Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Jak wybrać skuteczną firmę windykacyjną?

jak-wybrac-firme-windykacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z dochodzeniem należności swoich firm, coraz częściej dochodzą do wniosku, że trzeba coś z tą sprawą zrobić i powierzyć odzyskanie zaległych płatności profesjonalistom. Mnogość ofert na rynku jest ogromna. Zatem jak wybrać skuteczną firmę windykacyjną, która dodatkowo nie popsuje relacji z kontrahentami, kiedy do ich drzwi zapuka windykator?

Decyzję o wyborze firmy windykacyjnej warto podjąć jak najszybciej, gdyż w tym przypadku czas działa na niekorzyść wierzyciela. Trzeba jednak pamiętać, że przy wyborze należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Dla wierzyciela zazwyczaj głównym kryterium wyboru firmy jest cena. Im niższa, tym lepiej. Jednak cena, choć jest ważnym i niepodważalnie istotnym czynnikiem, nie powinna być w tym wypadku kryterium rozstrzygającym. Stawki proponowane przez firmy zewnętrzne różnią się od siebie w zależności od rodzaju przekazywanych spraw, ich etapu, ilości dni po terminie i kwoty zadłużenia. Cena jest również przedmiotem bezpośrednich negocjacji. Firmy windykacyjne z zasady nie dysponują sztywnym cennikiem swoich usług. Jeszcze do niedawna klient obligatoryjnie obciążany był zarówno opłatami wstępnymi, jak i innymi dodatkowymi, a niezależnie od tego miał obowiązek wnosić opłaty prowizyjne w zależności od wartości odzyskanego przez windykatora długu. Dziś cenniki większości dużych firm windykacyjnych zostały sprowadzone wyłącznie do wynagrodzenia prowizyjnego liczonego od faktycznie odzyskanych kwot. Rezygnuje się z wszelkich dodatkowych opłat wychodząc naprzeciw oczekiwaniom coraz bardziej wymagającego rynku.

Profesjonalista w zakresie zarządzania ryzykiem powinien  oferować klientom cały wachlarz działań od tych określanych jako profilaktyczne, a więc przeprowadzać ocenę ryzyka kredytowego kontrahenta (wywiad gospodarczy), monitorować to ryzyko, co wymaga jego ciągłej aktualizacji, nadzorować bieżące płatności (monitoring wierzytelności), a także dysponować wyspecjalizowaną kadrą umożliwiającą korzystanie z doradztwa prawnego. Ta kompleksowość usług ma ogromne znaczenie. Oferta takiej firmy powinna zawierać usługi związane z windykacją polubowną wierzytelności, ich restrukturyzacją oraz możliwością ich osobowego i rzeczowego zabezpieczania. Ważnym elementem – zwłaszcza przy niepowodzeniu windykacji polubownej – jest oferowanie przez firmę windykacyjną dochodzenia należności na drodze sądowej oraz, co nawet ważniejsze, aktywne nadzorowanie egzekucji komorniczej, a także reprezentowanie wierzyciela w postępowaniu układowym lub upadłościowym kontrahenta. Dużym atutem firmy windykacyjnej jest własna kancelaria prawna.

jak wybrać skuteczną firmę windykacyjną

Profesjonalizm działa?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????nia to aspekt, który wydaje się być oczywistym, choć warto pamiętać o tym, że nie powinien on sprowadzać się jedynie do znajomości procedur prawnych dochodzenia i zabezpieczania roszczeń czy znajomości mechanizmów przepływu środków w poszczególnych branżach. Ważna jest również specjalizacja w dochodzeniu należności – czy to od osób fizycznych, czy też od podmiotów gospodarczych, bo sposoby ich windykacji mogą się zasadniczo różnić. Warto także spytać przedstawicieli ocenianej firmy o stosowane w praktyce techniki negocjacyjne, bardzo często ma to decydujące znaczenie dla powodzenia windykacji. Należy się również upewnić, czy stosowane techniki negocjacyjne nie grożą zachwianiem dobrych, partnerskich stosunków z kontrahentem, zwłaszcza jeśli są to kontakty długofalowe i perspektywiczne.

Przedsiębiorcę zainteresowanego odzyskaniem swoich należności z reguły interesuje określona grupa dłużników – dobrze jest zatem sprawdzić, czy oceniana firma specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń od docelowej dla niego grupy dłużników. Ważna jest tu specjalizacja w windykacji długów branżowych, bo w niektórych z sektorach gospodarki windykacja musi uwzględniać specyfikę branży, na przykład sezonowość produkcji czy jej dystrybucji. Generalnie jednak na rynku obrotu wierzytelnościami najistotniejszy jest podział na firmy windykujące należności konsumenckie i wierzytelności biznesowe.

Dla skuteczności windykacji długu ma znaczenie fakt, czy firma podejmująca się odzyskania należności działa na terenie danego województwa lub regionu, czy też całego kraju. Jeszcze bardziej istotne jest dla wielu przedsiębiorców globalny zasięg działania takiej firmy. Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z odzyskaniem należności z zagranicy bardzo często borykają się z nieznajomością lokalnej specyfiki prawnej, mają trudności z wyborem doświadczonych i wyspecjalizowanych pełnomocników w przypadku konieczności podjęcia sprawy sądowej. Eksporterzy – zwłaszcza rozpoczynających działalność w handlu zagranicznym – powinni oni wybierać firmy działające nie tylko na terenie Polski,  ale windykujące należności z krajów całego świata.

Działający krótko na wymagającym rynku windykator nie musi oznaczać złego partnera biznesowego, ale jest oczywiste, że w tej branży zebrane na rynku doświadczenie ma olbrzymie znaczenie. Prekursorzy rynku wyznaczali i doskonalili schematy działania, co ściśle związane jest ze skutecznością windykacji – dlatego warto sprawdzić od kiedy działa dana firma windykacyjna.

jak wybrać skuteczną firmę windykacyjną

Warto też zwrócić uwagę na fakt, czy dane biuro windykacji jest zrzeszone w organizacjach windykacyjnych. W Polsce działają dwie takie organizacje – Związek Firm Windykacyjnych i Wywiadowni Gospodarczych oraz Polski Związek Windykacji. Znaczenie ma też możliwość uzyskania szerokiego, szybkiego i bezpośredniego dostępu do aktualnego stanu powierzonych spraw. W oferowanym przez coraz więcej firm dostępie do komputerowego systemu on-line można znaleźć informacje o wszystkich nawiązywanych przez negocjatorów z poszczególnymi dłużnikami. O każdej porze – bo często jest to usługa całodobowa – można sprawdzić ile pieniędzy zostało odzyskane, a ile jeszcze pozostało do zwindykowania. Bez dostępu do tych informacji nie ma możliwości szybkiej kontroli czy powierzone sprawy są prowadzone w należyty sposób. Natomiast dzięki systemowi on-line zleceniodawca nie tylko na bieżąco kontroluje prowadzone negocjacje, ale też może szybko wpływać na strategie przyjętą przez windykatora wobec wybranego dłużnika.

Autor: Maciej Jasiński, dyrektor windykacji w Coface

jak wybrać skuteczną firmę windykacyjną

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0