Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Giełda przyznaje certyfikaty swoim użytkownikom! Certyfikat Cargo.PL już wkrótce w Polsce

1_1

Złoto, srebro czy brąz? Każdy z nas marzy o wyróżnieniu, które potwierdzi, że jesteśmy najlepsi, wręcz bezkonkurencyjni w tym, czym się zajmujemy. Nie inaczej jest w branży TSL. Aby nagradzać najbardziej pracowitych użytkowników giełdy, Cargo.PL niedługo wprowadzi system certyfikatów dla menadżerów firm. Certyfikat Cargo.PL będzie dowodem jakości i rzetelności. Rozwiązanie z powodzeniem wdrożono już w litewskim oddziale, Cargo.LT. 

Certyfikat Cargo.PL – co to takiego?

Certyfikat Cargo.PL stanowi swego rodzaju ocenę kwalifikacji, kompetencji zawodowych menadżerów firm transportowych i spedycyjnych. Potwierdza on wiedzę, doświadczenie i profesjonalizm użytkownika. W praktyce to przede wszystkim złota, srebrna lub brązowa ikonka przy koncie użytkownika giełdy Cargo.PL. Aby ją zdobyć, menadżer musi zdać szczegółowy test ze znajomości przepisów czy branży.

– Opracowaliśmy taki system, aby menadżerowie firm transportowych i spedycyjnych mogli sprawdzić poziom swojej wiedzy teoretycznej, ale także zweryfikować pewne umiejętności – tłumaczy prezes Cargo.PL Elwira Bogdanowicz. – W przyszłości nasze certyfikaty będą dawały firmom konkretną „wartość dodaną”, tak jak już ma to miejsce w krajach wschodnich, w których coraz więcej użytkowników decyduje się na rozpoczęcie procesu certyfikacji. Odznaczenie na poziomie złotym, srebrnym lub brązowym to bardzo istotny argument chociażby podczas przetargów. Także w przypadku, gdy firma wchodzi w relacje z nowymi partnerami biznesowymi – stanowi informację, że pracownicy danego przedsiębiorstwa to najlepsi eksperci w branży. Dla menadżera to z kolei doskonała okazja do poznania swoich mocnych stron oraz dziedzin, nad którymi powinien jeszcze popracować – opowiada.

Certyfikat Cargo.PL – co zyskuje użytkownik?

  •  odznaka-wyróżnienie w profilu użytkownika oraz profilu firmy,
  • wyższa pozycja firmy w rankingu firm Cargo.PL,
  • możliwość uzyskania przez firmę prestiżowego certyfikatu CargoGarant.

Jak zdobyć certyfikat Cargo.PL?

System certyfikacji jest dostępny dla każdego menadżera firmy zarejestrowanego na giełdzie Cargo.PL. Menadżer musi pozytywnie zdać test, w którego skład wchodzą pytania z zakresu przepisów regulujących dziedzinę transportu i przewozów.

Użytkownik podchodzi do jednego z systemów certyfikacji: Transport lub Spedycja, w odniesieniu do swojej specjalizacji. W zależności od wiedzy i doświadczenia menadżera oraz wybranego stopnia trudności może on zdobyć certyfikat złoty, srebrny oraz brązowy. Co istotne test certyfikatu brązowego jest przeprowadzany online, jednak srebrnego oraz złotego – wyłącznie „na żywo” podczas spotkania z przedstawicielami Cargo.PL. Warto zaznaczyć, że nawet podczas rozwiązywania certyfikatu online wdrażane są takie procedury bezpieczeństwa, które eliminują ryzyko nieuczciwych zachowań.

5_2

Certyfikat Cargo.PL dla menadżera, Certyfikat CargoGarant dla firmy

CargoGarant to z kolei – jak sama nazwa wskazuje – gwarancja jakości i niezawodności firmy. Mogą się o niego ubiegać firmy korzystające z systemu od min. 2 lat, cieszące się nieposzlakowaną opinią, a ponadto te, których menadżerowie pomyślnie przeszli testy i zdobyli certyfikaty użytkowników na poziomie złotym lub srebrnym. Oprócz oczywistych atutów związanych z pozytywnym wizerunkiem odznaczonego przedsiębiorstwa może ono liczyć również na:

  •  możliwość wstępnej kontroli negatywnych opinii oraz nieopłaconych faktur PRZED ich opublikowaniem na profilu firmy przez innego użytkownika,
  • przedłużony okres ważności ofert ładunków i transportu,
  • wyższą pozycję w rankingu Cargo.PL.

*

– Projekt certyfikatów rozpoczęliśmy na początku roku w naszej litewskiej giełdzie-siostrze, Cargo.LT. Certyfikujemy tam przede wszystkim menadżerów z Litwy, Łotwy i Estonii. Szczerze mówiąc, zainteresowanie użytkowników przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, a pomysł spotkał się z naprawdę entuzjastycznym przyjęciem. W związku z tym chcemy go wprowadzić również w Polsce – zapowiada prezes Cargo.PL Elwira Bogdanowicz.

4_2

3_2

2_2

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0