Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Francuscy przewoźnicy planują strajk, możliwe są blokady dróg

shutterstock_58087249-300x200

W ciągu ostatnich lat Francja bezskutecznie próbowała wprowadzić podatek, którym zostałyby objęte wszystkie drogi krajowe. Projekt „Eco-Taxe“ został odroczony, jednak na początku przyszłego roku zostanie wprowadzony mniej ambitny, ale obowiązkowy podatek drogowy dotyczący dodatkowych 4 tys. km dróg. Francuscy przewoźnicy, oburzeni tą decyzją, w październiku planują blokadę dróg.

Od 1 stycznia nowy podatek będzie obowiązkowy dla wszystkich samochodów ciężarowych, których masa całkowita przekracza 3,5 t. Wyjątek będzie dotyczył jedynie lokalnych rolników i wykorzystywanej przez nich techniki. Od 1 października  rozpoczęto testowanie nowego systemu, a od 1 stycznia 2015 roku podatek oficjalnie wejdzie w życie.

1 km jazdy nowymi płatnymi drogami będzie kosztował około 13 eurocentów.  Dokładna cena będzie zależała od klasy emisji i liczby osi pojazdu. Szacuje sie, że przewóz w tym kraju dla przewoźnika wzrośnie o około 2 procent.

Stowarzyszenie francuskich przewoźników, większą część którego stanowią mali i średni przewoźnicy, postawiło władzom francuskim ultimatum. Jeśli władze nie zrezygnują z planowanego podatku, rozpoczną się protesty i blokady dróg.

W następnym tygodniu władze francuskie muszą podjąć decyzję, w przeciwnym razie 17 października na drogach krajowych rozpoczną się masowe protesty. Przewoźnicy planują nie tylko zakłócić ruch na niektórych odcinkach dróg, ale też nie wykluczają  możliwości zerwania przewozu ładunków.

Przedstawiciele władz wzywają przewoźników do powstrzymania się od takich zamiarów, twierdząc, że podatek został rozpatrzony ponownie i zmniejszony –  co prawda na razie jeszcze nie został ogłoszony.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Transport drogowy

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0