Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Karty przedpłacone w firmie transportowej: wyjaśniamy, dlaczego to się opłaca

karta-prepaid-w-firmie-transportowej

Czy wykorzystywanie kart pre-paid w firmie transportowej się opłaca? Wystarczy kilka prostych obliczeń, aby wiedzieć, że TAK. Co więcej, z uwagi na specyfikę pracy kierowców i ich mobilność, transport to jeden z głównych sektorów, w których sprawdzają się karty przepłacone.

Karty przedpłacone w firmie transportowej działają na zasadzie „elektronicznej portmonetki”. Wpłacamy na nią dowolną kwotę i wręczamy kierowcy. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko związane z płatnościami gotówkowymi – kierowcy czują się bezpieczniej, kiedy nie mają przy sobie znacznych sum pieniędzy. Karty pre-paid gwarantują stały dostęp do firmowej gotówki, w zasadzie nie dotyczy nas więc ryzyko kradzieży, falsyfikacji czy pomyłki rozliczeniowej – w razie potrzeby kartę błyskawicznie można zastrzec, blokując wszelkie transakcje, lub wycofać z niej środki. Banki oferują karty imienne lub na okaziciela. Niektóre z instytucji dodatkowo narzucają limity transakcji w przypadku kart na okaziciela, np. do 500 zł, aby zminimalizować ryzyko, że wpadnie ona w niepowołane ręce.

Bezpieczeństwo i pewność

Jednocześnie pracownicy firm transportowych zyskują pewność, że w razie problemów na drodze, komplikacji czy awarii i związanych z nią nieplanowanych wydatków nie zostaną z niczym. W niespodziewanej sytuacji karta może być błyskawicznie doładowana przez właściciela firmy czy osobę zajmująca się finansami. „W nagłych sytuacjach, takich jak kolizja drogowa, czy awaria samochodu, możemy błyskawicznie za pośrednictwem bankowości internetowej doładować kartę danego pracownika, dzięki czemu niezbędne środki są mu natychmiast udostępnione” – tłumaczy Dawid Kalinowski, Prezes Euro Finannce Sp. z o.o.

Kartą przedpłaconą możemy płacić na stacji benzynowej, w sklepach, realizować wypłaty z bankomatów, ale również płatności związane z opłatami za przejazdy autostradami w kraju i za granicą. Niektóre z nich pozwalają ponadto na realizację operacji internetowych, czyli np. rezerwację hotelu za granicą za pośrednictwem Internetu.

Optymalizacja wydatków

Z korzystaniem z kart pre-paid w przedsiębiorstwie transportowym wiążą się również wymierne korzyści finansowe, wynikające przede wszystkim z możliwości zachowania większej kontroli nad wydatkami oraz przepływem gotówki. Rozliczenia gotówkowe są znacznie bardziej pracochłonne i problematyczne, z kolei dzięki posługiwaniu się kartą w trasie posiadamy wgląd do informacji o saldzie, popełnionych już wydatkach i przeprowadzonych transakcjach. Pamiętajmy również o możliwości ustalenia limitów dziennych transakcji (indywidualnych dla każdego kierowcy), które jednak w razie nagłej potrzeby możemy zdalnie zmienić. Karty przedpłacone pozwalają jednocześnie na rozliczanie wydatków służbowych i przeprowadzenie analizy wydatków w firmie, co wpływa na optymalizację kosztów prowadzenia działalności. „Z naszych doświadczeń wynika, że klienci wprowadzający karty pre-paid, szybko przekonują się do nowego rozwiązania. Doceniają zwłaszcza redukcję kosztów związanych z wymianą walut i obsługą kasową zaliczek oraz dostęp do szczegółowych zestawień wydatków w internecie lub aplikacji mobilnej” – mówi Marta Postek, kierująca Wydziałem Bankowości Transakcyjnej w Banku Millennium.

W złotówkach albo w euro

Doładowujemy ją dowolną kwotą w złotówkach lub w konkretnej walucie obsługiwanej przez kartę w danym banku . W wielu przypadkach możliwe jest doładowanie dowolną kwotą w euro, funtach lub dolarach, w związku z czym nie jesteśmy obciążani kosztami przewalutowania, jednak jeśli karta jest w złotówkach, w razie użytkowania za granicą operacje są przeliczane według kursu z danego dnia.

W kolorach firmy

Karty pre-paid oferowane przez banki mogą być personalizowane. Można przypisać je do konkretnego kierowcy, a nawet umieścić na nich numer rejestracyjny pojazdu, z którym związane są realizowane operacje finansowe. Jeżeli pragniemy, aby karta stanowiła jeden z elementów identyfikacji wizualnej firmy, samodzielnie ją zaprojektujmy, nie zapominając o logo przedsiębiorstwa.

Ile to kosztuje?

Trzeba zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie wcale nie należy do kosztownych i nie obciąży nas kolejnymi, nieprzewidzianymi wydatkami. Najczęściej za kartę płacimy jedynie w momencie jej wydania, są to koszty rzędu 15-35 zł. Następnie musimy się kierować cennikiem w danym banku, w którym ją zamówiliśmy. Często dodatkowe opłaty wiążą się z korzystaniem z niektórych bankomatów, zwłaszcza za granicą oraz wypłatami większych kwot. Należy również sprawdzić, jak wygląda kwestia wpłat na konto dokonywanych w kasie lub wpłatomacie oraz przelewów internetowych.

Aby zamówić produkt, nie potrzebujemy wizyty w oddziale. Wniosek składamy online na stronie internetowej banku, następnie karta przesyłana jest na wskazany przez nas adres. Aktywujemy ją i ustalamy kod PIN. To bardzo proste. Może warto się skusić, przynajmniej na próbę?

Na podstawie: Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, PKO Bank Polski, Alior Bank, mBank, ING Bank Śląski

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0