Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Google rusza z testami autonomicznych ciężarówek. Kierowca będzie nadzorował z fotela pasażera

WaymoTruck

Waymo, czyli marka należąca do koncernu Google, rozpoczęła testy zautomatyzowanych ciężarówek na publicznych drogach Teksasu. Pojazdy mogą pracować w trybie w pełni autonomicznym, jednak podczas testów są nadzorowane z fotela pasażera przez wyszkolonych kierowców-inżynierów.

Docelowo ciężarówki będą poruszały się całkowicie samodzielnie, a człowiek nie będzie musiał podejmować żadnych działań, chyba że dojdzie np. do niebezpiecznej sytuacji.

W odróżnieniu od wielu innych firm pracujących nad technologią pojazdów autonomicznych Waymo nie zdecydował się na realizowanie zleceń i konkretnych przewozów w ramach testów – do naczepy wstawiono stały balast, jednak nie są to ładunki przewożone w ramach komercyjnego transportu. Marka tłumaczy to koniecznością zachowania najwyższej ostrożności podczas testów. Do publicznej wiadomości nie podano jeszcze harmonogramu rozpoczęcia działalności komercyjnej przy wykorzystaniu pojazdów autonomicznych.

Projekt włączania pojazdów autonomicznych do ruchu cieszy się bardzo dużym poparciem władz. Zdaniem rządzących rozwój technologii pozwoli na zmaksymalizowanie wydajności istniejącego systemu transportowego oraz pozwoli wypracować i zabezpieczyć regionowi pozycję lidera w tym zakresie.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

ograniczenia-ruchu

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

2020-11-27
0
kontrole-drogowe-francja

Użyczenie licencji transportowej – czy to się opłaca?

Licencja transportowa to jeden z dokumentów, które koniecznie musi posiadać przedsiębiorstwo, aby legalnie realizować przewozy. Czy można skrócić sobie drogę, zrezygnować z mnóstwa formalności i wymagań i po prostu pożyczyć licencję transportową od znajomej firmy? Czy przedsiębiorca może użyczyć innemu licencję za opłatą? Użyczenie licencji transportowej – sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

2020-11-27
0
IMG_20201124_102853

Wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu

Kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, chcąc uniknąć obowiązku rejestrowania swojego czasu pracy, wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu. Przedsiębiorcę zatrzymali do kontroli łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-11-26
0
IVECO S-WAY NP (1)

Nowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo od IVECO

IVECO poszerza portfolio cyfrowych usług IVECO ON o pakiet Safe Driving, czyli zestaw funkcji służących poprawie bezpieczeństwa jazdy. Pokładowy system mierzy szereg kluczowych wskaźników (KPI) i generuje regularne raporty, dzięki którym kierowcy mogą doskonalić bezpieczny styl jazdy, a menedżerowie floty mogą promować wśród załogi kulturę bezpiecznej jazdy.

2020-11-26
0
Magnes_Radom_20.11.2020_Nr1

Kierowca-przewoźnik z magnesem

Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Ciężarówkę z magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zatrzymał do rutynowej kontroli patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura.

2020-11-25
0