European Driver & Sport

Przed kamerą 
Adam za kółkiem 40-tonowca i… przed obiektywem kamery. Choć z zaangażowaniem śledzimy jego fanpage, to głównym środkiem przekazu Adama jest Youtube. Nagrywa dużo i namiętnie, pokazując zawód kierowcy ciężarówki od podszewki. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie rejestrowanie trasy. Adam opowiada, oczarowując gawędziarską charyzmą, na głos się zastanawia, jak wykonać manewr, wspomina skomplikowane trasy, komentuje wyjątkowo niebezpieczne sytuacje na drodze. Może zagadać nas na śmierć, zdradzając sekrety wczorajszego rozładunku, a my jeszcze mu za to podziękujemy. A ostatnio przeprowadził wywiad z innym kierowcą, panem Stanisławem, który przeżył spotkanie trzeciego stopnia z włamywaczem. Jest tu więc interesująco i edukacyjnie.

adam-kierowca

Fot. Adam za kółkiem 40-tonowca Ms Rifu

Kogo widzielibyście w kolejnej części naszego cyklu?

Fot. główna: Szymek “młody” – praca kierowcy ciężarówki to moja pasja

***
Przeczytaj także:

Kierowcy ciężarówek: życie z pasją [Facebookowy przegląd, cz. 1]

Komentarze

Gienio 2015-11-24 12:51

Super chłopaki takich kierowców mam potrzeba i oczywiście chyle głowę w kierunku pań pozdrawiam


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0