Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Długie terminy płatności, śmieszne stawki. Rynek w czasie pandemii wykorzystuje przewoźników – zgłoś to!

kontrole-drogowe-francja

Nieuzasadnione, przedłużone terminy płatności, narzucanie takich warunków, których spełnienie wiązałoby się z naruszeniem przepisów, rażąco niskie stawki… Niestety sytuacja na rynku spowodowana przez pandemię spowodował nasilenie patologicznych zachowań. Związek pracodawców Transport i Logistyka Polska chce im przeciwdziałać. 

Do takich praktyk, w których kontrahenci branży wykorzystują przymusową sytuację przedsiębiorców wykonujących transport drogowy, należą m.in.:

  • nieuzasadnione wydłużanie terminów płatności za wykonywane przewozy w okresie epidemii COVID-19,
  • narzucanie przewoźnikom warunków przewozu, które spełnienie nie jest możliwe bez naruszenia obowiązujących przepisów prawa krajowego lub unijnego,
  • zlecanie przewozów za stawki, których wysokość rażąco odbiega od średniej rynkowej i jednocześnie nie pozwala nawet na pokrycie kosztów ponoszonych przez przewoźników,
  • dyskryminacja przewoźników i ich kierowców ze względu na narodowość (zastrzeganie zleceń dla przewoźników i/lub kierowców określonej narodowości lub ich wykluczanie ze względu na to kryterium, różnicowanie stawek frachtów w zależności od narodowości etc.).

*

Takie praktyki mają miejsce  m.in. podczas przetargów urządzanych przez kontrahentów branży transportowej. Zdarza się, że w takich przetargach startują powołane ad hoc lub nieznane wcześniej na rynku spedycje, które korzystając z nadpodaży usług transportowych, składają oferty znacznie odbiegające od warunków rynkowych, aby później szukać znajdujących się w trudnej sytuacji przewoźników, którzy walcząc o płynność finansową, podejmą się wykonania nieopłacalnego zlecenia.

Takie działania o spekulacyjnym charakterze niszczą znajdujący się w trudnej sytuacji rynek. Pogarszają one sytuacje wszystkich przedsiębiorstw. W tym także tych, które dotychczas przetrwały załamanie wywołane przez COVID-19 obronną ręką.

Aby skutecznie przeciwdziałać temu złym praktykom rynkowym i uzdrowić rynek związek pracodawców Transport i Logistyka Polska zwraca się z apelem i prośbą do wszystkich przewoźników, którym zależy na uczciwej konkurencji o przesyłanie informacji o złych praktykach rynkowych na adres: [email protected]

Można przesyłać skany, wydruki ekranu i inne graficzne dowody na narzucanie dumpingowych stawek, narzucanie warunków przewozu niezgodnych z prawem, dyskryminację na unijnym rynku, nieuzasadnione wydłużanie terminów płatności i na wszystkie inne praktyki, które noszą znamiona nieuczciwych lub niezgodnych z prawem.

Te informacje posłużą TLP do podjęcia formalnych zgodnych z prawem działań zarówno na szczeblu unijnym, jak i w poszczególnych państwach unijnych.

strona-interentowa-zdrowa-konkurencja-tlp

Źródło: TLP, oprac.: Redakcja

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

ograniczenia-ruchu

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

2020-11-27
0
kontrole-drogowe-francja

Użyczenie licencji transportowej – czy to się opłaca?

Licencja transportowa to jeden z dokumentów, które koniecznie musi posiadać przedsiębiorstwo, aby legalnie realizować przewozy. Czy można skrócić sobie drogę, zrezygnować z mnóstwa formalności i wymagań i po prostu pożyczyć licencję transportową od znajomej firmy? Czy przedsiębiorca może użyczyć innemu licencję za opłatą? Użyczenie licencji transportowej – sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

2020-11-27
0
IMG_20201124_102853

Wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu

Kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, chcąc uniknąć obowiązku rejestrowania swojego czasu pracy, wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu. Przedsiębiorcę zatrzymali do kontroli łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-11-26
0
IVECO S-WAY NP (1)

Nowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo od IVECO

IVECO poszerza portfolio cyfrowych usług IVECO ON o pakiet Safe Driving, czyli zestaw funkcji służących poprawie bezpieczeństwa jazdy. Pokładowy system mierzy szereg kluczowych wskaźników (KPI) i generuje regularne raporty, dzięki którym kierowcy mogą doskonalić bezpieczny styl jazdy, a menedżerowie floty mogą promować wśród załogi kulturę bezpiecznej jazdy.

2020-11-26
0
Magnes_Radom_20.11.2020_Nr1

Kierowca-przewoźnik z magnesem

Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Ciężarówkę z magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zatrzymał do rutynowej kontroli patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura.

2020-11-25
0