Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Długie terminy płatności, śmieszne stawki. Rynek w czasie pandemii wykorzystuje przewoźników – zgłoś to!

kontrole-drogowe-francja

Nieuzasadnione, przedłużone terminy płatności, narzucanie takich warunków, których spełnienie wiązałoby się z naruszeniem przepisów, rażąco niskie stawki… Niestety sytuacja na rynku spowodowana przez pandemię spowodował nasilenie patologicznych zachowań. Związek pracodawców Transport i Logistyka Polska chce im przeciwdziałać. 

Do takich praktyk, w których kontrahenci branży wykorzystują przymusową sytuację przedsiębiorców wykonujących transport drogowy, należą m.in.:

  • nieuzasadnione wydłużanie terminów płatności za wykonywane przewozy w okresie epidemii COVID-19,
  • narzucanie przewoźnikom warunków przewozu, które spełnienie nie jest możliwe bez naruszenia obowiązujących przepisów prawa krajowego lub unijnego,
  • zlecanie przewozów za stawki, których wysokość rażąco odbiega od średniej rynkowej i jednocześnie nie pozwala nawet na pokrycie kosztów ponoszonych przez przewoźników,
  • dyskryminacja przewoźników i ich kierowców ze względu na narodowość (zastrzeganie zleceń dla przewoźników i/lub kierowców określonej narodowości lub ich wykluczanie ze względu na to kryterium, różnicowanie stawek frachtów w zależności od narodowości etc.).

*

Takie praktyki mają miejsce  m.in. podczas przetargów urządzanych przez kontrahentów branży transportowej. Zdarza się, że w takich przetargach startują powołane ad hoc lub nieznane wcześniej na rynku spedycje, które korzystając z nadpodaży usług transportowych, składają oferty znacznie odbiegające od warunków rynkowych, aby później szukać znajdujących się w trudnej sytuacji przewoźników, którzy walcząc o płynność finansową, podejmą się wykonania nieopłacalnego zlecenia.

Takie działania o spekulacyjnym charakterze niszczą znajdujący się w trudnej sytuacji rynek. Pogarszają one sytuacje wszystkich przedsiębiorstw. W tym także tych, które dotychczas przetrwały załamanie wywołane przez COVID-19 obronną ręką.

Aby skutecznie przeciwdziałać temu złym praktykom rynkowym i uzdrowić rynek związek pracodawców Transport i Logistyka Polska zwraca się z apelem i prośbą do wszystkich przewoźników, którym zależy na uczciwej konkurencji o przesyłanie informacji o złych praktykach rynkowych na adres: zdrowa.konkurencja@tlp.org.pl

Można przesyłać skany, wydruki ekranu i inne graficzne dowody na narzucanie dumpingowych stawek, narzucanie warunków przewozu niezgodnych z prawem, dyskryminację na unijnym rynku, nieuzasadnione wydłużanie terminów płatności i na wszystkie inne praktyki, które noszą znamiona nieuczciwych lub niezgodnych z prawem.

Te informacje posłużą TLP do podjęcia formalnych zgodnych z prawem działań zarówno na szczeblu unijnym, jak i w poszczególnych państwach unijnych.

strona-interentowa-zdrowa-konkurencja-tlp

Źródło: TLP, oprac.: Redakcja

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

Opona_S7_30.06.2020_Nr1

Opona mogła wystrzelić w każdej chwili

Mocno zużyta opona z licznymi uszkodzeniami przy naczepie mogła w każdej chwili wystrzelić podczas jazdy. Pojazd z usterką zagrażającą bezpieczeństwu innych uczestników ruchu wycofali z ruchu funkcjonariusze z elbląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-07-02
0
Szyba_magnes_29.06.2020_Nr2

Wybita i zasłonięta workiem przednia szyba, a kierująca z magnesem

Wybita i zasłonięta workiem szyba przednia była powodem kontroli ciągnika siodłowego, zatrzymanego przez patrol z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Konieczna była również interwencja policji. Kierująca ciężarówką korzystała z magnesu. Kobieta rejestrowała odpoczynek zamiast jazdy, co też powodowało zatrzymanie drogomierza pojazdu.

2020-07-02
0
monitoring

Obniżony wymiar pracy w związku z pandemią? Uwaga na pułapki podczas rozliczania ostatniego kwartału!

Zgodnie z zapisami tarczy antykryzysowej pracodawcy mają możliwość obniżenia o 20% wymiaru zatrudnienia swoich pracowników i dzięki temu obniżyć proporcjonalnie wynagrodzenie w czasie pandemii. O ile same formalności zostały już szeroko omówione w mediach, to okazuje się, że przedsiębiorcom przyszło zmierzyć się z technicznymi problemami związanymi z rozliczeniem obniżenia w okresie kwiecień – czerwiec 2020.

2020-07-01
0
kierowca-polski-w-trasie

Białoruś znosi ograniczenia dla tranzytu

Dziś, 1 lipca, Białoruś zniosła ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa dla kierowców ciężarówek podróżujących tranzytem przez terytorium kraju.

2020-07-01
0