Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Kierowca-przewoźnik z magnesem

Magnes_Radom_20.11.2020_Nr1

Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Ciężarówkę z magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zatrzymał do rutynowej kontroli patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura.

Ciężarówkę, za kierownicą której siedział przedsiębiorca, zatrzymali do kontroli funkcjonariusze ITD na odcinku krajowej „dwunastki” w Radomiu w piątek (22 listopada) po godz. 22. W trakcie analizy danych z tachografu inspektor ujawnił, że kierowca w chwili zatrzymania do kontroli rejestrował na karcie odpoczynek zamiast jazdy. W tym celu przyłożył magnes do impulsatora skrzyni biegów. Mężczyzna przyznał się do winy, ale nie chciał wyjaśnić, w jakim celu używał magnesu. Prawdopodobnie chciał zarejestrować na swojej karcie 45-minutową przerwę, aby nie tracić czasu na postój.

Wobec przewoźnika wszczęte zostało postępowanie administracyjne z ustawy o transporcie drogowym. Za zakłócanie prawidłowej pracy tachografu magnesem przedsiębiorcy grozi 10 tysięcy złotych kary. Oprócz tego mężczyźnie grozi także odpowiedzialność karna. W trakcie jazdy z przyłożonym magnesem drogomierz ciężarówki nie rejestruje przejechanych kilometrów. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura. W związku z tym, że szofer wykorzystał 4 godziny i 28 minut jazdy, inspektorzy nakazali odbycie 45-minutowej przerwy. Kierowca, zanim ruszył w dalszą trasę po kontroli ITD, zdecydował się na odbiór odpoczynku dziennego.

Źródło: GITD

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0